• تهران، کیلومتر 5 بزرگراه فتح، روبروی فتح 21، بازار فولاد و استیل ایران، بلوک1 پلاک 49
  • arta.steel.2021@gmail.com
  • 09126101522

استیل نسوز ۳۱۰S خواص ، ویژگی ها و کاربردهای آن

  • خانه / استیل نسوز ۳۱۰S خواص ، ویژگی ها و کاربردهای آن

استیل نسوز ۳۱۰S خواص ، ویژگی ها و کاربردهای آن

استیل نسوز ۳۱۰S متعلق به رده‌ی فولادهای زنگ‌ نزن کروم-نیکلی با مقاومت به اکسیداسیون بسیار خوب است. یک ویژگی خاص این رده میزان کروم و نیکل بالای آن‌است . این ویژگی آن‌ها را برای استفاده در دماهای بالا مناسب می‌سازد.

استیل نسوز ۳۱۰S

فولاد زنگ ‌نزن S310 دقیقاً مشابه نوع ۳۱۰ است . با این تفاوت که میزان کربن کمتری دارد. که منجر به کمینه کردن رسوب کاربید، تمایل کمتر به تردی و بهبود قابلیت جوشکاری می‌شود. این فولاد زمانی که آنیل می‌شود ضرورتاً غیرمغناطیس می باشد. زمانی که تحت فرایند کار سرد قرار می‌گیرد، تاحدی مغناطیس می‌شود.

استیل نسوز ۳۱۰S

محدوده‌ ی کاربرد صفحه فولاد زنگ نزن ۳۱۰S عمدتاً در قطعاتی است که تماس زیادی با گرما داشته مانند لوله‌های اگزوز ، کوره‌های عملیات حرارتی و مبدل‌های حرارتی . در عین حال، صفحه استیل زنگ ‌نزن ۳۱۰S می‌تواند با محیط ویژه مانند محیط اکسیدکننده ‌ی شدید و محیط با دمای بالا سازگار باشد.

استیل نسوز ۳۱۰S

همچنین این فولاد مناسب برای ساخت اجزای مختلف کوره بوده به طوری که حداکثر دما می‌تواند به ℃۱۲۰۰ برسد. شایان ذکر است که دمای استفاده‌ی عمومی ℃۱۱۵۰ است. از این ماده در مصالح کوره و مواد لازم برای تجهیزات نظافت خودرو نیز استفاده می‌شود.

استیل نسوز ۳۱۰S

مقاومت به خوردگی استیل نسوز ۳۱۰S

فولاد ۳۱۰S عمدتاً در دماهای بالا به علت مقاومت به خوردگی آن استفاده می‌شود. دماهای در حال کار معمول برای یک اتمسفر با حداکثر میزان سولفور ۲g⁄m^3 به ترتیب در سرویس‌دهی مداوم و دمای پیک برابر است با ℃۱۰۵۰ و ℃۱۱۰۰ است .

مقادیر سولفور بیش از ۲g⁄m^3 حداکثر دما را به ℃۹۵۰ کاهش می‌دهد . استیل نسوز ۳۱۰S بعد از یک دوره‌ ی طولانی که در معرض دماهای بالا قرار می‌گیرد ، می‌تواند به علت رسوب کاربید کروم در معرض خوردگی بین‌ دانه‌ای قرار گیرد به هرصورت، این رده به علت میزان بالای کروم و نیکل آن به خوردگی الکتروشیمیایی مقاوم است.

استیل نسوز ۳۱۰S

دیگر فرایندهای استیل نسوز ۳۱۰S

قابلیت ماشین‌کاری رده‌‌ی ۳۱۰S مشابه با قابلیت ماشین ‌کاری نوع ۳۰۴ است. کار سخت در این فولاد می‌تواند تبدیل به یک مشکل شود. به همین دلیل حذف لایه‌ ی کار سخت شده به وسیله ‌ی سرعت‌های کم و برش‌های سنگین با ابزار تیز و روغن‌کاری خوب امری طبیعی است.

استیل نسوز ۳۱۰S

به منظور ماشین‌کاری این نوع از فولادها از ماشین‌های قدرتمند و ابزار سنگین و سخت استفاده می‌شود. استیل نسوز ۳۱۰S می‌تواند به وسیله‌ی اکثر فرایندهای جوشکاری شامل TIG، MIG، پلاسما، قوس غوطه‌ور شده، الکترود پوششی و سیم لوله‌ای جوشکاری شود.

استیل نسوز ۳۱۰S

در این فرایندها معمولاً الکترودهای AWS/ASME E310-15 یا سیم‌های AWS/ASME ER 310 برای جوشکاری مرحله‌ی پرداخت، استفاده از الکترودهای AWS/ASME E309-15 یا سیم‌های AWS/ASME ER 309 پیشنهاد می‌شود.

اگر سیالیت حوضچه‌ی جوش باعث ایجاد مشکل شود، استفاده از فلزهای پرکننده با سیلیسیم توصیه می‌گردد.در کل روش‌های مرسوم جوشکاری اثر رسوب کاربیدها و تشیکل پارگی داغ را کاهش می‌دهند.  

