• تهران، کیلومتر 5 بزرگراه فتح، روبروی فتح 21، بازار فولاد و استیل ایران، بلوک1 پلاک 49
 • arta.steel.2021@gmail.com
 • 09126101522

سپری آهنی

سپری آهنی

سپری آهنی ؛ سپری ها را به شکل T تولید می‌کنند و از دو ورق کم‌عرض افقی و عمودی تشکیل شده اند. ورق افقی بال، و ورق عمودی جان سپری نامیده می‌شود. در برخلاف تیر آهن، استفاده از سپری ها محدودتر است و بیشتر در صنایع ماشین‌آلات استفاده می‌شوند. فرآیند تولید سپری ها شامل قطع، خم و جوش است. در ابعاد مختلفی تولید می‌شوند که به طور کلی برحسب ضخامت بال و ارتفاع جان سپری دسته‌بندی شده‌اند. استانداردهایی نظیر JIS (استاندارد ژاپن) و AISI (استاندارد آمریکا) برای سپری ها تعریف شده‌اند.

استفاده از سپری ها در صنعت ماشین آلات شامل ساخت مخازن، قطعات برجسته ای از ماشین آلات، موتورها و چهارچوب‌های فلزی است. همچنین، سپری ها در بخش ساختمانی به عنوان سازه‌های حمل بار و تیر مرجع نیز کاربرد دارند. مناسب برای کاربردهای صنعتی، سپری ها در انواع مختلفی و با ضخامت‌ها و ابعاد متفاوت تولید می‌شوند. به طور کلی می‌توان آن‌ها را به دو دسته سپری با ضخامت بالای 3 میلی‌متر و ضخامت کمتر از 3 میلی‌متر تقسیم کرد. همچنین، بر اساس استانداردهای جهانی مانند JIS و AISI، انواع مختلفی از سپری ها وجود دارند که با توجه به نیاز صنایع مختلف تولید می‌شوند.

سپری آهنی

یکی از محصولاتی که برای ساخت درب و پنجره استفاده می شود، سپری نام دارد. معمولا ضخامت پروفیل های لنگه دری یا همان سپری بین ۰.۹ تا ۲.۵ میلیمتر است. در بین سایزهای مختلف لنگه دری سایز ۲ میلیمتر بیشتر از سایزهای دیگر مورد استفاده قرار می گیرد.

استانداردهای سپری

سپری استانداردهای مختلفی دارد. این استانداردها شامل موارد زیر می شوند:

 • استاندارد DIN1022
 • استاندارد DIN5951
 • استاندارد DIN EN 10055

سپری آهنی یا پروفیل T یک مقطع آهنی می باشد که در ساختمان سازی و صنعت به وفور استفاده می شود. به طور عمده این مقطع در ساخت درب و پنجره های مختلف برای اتصالات پل ها به ستون ها، ساخت سازه های فلزی، ستون، اسکلت گلخانه ها، سقف های شیشه ای و خرپا استفاده می شود. خرپا سازه ای صلب از واحدهای مثلثی شکل است که از اتصال اجزای باریک و بلند ساخته شده است.

سپری آهنی

ابعاد سپری

سپری ها در ابعاد و ضخامت های مختلفی ساخته می شوند. همانطور که پیش از این ذکر کردیم، مقطع آهنی معمولا دارای ضخامت ۰.۹ تا ۲.۵ می باشد که سایز ۲ میلیمتر آن کاربرد بیشتری در صنایع دارد.

به طور کلی سپری ها را با معیار اندازه لبه مقطع آن ها که بر حسب میلیمتر می باشد، نام گذاری می کنند. معمولا اندازه لبه مقطع سپری ها با اندازه دیواره آن ها برابر می باشد. به عنوان مثال در صورتی که اندازه لبه مقطع یک سپری ۱۰۰ میلیمتر باشد، به آن سپری نمره ۱۰ گفته می شود.

به طور کلی طول استاندارد سپری ۶ تا ۱۲ متر می باشد که سایر طول ها نیر بر حسب تقاضا تولید می شود. سپری ها از نظر ظاهری به دو شکل لبه گرد و لبه تیز تولید می گردند.

