استیل ۴۲۰

استیل ۴۲۰

ورقا ستنلس استیل ۴۲۰  (بگیر) آلیاژی از فولاد ضد زنگ میباشد می‌باشد به دلیل این که خاصیت مغناطیسی  به نام استیل بگیر نیز شناخته میشود،،. فولاد ها در جنس و مقاطع مختلفی تولید وروانه بازار میشوند و کاربردهای گسترده‌ای دارد، به طور کلی فولادها با توجه به جنسشان به سه دسته کلی فولاد ساده کربنی، فولاد آلیاژی و فولاد زنگ نزن تقسیم می‌شوند.. عنصر مهمی که در این فولادهای ضد زنگ باعت رویین شدن فولاد میشود عنصرنیکل و کروم میباشد، و این فولاد در بازار در مقاطع مختلف ازقبیل : لوله ،پروفیل،ورق،میلگردو…وجود دارند، واستیل سرس۴۲۰ هم نوعی از این فولاد ضد زنگ میباشد، دراین گروه فولادهای سری۴۲۰ حدود۱۲ تا۱۳ کرم کروم وجود دارد ودرصد خیلی کمتر نیکل به مقدار ناچیز در گروه ۴۲۰ وجود دارد ودرعوض نسبت کربن و منگنز بالاتر نسبت به سری ۳۰۰ که باعث بالا رفتن سختی وکمتر شدن مقاومت خورگی نسبت به سری۳۰۰ شده است.

کاربرد استیل ۴۲۰

استیل بگیر ۴۲۰ در بین کلیه آلیاژ های استنلس استیل‌ بهترین قابلیت سختکاری را دارا میباشد. سخت کاری این فولاد با حرارت دهی در دمای ۹۸۰ تا ۱۰۳۰ درجه سانتیگراد و سردسازی ناگهانی در روغن انجام می‌شود، همچنین سردسازی این فولاد در شرایط خاصی در هوا نیز باعث سختکاری آن می‌شود، پس از عملیات سختکاری و تمپر، سختی این فولاد تا ۵۶ راکول سی هم قابل دستیابی می‌باشد، تمپر کردن به منظور حذف تنش های ایجاد شده در قطعه که ناشی از سرد سازی ناگهانی می‌باشد است. استیل ۴۲۰ در ساخت ابزار برشی مثل چاقو، قیچی، کاتر و همچنین تجهیزات پزشکی از سوزن سرنگ تا وسایل عمل جراحی کاربرد دارد. همچنین در برخی مواقع برای ساخت قالب های پلاستیک هم از این فولاد استفاده می‌شود.

{در زیر آنالیز ترکیبات  شیمیایی، خواص فبزیکی و خواص مکانیکی آلیاژ استیل ۴۲۰ نشان داده شده است }

جدول ۱: ترکیب شیمیایی ورق استیل ۴۲۰
Grade C Mn Si P S Cr
۴۲۰ min ۰٫۱۵ ۱۲٫۰
max ۱ ۱ ۰٫۰۴۰ ۰٫۰۳ ۱۴٫۰

 

جدول ۲: خواص مکانیکی ورق استیل ۴۲۰ در دماهای مختلف آنیل
Tempring Temperature(0C) tensle strength (Mpa) Yield strength 0.2 % proof (Mpa) Elongation(% in 50mm) Hardness Brinell(HB) Impact Charpy V (J)
Annealed* ۶۵۵ ۳۴۵ ۲۵ ۲۴۱ max
۲۰۴ ۱۶۰۰ ۱۳۶۰ ۱۲ ۴۴۴ ۲۰
۳۱۶ ۱۵۸۰ ۱۳۶۵ ۱۴ ۴۴۴ ۱۹
۴۲۷ ۱۶۲۰ ۱۴۲۰ ۱۰ ۴۶۱ #
۵۳۸ ۱۳۰۵ ۱۰۹۵ ۱۵ ۳۷۵ #
۵۹۳ ۱۰۳۵ ۸۱۰ ۱۸ ۳۰۲ ۲۲
۶۵۰ ۸۹۵ ۶۸۰ ۲۰ ۲۶۲ ۴۲

 

جدول ۳: خواص فیزیکی ورق استیل ۴۲۰
Grade Density(kg/m3) Elastic Modulus(Gpa) Mean Coefficient of Thermal Expansion Thermal conductivity Specific Heat 0-100 ۰C Electrical Resistivity
۰-۱۰۰ ۰C ۰-۳۱۵ ۰C ۰-۵۳۸ ۰C at 100 ۰C at 500 ۰C
۴۲۰ ۷۸۰۰ ۲۰۰ ۱۰٫۳ ۱۰٫۸ ۱۱٫۷ ۲۴٫۹ ۴۶۰ ۵۵۰

جوشکاری استیل ۴۲۰

دراین آلیاژ فلز مورد نظر معمولا قبل ازانجام  جوشکاری  تحت عملیات پیش گرم در حدود دمای ۱۵۰ تا ۳۲۰ سانتی گراد  داده میشود ،بعد از  از جوشکاری نیز در دمایی بین ۶۱۰ الی ۷۶۰ عملیات حرارتی می شوند. ازسیم جوش های  استیل ۳۰۹ نیز در حین جوشکاری، استفاده می شود تا به اتصالات شکل پذیر دست یابند. با این وجود، الکترود و مفتول  ۳۰۹ برای جوش کاری استیل ۴۲۰ طبق استاندارد توصیه میشود.

کاربردهای استیل ۴۲۰

تیغه های برشی
شیرآلات سوزنی
تجهیزات جراحی
گارد و چنگال

قیمت استیل۴۲۰

قیمت استیل ۴۲۰ نسبت به سری۳۰۰ نسبتا پایین تر بوده،  شما میتوانید برای تهیه انواع آلیاژ های سری۴۲۰ اعم از ورق، میلگرد وسایر مقاطع استیل با قیمت رقابتی وبدون واسطه با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

نظر دهید

Phone icon
Call Now Button