استاندارد و ترکیب شیمیایی استیل نسوز ۳۱۰S

استیل نسوز ۳۱۰S در استاندارد DIN با کد ۱٫۴۸۴۵ شناخته می‌شود. ترکیب شیمیایی این فولاد آلیاژی در جدول زیر آورده شده است: 

کربنکرومنیکلمنگنزفسفرگوگردسیلیسیم
۰/۰۸ %۲۴ %-۲۶ %۱۹ %-۲۲ %۲ %۰/۰۴۵ %۰/۰۳۱/۵ %

میلگرد استیل ۳۱۰S نسوز (heat resistant)

یکی دیگر از میلگردهای پرکاربرد سری ۳۰۰ می‌باشد. همانطور که از اسم این میلگرد مشخص است ویژگی اصلی این فولاد مقاومت به اکسیداسیون در دمای بالا می‌باشد. به طور کلی میلگردهای فولادی در جنس‌ها و خواص متنوعی موجود هستند.میلگردها از لحاظ جنس به دو گروه ساده کربنی و استیلنس یا زنگ نزن دسته بندی می‌شوند نوع استیلنس در بازار به استیل معروف است . میلگرد استیل ۳۱۰S ورژن کم کربن سری ۳۱۰ می‌باشد و مقادیر بیشتری نیکل و کروم نسبت به استیل سری ۳۰۹ دارد.

برای تولید میلگرد استیل ۳۱۰S ابتدا باید شمشال با جنس ۳۱۰S تولید شود، مذاب آلیاژ مورد نظر در کوره‌های خلا یا اتمسفر آرگون با اضافه کردن عناصر آلیاژی گران قیمت مثل نیکل و کروم تولید می‌شود، در مراحل ساخت این فولاد یک مرحله کربن زدایی انجام می‌شود تا مقادیر کربن آن کاهش یابد.مذاب حاصله به روش ریخته‌گری پیوسته (مداوم) به صورت یکی از مقاطع تختال، شمشال و شمشه از جنس ۳۱۰S ریخته می‌شود. برای تولید مقطع میلگرد از شمشال‌های استیل ۳۱۰S نسوز با سطح مقطع مربعی استفاده می‌شود.

برای بهبود شکل پذیری شمشال‌های استیل ۳۱۰S پیش از شروع فرآیند نورد یک مرحله پیش گرم می‌شوند، پس از چند مرحله نورد، میلگرد استیل ۳۱۰S با قطر مورد نظر تولید می‌شود، جهت دستیابی به قطرهای کوچک تر تعداد مراحل بیشتری نورد کاری انجام می‌شود.

هر چند فولادهای سری ۳۰۹ و ۳۱۰ مقاومت به اکسیداسیون بالایی دارند اما حین پیش گرم و نورد سطح آن کمی دچار اکسیداسیون می‌شود، جهت حذف اکسیدهای سطحی میلگرد استیل ۳۱۰S نسوز از شات بلاست، اسید شویی، شست و شو با آب و پولیش‌کاری کمک گرفته می‌شود.

البته روش نوینی جهت تولید این میلگردها وجود دارد، در این روش در تمام طول تولید از پیش گرم شمشال‌ها تا مرحله نورد آن‌ها در محفظه‌های خلا یا تحت اتمسفر خنثی قرار می‌گیرند.

خریدوفروش میلگرد استیل

 میلگرد استیل ۳۱۰S نسوز با کد ۱٫۴۸۴۲ در استاندارد آلمانی هم شناخته می‌شود. خریدوفروش میلگرد استیل ۳۱۰S نسوز به صورت شاخه‌های ۶ یا ۱۲ متری بر حسب کیلوگرم انجام می‌شود.قطر میلگرد استیل ۳۱۰S نسوز معمولا بین ۶ تا ۶۰ میلیمتر بیشترین کاربرد را دارد. عمده محصولات موجود در بازار، وارداتی بوده و تولید کارخانه‌های تایوانی، چینی، کره‌ای، هندی و … می‌باشد.

قیمت میلگرد استیل ۳۱۰S کمی گران تر از نوع دیگر میلگرد نسوز یعنی میلگرد استیل ۳۱۰ می‌باشد، همچنین قیمت میلگرد استیل ۳۱۰S نسوز گران تر از سایر میلگردهای استیل می‌باشد و جز گران قیمت‌ترین میلگردها می‌باشند.

کاربرد میلگرد ۳۱۰S

ساختار میلگرد استیل ۳۱۰S در مقایسه با میلگرد سری ۳۰۹ مقادیر نیکل و کروم بیشتری به ترتیب در حد ۲۰ و ۲۵ درصد دارد به همین دلیل مقاومت حرارتی میلگرد سری ۳۱۰ بیشتر از میلگرد سری ۳۰۹ می‌باشد.

این میلگرد به دلیل مقدار کربن کمتر نسبت به میلگرد ۳۱۰ قابلیت جوش پذیری بهتری دارد. همچنین این میلگرد مشابه سایر محصولات استیل مقاومت به خوردگی بسیار خوبی از خود نشان می‌دهند، این میلگرد از خواص مکانیکی مناسبی نیز برخوردار است.

اگر قصد خرید محصولات استیل برای مصارف خود را دارید ، می‌توانید از برند معتبر و حرفه‌ای آرتا استیل که تجربه کافی در زمینه ارائه محصولات استنلس استیل دارد ، محصول مورد نظر خود را سفارش دهید. همچنین شما به راحتی می‌ توانید با کارشناسان ما تماس و نسبت به ثبت سفارش خود اقدام نمایید .

نظر دهید

Call Now Button