وزن سپری

وزن سپری هایی که به طول ۶ متر و از جنس آهن با چگالی ۷.۸۶ به صورت می شود:

 ردیف سایز سپری آهنی وزن هر شاخه سپری آهنی ۶ متری
 1 2 5.5 کیلوگرم
 2 2.5 8 کیلوگرم
 3 3 10.5 کیلوگرم
 4 3.5 14 کیلوگرم
 5 4 17.5 کیلوگرم
 6 4.5 22 کیلوگرم
۷۵۲۶ کیلوگرم
۸۶۳۷.۵ کیلوگرم
۹۷۵۰ کیلوگرم
۱۰۸۶۲ کیلوگرم
۱۱۹۸۰ کیلوگرم
۱۲ 10۹۸ کیلوگرم 

انواع سپری آهنی

سپری ها بر اساس تولید به دو دسته فابریک، آهن نوردی تقسیم می شوند و از نظر جنس در ۵ دسته آهن، مس، آلومینیوم، برنج و استیل در بازار موجود هستند. تفاوت سپری آهنی نوردی با فابریک در وزن آن می باشد. وزن سپری آهنی کمتر از سپری فابریک می باشد و از لحاظ ظاهری به سه دسته مختلف تقسیم می شود:

 • سپری با اضلاع متساوی که عرض و ارتفاع آن‌ها برابر است.
 • سپری با اضلاع نامتساوی که درآن‌ها ارتفاع نصف عرض است.
 • سپری با ارتفاع زیاد

تولید سپری آهنی

در این روش، ابتدا شمش فولادی از نوع شمشه یا بلوم با مقطع و طول مشخص به درون کوره های حرارتی نورد ریخته می شود. پس از رسیدن به درجه حـرارت مورد نظر و عبور از قفسه‌های نورد ابتدایی (مجموعه غلتک‌ ها) مقطع آن کاهش و طول آن افزایش می یابد.

نهایتاً با عبور از قفسه های نورد میانی و پایانی به شکل سپری تبدیل می گردد. و سپس توسط دستگاه‌های برشی به طول مورد نظر برش می خورد. بلوم (Bloom) یا شمشه از فرآورده‌های میانی نورد فولاد است که سطح مقطع آن بزرگ‌تر از ۲۳۰ سانتیمتر مربع است.

سطح مقطع آن مربع با عرض بیشتر از ۱۵ سانتیمتر و کمتر از ۳۰ سانتیمتر می باشد. از بلوم برای ساخت ریل، تیرآهن، قوطی، نبشی، ناودانی، سپری و غیره استفاده می‌شود.

سپری آهنی

کاربرد سپری در صنایع مختلف مخصوصا ساختمان

سپری در ساختمان خرپا، در اسکلت گلخانه‌ها، سقف و نماهای شیشه‌ای، در نورگیری زیرزمین‌ ها جهت آجرهای شیشه‌ ای در فضای بالا و به عنوان مهار کننده در ساختمان‌ها و همچنین در صنایع سدسازی مصرف می گردد.

محصولات فولادی کاربرد وسیعی در صنعت ساختمان دارند، به همین دلیل به شکل‌های متنوعی تولید می شوند تا در هر قسمتی از سازه با مناسب ترین شکل موجود مورد استفاده قرار گرفته و از حداکثر ظرفیت باربری آن ها استفاده شود.
طول معمول پروفیل های ساختمانی ۶، ۱۲ تا ۱۴ متر می باشد که در کشورهای مختلف، با استانداردهای متفاوتی تولید می شوند. استاندارد اروپایی از جمله معروفترین آن‌ها می باشد که در بسیاری از کشورها از جمله ایران رعایت می شود. محصولات فولادی استاندارد اروپایی به شرح زیر می باشند:

نیم رخ تیپ I

این تیپ از مهم ترین نیم رخ های مصرفی در ساختمان‌های فلزی می باشد. این نیم رخ ها در تیپ‌ های INP ،IPE ،IPB به تولید می رسند.

نیم رخ ناودانی

این نیم رخ تا ارتفاع ۴۰ سانتیمتر نورد می شود و در ساخت ستون های مرکب، تیرهای مشبک، خرپا و بادبند به کار می رود. عیب این مقطع این است که دارای یک محور متقارن بوده و به صورت تک، مقاومت خمشی زیادی ندارد و بنابراین بهتر است به عنوان یک عضو خمشی تیر به صورت دوبل مورد استفاده قرار گیرد.

نیم رخ نبشی L

این نوع از مقطع یکی از مهم ترین نیم رخ های ساختمان بوده و بیشترین کاربرد آن به صورت تک یا دوبل در ساخت مقاطع مرکب می باشد. نبشی درطول های ۶، ۱۲، ۱۵ متری تولید می شود. علائم اختصاری نبشی در نقشه های فنی به صورت L می باشد و دو عدد اول بعد از آن پهنای بال ها و عدد سوم ضخامت آن را نشان می دهد.

