آلیاژ هستلوی و انواع آن

  • خانه / آلیاژ هستلوی و انواع آن

آلیاژ هستلوی و انواع آن

آلیاژ هستلوی ، از محصولات آهنی با اشکال مختلف و در انواع کوچک و بزرگ استفاده می شود.همچنین آلیاژهای آهن باعث ایجاد ویژگی‌هایی می شود که با استفاده از آنها می توان محصولاتی با کیفیت و مقاومت بالاتری تولید کرد.آلیاژ هستلوی یکی از این محصولات فولادی بوده که در صنعت کاربردهای متفاوتی داشته و در گریدهای مختلفی تولید می شود.در این مطلب به بررسی و شرح انواع گریدهای هستلوی می پردازیم.

آلیاژ هستلوی

آلیاژ هستلوی چیست ؟

هستلوی از آلیاژهای مختلفی تولید می شود که از آلیاژهای بسیار مقاوم فولاد به شمار می رود. آلیاژ هستلوی از نظر ساختاری شبیه به آلیاژ اینکونل می باشد.در واقع این آلیاژ در دماهای بالا و در برابر عوامل خوردگی مقاومت بالایی دارد. همچنین شامل ترکیبات اصلی چون نیکل، کروم و مولبیدن می باشد.

آلیاژ هستلوی

وجود عنصر مولبیدن باعث افزایش مقاومت در دماهای بالا میشود و آن را برای جوشکاری نیز ایده‌ آل می کند.هستلوی در برابر بسیاری از موارد خورنده مقاومت بالایی دارد که مهمترین آنها شامل هیپوکلریت، اسید فرمیک، اسید کلریک، اسید سولفوریک، گاز کلر مرطوب، استیک آنید، فسفریک اسید می باشد.

انواع گریدهای ورق هستلوی

ورق‌های هستلوی در گریدهای متنوعی تولید میشود که شامل موارد زیر است.

  • ورق هستلوی X
  • هستلوی C276
  • ورق هستلوی C4
  • هستلوی B3
  • ورق هستلوی G
آلیاژ هستلوی

هستلوی  X

این آلیاژ از عناصری چون کروم، مولبیدن، نیکل و آهن تولید می شود.آلیاژ X دارای ویژگی‌هایی میباشد که باعث میشود از آن در صنایع مختلفی استفاده شود. یکی از این ویژگی‌ها مقاومت بالای این آلیاژ در دماهای بالا و در برابر مواد اکسید می باشد.آلیاژ X به علت مقاومت بالایی که دارد در صنایع پتروشیمی مورد استفاده قرار می گیرد.

هستلوی C276

برای تولید این آلیاژ همانند آلیاژ X، از عناصری چون کروم، مولبیدن، نیکل و آهن استفاده می شود.آلیاژ C276 به علت مقاومت بالایی که در برابر خوردگی دارد، بسیار معروف است.گرید هستلوی C276 برای مصارف عمومی پرکاربردترین گرید میباشد که مقاومت خوبی در برابر عوامل مخرب و خورنده دارد.این گرید نوع بهبود یافته هستلوی گرید C می باشد.

آلیاژ هستلوی

هستلوی C4   

این آلیاژ همانند دو آلیاژ ذکر شده‌ بالا از نیکل، مولیبدن و کروم تولید می شود.با تغییر دادن درصد فلزات مورد استفاده برای ساخت این گریدها، تفاوت‌هایی بین آنها ایجاد می شود.آلیاژ C4 در دماهای بالا پایداری بسیار خوبی دارد. همچنین در هنگام انجام عملیات جوشکاری، در برابر رسوبات دانه‌ ای مرزی که تحت تأثیر دمای بالا ایجاد می شود، مقاومت بسیار خوبی از خود نشان می دهد.از این آلیاژ به وفور در محیط های دارای مواد شیمیایی استفاده می شود زیرا در برابر خوردگی در محیط‌ های اکسید کننده، مقاومت بسیار زیادی دارد.

آلیاژ هستلوی

هستلوی  B3

هستلوی B3 از ترکیبات اصلی، نیکل و مولبیدن می باشد.این آلیاژ در مقایسه با دیگر آلیاژهای فولادی، در برابر هیدروکلریک اسید مقاومت بسیار زیادی دارد.

آلیاژ هستلوی

هستلوی G

برای ساخت این آلیاژ علاوه بر عناصر نیکل، مولیبدن و کروم از نوعی آهن نیز به‌ صورت خالص استفاده می شود.آلیاژ G به علت دارا بودن عناصر ذکر شده در بالا برای افزایش مقاومت در برابر خوردگی برای محیط ‌های اکسایشی و هم کاهشی استفاده می شود.همچنین آلیاژ G عملکرد خوبی در برابر سولفوریک اسید و فسفریک اسید دارد.

کاربرد انواع هستلوی

بسته بندی آلیاژهای هستلوی در فرم‌های مختلفی انجام می شود که این فرم شامل حالاتی چون صفحه، حلقه، شفت و ورق می باشد.از آلیاژهای هستلوی در محیط هایی که دمای بسیار بالا داشته یا محیط‌هایی که از لحاظ شیمیایی استاتیک باشند، استفاده می شود.

این آلیاژ عملکردی خوبی دارد که به علت قیمت مناسب آن در موارد خورنده، بسیار محبوب است.آلیاژ هستلوی با داشتن قیمت مناسب نیز در مقایسه با آلیاژهای دیگر فولاد، مطمئن‌ تر است.البته ممکن است مواد خورنده خاصی در محیط‌های کاری وجود داشته باشد که در این صورت تنها میتوان از تانتالم برای مقرون ‌به‌ صرفه بودن آن استفاده کرد.

آلیاژ هستلوی

آرتا استیل تهران متخصص واردات و توزیع انواع ورق های آلیاژی، استنلس استیل و فولاد ضد زنگ، میلگردهای استنلس استیل، لوله و پروفیل و ورقهای فنری، آمادگی خود را جهت همکاری و تأمین کلیه مقاطع فولادی و استنلس استیل به صنعتگران محترم اعلام می دارد. همچنین شما به راحتی می‌ توانید با کارشناسان ما تماس و نسبت به ثبت سفارش خود اقدام نمایید .

نظر دهید

Phone icon
Call Now Button