تفاوت ورق آجدار پرسی و فابریک

  • خانه / تفاوت ورق آجدار پرسی و فابریک

تفاوت ورق آجدار پرسی و فابریک

تفاوت ورق آجدار پرسی و فابریک ؛ ورق آجدار در جنس ها و اشکال متفاوتی تولید میشوند. با توجه به محل استفاده و نوع کاربردی که خواهند داشت انتخاب میشوند. در بازار ایران به این ورق، ورق شطرنجی، ورق کف سازی، گل ورق و ورق برجسته نیز می گویند. از تولیدکنندگان این محصول میتوان به کارخانه فولاد مبارکه اصفهان اشاره کرد. قسمتی از مصرف ورق آجدار ایران توسط کشورهای دیگر از جمله چین و روسیه تامین میشود. به صورت سالانه حدود 100 تا 150 هزار تن ورق آجدار در ایران تولید میشود. 

ورق آجدار

ورق آجدار یکی از ورق هایی است که جهت جلوگیری از لغزش افراد و یا اشیا بر روی سطوح شیب دار مورد استفاده قرار میگیرد. روی سطح این ورق برجستگی هایی وجود دارد که این برجستگی ها میتواند به اشکال مختلفی همچون عدسی، بادامی، الماس و یا لوزی باشد. ورق آجدار در دسته ورق هایST37  و گرم قرار دارند و این ورق دارای کاربردهای فراوانی در صنایع مختلف و ساخت و ساز است. در میان ورق‌های آجدار ورق بادامی شکل طرفداران بیشتری دارد. این ورق میتواند در جنس‌های مختلفی همچون آهنی، استیل، گالوانیزه و آلومینیوم تولید شود. کارخانه فولاد مبارکه تولید ورق آجدار با ظرفیت زیاد را برعهده دارد و قسمتی از تولیدات خود را نیز صادر میکند. 

تفاوت ورق آجدرا پرسی و فابریک

ورق های آجدار در جنس‌ها و شکل‌های مختلفی تولید میشوند. یکی از تفاوت‌های این ورق‌ها در نحوه تولید آنان است. در این تقسیم بندی ورق آجدار به دو دسته آجدار پرسی و آجدار فابریک تقسیم میشوند. تفاوت اصلی این دو ورق در آج آنان است که برای تولید ورق آجدار به روش فابریک یک لایه آج به ورق اضافه میشود و سطح پشتی ورق سطحی صاف است. ورق آجدار پرسی ورقی ساده است که آج ها بر روی آن و توسط دستگاه حک شده اند. و ورق آجدار در این روش دارای برآمدگی هایی در سطح رویی و پشتی ورق است. 

یکی دیگر از تفاوت های ورق آجدار پرسی و فابریک وزن این ورق ها است. اصولا وزن ورق آجدار فابریک بالاتر از ورق پرسی است زیرا آج ها به صورت یک لایه جداگانه به سطح ورق اضافه شده اند. به دلیل وزن کمتر ورق آجدار پرسی میتوان گفت این ورق آجدار قیمت پایینتری نیز دارد.

تفاوت ورق آجدار پرسی و فابریک

عوامل موثر بر قیمت ورق آجدار

تفاوت دیگری که بین انواع ورق آجدار مشهود است قیمت آن است. ورق آجدار به دو صورت رولی و یا شیت تولید میشود و قیمت ورق آجدار در بازار برحسب کیلوگرم است. جنس، ضخامت، روش تولید، نوع ورق آجدار اینکه فابریک باشد یا پرسی و میزان تولید و عرضه آن میتواند از عوامل موثر بر قیمت تمام شده ورق آجدار باشد. در یک تقسیم بندی میتوان عنوان کرد که قیمت ورق آجدار استنلس استیل در صدر جدول قیمتی پس از آن ورق آجدار آلومینیوم، ورق آجدار گالوانیزه و در آخر ورق آجدار آهنی قرار دارد. 

کاربرد ورق آجدار 

از ورق آجدار برای ایجاد امنیت بیشتر برای جلوگیری از لغزیدن و افتادن استفاده میشود. ورق آجدار فابریک به دلیل داشتن وزن بالاتر استحکام بالاتری نیز دارد و با گذشت زمان دچار فرورفتگی و آسیب نمیشود و از آن در سطوح شیبدار، سطوح پل عابر پیاده و در سطوحی که لغزش در آن زیاد است استفاده میشود. از ورق آجدار پرسی به دلیل امکان له شدن برآمدگی ها بیشتر در کاربردهای تزیینی ، در طراحی داخلی و خارجی ساختمان ها و نمای وسایل و سطوحی که کمتر در تماس هستند استفاده میشود. 

از ورق آجدار معمولا در پلکان ها و سطوح شیبدار و در نواحی صنعتی، در ساخت پله اضطراری به جهت افزایش کشش، در ساخت وسایل نقلیه و یدک کش ها، در وانت ها به عنوان یک قسمت روی سپر و یا قسمت بار وانت ها، کامیونت ها و یا تریلی ها استفاده میشود تا از لغزش بار در قسمت بار جلوگیری کند. 

با اطلاع از نکات مثبتی که در این مقاله در اختیار شما عزیزان قرار دادیم در حین خرید ورق آجدار به نکات خاصی از قبیل ظاهر ورق ، نوع ورق آجدار ، عاری بودن ورق از زنگ زدگی یا پوسته شدن و قیمت ورق آجدار دقت نمایید.

آرتا استیل تهران متخصص واردات و توزیع انواع ورق های آلیاژی، استنلس استیل و فولاد ضدزنگ، میلگردهای استنلس استیل، لوله و پروفیل و ورقهای فنری، آمادگی خود را جهت همکاری و تأمین کلیه مقاطع فولادی و استنلس استیل به صنعتگران محترم اعلام می دارد. همچنین شما به راحتی می‌ توانید با کارشناسان ما تماس و نسبت به ثبت سفارش خود اقدام نمایید .

دسترسی سریع به محصولات

میلگرد استیل | لوله استیل | استیل ضدزنگ | ورق نسوز | استیل ۳۰۴

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

صفحه فیسبوک | صفحه اینستاگرام | لینکدین | مای‌اسپیس | پینترست | یوتیوب | ویکی‌پدیا |

نظر دهید

Phone icon
Call Now Button