• تهران، کیلومتر 5 بزرگراه فتح، روبروی فتح 21، بازار فولاد و استیل ایران، بلوک1 پلاک 49
  • arta.steel.2021@gmail.com
  • 09126101522

ورق استیل ۲۰۱ ، خواص و کاربردها

  • خانه / ورق استیل ۲۰۱ ، خواص و کاربردها

ورق استیل ۲۰۱ ، خواص و کاربردها

ورق استیل ۲۰۱ ؛ انواع مختلف فولاد ضد زنگ وجود دارد؛ هر کدام ترکیب و خصوصیات منحصر به فردی دارند. بسته به ترکیب شیمیایی فولاد، ممکن است سخت تر، مستحکم‌تر، کارپذیرتر و یا مغناطیسی باشد. فولادهای مختلف قیمت‌های متفاوتی نیز دارند. ورق استیل ۲۰۱ استیل آستنیتی است که حاوی نیمی نیکل و مقدار بیشتری منگنز و نیتروژن نسبت به فولادهای متداول است.

ورق استیل ۲۰۱

در واقع در استنلس استیل ۲۰۱ از منگنز و نیتروژن به جای  نیکل استفاده می‌شود.این آلیاژ نسبت به برخی آلیاژهای دیگر ارزان تر است (به دلیل کم بودن مقدار نیکل) . با این وجود، کارپذیری یا شکل‌پذیری فولاد زنگ نزن ۲۰۱ به راحتی انجام نمی شود .این استیل، یک فولاد ضد زنگ غیر مغناطیسی است. از آنجا که گریدهای سری ۲۰۰ آستنیتی هستند ، مغناطیسی نیستند.

ورق استیل ۲۰۱

نحوه تشخیص استیل ۳۰۴ با ۲۰۱، بسیار دشوار است.گریدهای سری ۳۰۰ هم غیرمغناطیسی هستند.محتوای نیتروژن سری ۲۰۰ بالاتر از سری ۳۰۰ است، بنابراین مستحکم‌تر است.جالب است بدانید که عنصر نیتروژن به عنوان تقویت کننده عمل می کنند.

ورق استیل ۲۰۱

استیل ضد زنگ 201 نوعی آلیاژ فولاد است که نسبت به سایر استیل های شناخته شده منگنز و نیتروژن بیشتر و نیکل کمتری دارد. از آنجایی که مقدار نیکل این نوع استیل کم است، قیمت آن نیز در مقایسه با استیل های دیگر کمتر است اما کارکردن و فرم دادن به آن نیز چندان راحت نیست. استیل 201 یک فلز آستنیتی است چرا که خاصیت مغناطیسی ندارد و سطوح بالایی از کروم و نیکل و مقدار کمی کربن دارد.

ورق استیل ۲۰۱

نکاتی درباره ورق استیل ضد زنگ ۲۰۱

۱. فولاد زنگ نزن ۲۰۱ دارای کیفیت های قابل استفاده متنوعی است. اگرچه گزینه مناسبی برای مصارف خاص می‌یاشد، اما برای سازه هایی که در معرض شرایط خورنده مانند آب نمک باشند ، گزینه مناسبی نیست.

ورق استیل ۲۰۱

۲. ورق استیل ۲۰۱ گریدی از سری ۲۰۰ فولادهای ضد زنگ آستنیتی است.این سری از فولادهای ضد زنگ با محتوای کم نیکل مشخص می شوند.

۳. آلیاژ استیل ۲۰۱ در بسیاری از موارد جایگزین استیل ۳۰۱ می‌شود، اما نسبت به این آلیاژ، به ویژه در محیط های شیمیایی، از مقاومت دربرابر خوردگی کمتری برخوردار است.

ورق استیل ۲۰۱

۴. آنیل شده است، غیر مغناطیسی بوده اما با سردکاری می تواند مغناطیسی شود.مقدار نیتروژن بالای استیل ۲۰۱ چقرمگی و استحکام تسلیم بیشتری را نسبت به فولاد نوع ۳۰۱ به ویژه در دماهای پایین فراهم می کند.

۵. فولاد ضد زنگ ۲۰۱ با عملیات حرارتی سخت نمی شود.البته این استیل در دمای ۱۸۵۰-۱۹۵۰ درجه فارنهایت (۱۰۱۰-۱۰۶۶ درجه سانتیگراد) آنیل می شود وبعد از آن توسط آب یا هوای خنک کوئنچ می‌شود.