نیم رخ سپری

این نیم رخ ها با شکل مقطع با دو اندازه متفاوت قاعده و ارتفاع تولید می شود.

 • سپری هایی که قاعده شان دو برابر ارتفاع مقطع آن هاست در ابعاد ۶۰×۳۰ میلیمتر تا ۱۲۰×۶۰ میلیمتر تولید می شوند.
 • سپری هایی که قاعده و ارتفاع یکسان دارند در ابعاد ۲۰×۲۰ میلیمتر تا ۱۴۰×۱۴۰ میلیمتر تولید می شوند.
 • عیب عمده ی نیم رخ سپری مقاومت خمشی کم و سطوح مایل بال هاست که اتصالات آن را مشکل می کند.
 • این نیم رخ بیشتر در ساخت خرپا به صورت تک یا دوبل در پنجره، سقف شیروانی و اسکلت سقف کاذب استفاده می شود.
 • علامت اختصاری آن به صورت یا می باشد و اعداد بعد از علامت فوق به ترتیب پهنای قاعده و ارتفاع آن را نشان می هد.

نیم رخ z

این نوع مقطع در کارهای ساختمانی برای زیرسازی سقف های شیب دار به کار می رود و در کشتی سازی نیز استفاده می شود. در نقشه های فنی با Z نشان داده می شود و عدد بعد از آن ارتفاع Z را نشان می دهد.

ورق و تسمه

ورق های فولادی تا عرض ۳ متر در ضخامت های مختلف تولید می شوند و در ساخت تیرهای مرکب و مشبک به عنوان یک عضو اصلی یا به صورت ورق اتصال کاربرد وسیعی دارند.

به دلیل عامل خوردگی و زنگ زدگی، حداقل ضخامت ورق هایی که در کارهای ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرد ۵ تا ۶ میلی متر در نظر گرفته می شود.

به ورق هایی که عرض آن ها کمتر از ۱۶۰ میلی متر باشد تسمه گویند. معمولاً ورق ها و تسمه ها در طول ۱۲ متر و ورق های عریض تا طول ۱۵ متر تولید می شوند.
ورق و تسمه در نقشه های فنی با علامت اختصاری PL L×w ×t نشان داده می شوند که اعداد بعد از PL به ترتیب بیان گر طول، عرض و ضخامت آن می باشند.

میلگرد و مقاطع چهار گوش و شش ضلعی‌ ها

میلگردها انواع مختلفی دارند. این سازه فلزی از قطر ۵ تا ۲۲۰ میلی متر، نیم رخ های چهار گوش از مقطع ۶×۶ تا ۱۵۰×۱۵۰ میلیمتر و مقاطع شش ضلعی با بعد s از ۱۳ تا ۱۰۳ میلیمتر ساخته می شوند.

سخن آخر

سپری یا پروفیل T یک مقطع آهنی می باشد. که از این محصول در ساختمان سازی بسیار استفاده می شود. این مقطع در اتصال پل ها، اسکلت فلزی، ستون، سقف های شیشه ای و خرپا استفاده می شود. سپری ها از نظر جنس به ۵ دسته مس، آلومینیوم، استیل و برنج تقسیم می شوند. از اعضای سپری که در ساخت اسکلت فلزی به کار برده می شود می توان به نیمرخ تیپ I، نیمرخ L و نیمرخ ناودانی اشاره کرد. تولید سپری مانند دیگر مقاطع فولادی از شمش فولادی از نوع شمشه یا بلوم ساخته می شود.

آرتا استیل تهران متخصص واردات و توزیع انواع ورق های آلیاژی، استنلس استیل و فولاد ضد زنگ، میلگردهای استنلس استیل، لوله و پروفیل و ورقهای فنری، آمادگی خود را جهت همکاری و تأمین کلیه مقاطع فولادی و استنلس استیل به صنعتگران محترم اعلام می دارد. همچنین شما به راحتی می‌ توانید با کارشناسان ما تماس و نسبت به ثبت سفارش خود اقدام نمایید .

دسترسی سریع به محصولات

میلگرد استیل | لوله استیل | استیل ضد زنگ | ورق نسوز | استیل ۳۰۴

نظر دهید

Call Now Button