ورق فنری

ورق فنری

ورق فنری ، ورقی که خاصیت ارتجاعی داشته و می تواند تحت فشار یا بار قرار گیرد . که تغییرات فیزیکی در آن به وجود آمده و به حالت اولیه  برگردد را ورق فنری می گویند. دراین ورق بعد از فشار مستقیم  تغییر شکل می گیرد . نهایتا به شکل دلخواه در میاید و اگر نیرو یا فشار از روی ورق برداشته شود به حالت اولیه خود باز می گردد.

ورق فنری

این فنر ها به دلیل اینکه دائما در برابر فشار و تنش های مستقیم وغیر مستقیم بوده فشار زیادی را متحمل میشوند در ساخت این فنر ها نیاز میباشد که از ترکیباتی استفاده شود که مقاومت وسختی آن را بالا برده تا مقاومت خود را در برابر فشار حفظ نمایند.برای ساخت  این فنرها از فولادهایی  که دارای مقادیر مناسبی از سیلیسیم، منگنز، کرُم، وانادیم و مولیبدن هستند استفاده می شود.

ورق فنری

تاثیر گذاری عناصر بر این فلز

کروم – افزایش پذیری استحکام کششی وخوردگی
وانادیوم – افزایش پذیری تنش پذیری در ابعاد بالا
تیتانیوم – مقاومت در برابر انواع مواد خورنده و محیط های مختلف
منگنز – افزایش استحکام  پذیری کشش و سختی در صورت عملیات حرارتی (تا ۱۴۰۰ نیوتن بر میلیمتر)
سیلیسیم و منگنز– افزایش پذیری استحکام کششی تا حدود ۱۸۵۰ نیوتن

Strings inside the black piano

تاریخچه

استفاده از فنر های ساده غیر مارپیچی در تاریخ بشر به وفور دیده می‌شود. به عنوان مثال : کمان. نوعی فنر طبیعی می‌باشد.استفاده از موچین ها در عصر برنز در فرهنگ های مختلف رواج پیدا کرد. فنر های مارپیچی اوایل قرن ۱۵ام رونق یافت که از جمله موارد استفاده از آن می‌توان به قفل درها اشاره کرد همچنین ساعت هایی که فنر در آن ها استفاده میشد نیز در این قرن مورد استفاده قرار گرفتند. در سال ۱۶۷۶ رابرت هوک قانون هوک را معرفی کرد.

ورق فنری

 انواع فنرها

 فنر انواع مختلفی دارد، در زیربه تعدادی از فنرها اشاره شده است که با آنها آشنا میشوید.

  • فنرهای مارپیچ
  • این فنر خود به چند نوع تقسیم میشود که بصورت مارپیچ میباشند
  • نوع فنرهای کششی: فاصله‌ی بین دوایر آن ها بسیار کم است و در هر انتهای آن ها چنگکی برای اعمال بار وجود دارد.
  • فنرهای فشاری: فاصله‌ی بین دوایر آن ها نسبتا زیاد است تا در اثر بار فشاری بتوانند به هم نزدیک شوند.
  • نوع فنرهای پیچشی: طراحی این نوع از فنر ها طوری است که توانایی ایجاد و تحمل گشتاور را داشته باشند.
  • فنرهای زیگزاگی: همان طور که از اسم آن ها مشخص است شکل زیگزاگ دارند. مانند فنر های مورد استفاده در صنعت مبل سازی.
  • فنرهای نیرو ثابت: شکل این نوع از فنر ها به صورت نوارهای لوله شده می‌باشد که نیروی تقریبا ثابتی وارد می‌کنند.
ورق فنری

انواع فولاد فنر

فولاد فنرها می توانند دارای کربن زیاد یا متوسط باشند. انواع فولاد فنر در سه دسته تقسیم می شود. دسته اول فولاد فنر پر کربن می باشد که در جاهایی که نیاز به تحمل و درجه حرارت بالا نمی باشند کاربرد دارد و نسبت به سایر فولادهای فنری ارزان تر می باشد.

دسته دوم شامل فولاد فنر آلیاژی می باشند که در مواردی که نیاز به مقاومت در تنش ها و بارگذاری های زیاد می باشد استفاده می شود ولی در مواردی که نیاز به مقاومت در برابر درجه حرارت دارد کاربردی ندارد. فولاد فنر زنگ نزن دسته سوم از انواع فولاد فنر می باشد. فولاد فنر زنگ نزن در مواردی که نیاز به مقاومت خوردگی و تحمل دمای بالای ۲۸۰ درجه سانتیگراد باشد کاربرد دارد. تنها فولاد فنر ۱۸-۸ از این گروه از فولاد میتواند در دمای زیر صفر درجه سانتیگراد  کاربرد دارند.

ورق فنری

ورق فنر خام

این محصول دارای درصد بالای کربن درانواع گرید ها میباشد این ورقها به صورت نورد گرم تولیده می شوند. ورق فنر خام به صورت رول با اندازه های متفاوت  در بازار ارائه میشوند، این ورق ها از مقاومت به سایش و استحکام بالایی برخوردار می باشند. ورق فنر خام از آنجا که دارای سختی نسبتا بالایی می باشد و از قابلیت سختکاری خوبی  برخوردار است در صنایع مختلف کاربرد فراوانی دارد. از ورق فنر خام جهت ساخت انواع تیغه های آسیاب، کاردک، چاقو، تیغه برش و خم و… استفاده می شود.

ورق فنری ck

این فولاد از انواع ورق فنری و ورق آلیاژی می باشد که با نام فولاد ۱۲۳۱ در استاندارد DIN آلمان شهرت دارد. ورقck در نوارهای فولادی نورد سرد شده برای فنرهایی که نیاز به دقت ابعادی بالا و دارای سطوحی با کیفیت بالا دارند کاربرد دارد. برای سخت کاری این ورق ابتدا ورق فولادی را در دمای ۶۵۰ الی ۶۹۰ درجه سانتیگراد به مدت ۲  ساعت نگه میدارند وبعد ورق فولادی را در کوره تا دمای۶۵۰  به صورت آهسته سرد می کنند.

ورق فنری

ورق استیل فنری

این ورق از مقاومت به خودگی بالایی برخوردار میباشد، این خاصیت به دلیل وجود عنصر کروم ونیکل بالاتری که دراین آایاژ به کار رفته میباشد ورق استیل فنری مراحل سخت کاری و آنیل را طی کرده ومقاومت خوبی در برابر فشاراز خود نشان میدهد. ورق استیل فنری بهترین گزینه برای مصارفی که ضمن مقاومت به خوردگی وزنگ زدگی استحکام وفنریت محصول مد نظر می باشد است.

قیمت ورق فنری

ورق فنری نسبت به نوع آلیاژ قیمت متفاوتی را دارد در فروشگاه آرتا استیل انواع مختلفی از ورق فنری موجود می باشد این ورق ها در ضخامت مختلف وابعاد مختلف قابل ارائه می باشند، شما می توانید برای مشاوره رایگان وسفارش محصول با کارشناسان این مجموعه در ارتباط باشید.

آرتا استیل تهران متخصص واردات و توزیع انواع ورق های آلیاژی، استنلس استیل و فولاد ضد زنگ، میلگردهای استنلس استیل، لوله و پروفیل و ورقهای فنری، آمادگی خود را جهت همکاری و تأمین کلیه مقاطع فولادی و استنلس استیل به صنعتگران محترم اعلام می دارد. همچنین شما به راحتی می‌ توانید با کارشناسان ما تماس و نسبت به ثبت سفارش خود اقدام نمایید .

نظر دهید

Phone icon
Call Now Button