۶. ورق استیل ۲۰۱ برای تولید طیف وسیعی از لوازم خانگی از جمله سینک ، وسایل آشپزی ، ماشین لباسشویی ، پنجره و درب استفاده می شود. همچنین از آن در تریم اتومبیل ، معماری تزئینی، واگن راه آهن ، تریلر و گیره استفاده می شود.به دلیل مستعد بودن در خوردگی شکافی و حفره ای، برای استفاده در سازه‌‌ها در فضای باز توصیه نمی شود.

ورق استیل ۲۰۱

۷. آلیاژ استیل ۲۰۱ به ویژه در محیط های سرد بسیار مفید است زیرا مقاومت آن در هوای سرد بالا می رود.برای جبران کمبود نیکل ، می توانیم آن را با منگنز و نیتروژن بیشتری ترکیب نماییم.

۸. صنایعی که این استیل را انتخاب می‌کنند، کسانی هستند که به دنبال هزینه کمتر با دوام بیشتر هستند.این فلز در فضایی که عناصر خورنده وجود دارد استفاده نمی‌شود.

۹. این گرید فولاد ضد زنگ هم می تواند شکل بگیرد و هم کشیده شود. ممکن است برای عملیات سخت به دلیل نرخ کارسختی زیاد استیل ۲۰۱ آنیلینگ متوسط موردنیاز باشد.

۱۰. ورق استیل سری ۲۰۰ سخت تر و مستحکم‌تر از فولاد سری ۳۰۰ هستند.

ترکیب و خصوصیات ورق استیل ۲۰۱

حداکثر کربن: ۰.۱۵ درصد

حداکثر منگنز: ۵.۵۰-۷.۵۰ درصد

حداکثر فسفر: ۰.۰۶ درصد

حداکثر گوگرد استیل ۲۰۱: ۰.۰۳ درصد

حداکثر سیلیکون: ۱.۰۰ درصد

کروم: ۱۶.۰۰-۱۸.۰۰ درصد

نیکل: ۳.۵۰-۵.۵۰ درصد

حداکثر نیتروژن: ۰.۲۵ درصد

آهن: درصد باقیمانده

کاربرد ورق استیل201

ورق استیل 201 برای ساخت دسته ی وسیعی از وسایل خانگی مورد استفاده قرار می گیرد. سینک ظرفشویی، وسایل پخت و پز، ماشین لباسشویی، پنجره ها و درها از جمله وسایلی هستند که به وسیله استیل 201 ساخته می شوند.

همچنین این نوع استیل در ساخت تزئینات داخلی اتومبیل، تزئینات داخلی ساختمان، تریلی ها و واگن قطار کاربرد دارد. اما بهتر است به دلیل آنکه استیل 201 مستعد خوردگی حفره ای و شکافی است در محیط های خارجی از آن استفاده نشود.

پردازش و شکل پذیری

فولاد ضد زنگ ۲۰۱ را نمی توان با عملیات حرارتی سخت کرد. لازم است بدانید که با سردکاری میتوان این فلز را سخت کرد.استیل ۲۰۱ را می توان در دماهای ۱۰۱۰ تا ۱۰۹۳ درجه سانتیگراد (۱۸۵۰ و ۲۰۰۰ درجه فارنهایت) آنیل کرد.

ورق استیل ۲۰۱

برای نگه داشتن کاربیدها در محلول و جلوگیری از حساسیت، خنک کردن سریع در محدوده ۸۱۵ و ۴۲۶ درجه سانتیگراد (۱۵۰۰ و ۸۰۰ درجه فارنهایت) لازم است تا از رسوب کاربید در این فولاد جلوگیری شود.

جوشکاری ورق استیل ۲۰۱

آلیاژ استیل ۲۰۱ را می توان با کلیه روشهای استاندارد مورد استفاده برای فولادهای ضد زنگ حاوی ۱۸ درصد کروم و ۸ درصد نیکل، جوشکاری کرد.

اگر کربن بیش از ۰.۰۳ درصد باشد، خوردگی بین دانه‌ای بر منطقه جوش تأثیر ‌می‌گذارد.گروه آستنیتی فولادهای زنگ نزن معمولاً با روشهای فیوژن و مقاومت قابل جوشکاری است.

 آرتا استیل تهران متخصص واردات و توزیع انواع ورق های آلیاژی، استنلس استیل و فولاد ضد زنگ، میلگردهای استنلس استیل، لوله و پروفیل و ورقهای فنری، آمادگی خود را جهت همکاری و تأمین کلیه مقاطع فولادی و استنلس استیل به صنعتگران محترم اعلام می دارد. همچنین شما به راحتی می‌ توانید با کارشناسان ما تماس و نسبت به ثبت سفارش خود اقدام نمایید .

نظر دهید

Call Now Button