فولاد چیست؟

فولاد چیست؟

آرتا استیل_در زمان های  گذشته فولا را ترکیبی ازدو آلیاژ آهن وکربن توصیف می کردند، فولاد ماده ای است که مقدار آهن در آن از هر عنصر دیگر بیشتر است و عموما میزان کربن آن کمتر از ۲ درصد میباشد باشد. تعداد محدودی از فولادهای ممکن است بیش از دو درصد کربن داشته باشند

اما اگر به آهن کربن بیش از اندازه استاندارد به آن اضافه شود آن بیشتر شود تبدیل به فولاد پرکربن شده و تبدیل به چدن میشود که معایبی درآن بوجود میاید از قبیله موارد زیر:

 1. *خشگی بالا واحتمال شکنندگی بیشتر میشود
 2. *کاهش توان عملیات فیزیکی مانند کشش
 3. *کم شدن جوش پذیری فولاد
 • فولاد زنگ نزن

اگر در ترکیبات  فولادازعنصر کروم استفاده گردد ترکیب حاصل، فولاد ضد زنگ نامیده می شود.

 • تعریف آلیاژ

محصول ترکیبات فلزات  با هم آلیاژ نامیده می شود.

 • انواع فولاد
 • فولادهای ساده کربنی

رایج ترین نوع فولاد، فولاد کربنی ساده است که معرف فولادی شامل آهن و کربن به همراه مقادیری از منگنز، سیلیسیم و… بوده و به دسته های کم کربن، کربن متوسط ، پرکربن طبقه بندی می شوند.

 1. فولادهای کم کربن: فولادهایی که درصد کربن موجود در آن ها کمتر از ۰/۲ درصد باشد. این فولادها انعطاف پذیری و چقرمگی مناسبی دارند و به خوبی شکل داده می شوند. به علاوه این فولادها جوش پذیری مناسبی دارند و از آن ها در صنایع مختلف مانند: الکتریکی و ماشین سازی نظیر سیم، لوله و ورق های فولادی استفاده می شود.
 2. فولادهای کربن متوسط: درصد کربن این فولادها بین ۰/۲ تا ۰/۶ درصد تغییر میکند. سختی و استحکام کششی این فولادها نسبت به نوع کم کربن بیشتر میباشد اما انعطاف پذیری انها نسبت به فولاد کم کربن کمتر بوده . از این نوع فولادها در ساخت محصولاتی چون دیگ های بخار، ابزارالات و پیچ و مهره  شفتها و…  استفاده میگردد.
 3. فولادهای پر کربن: این نوع فولاد بیشتر از ۰/۶ درصد کربن دارند. بالا رفتن درصد کربن باعث افزایش سختی و استحکام کششی فولاد شده و انعطاف پذیری ونرمی آن به شدت کاهش می یابد. این فولادها تقریبا جوش پذیری بسیارپایینی داشته وبیشتر از این فولادها در ساخت انواع ابزارالات سخت مانند ابزار برش، فنرها و کارد و چنگال  و… استفاده می شود.
 • فولادهای آلیاژی

یکی دیگر از انواع مهم فولادها ، فولاد آلیاژی است که علاوه بر عناصر ذکر شده در بالا، مقادیر قابل توجهی از عناصری مانند کرم، نیکل و مولیبدن و… آن را از فولاد ساده متمایز می کند. فولادهای  آلیاژی می توانند کم آلیاژ، پر آلیاژ باشد. بخش  مهمی از فولادهای آلیاژی را فولادهای ضد زنگ استنلس استیل(stainless steel)   تشکیل میدهد که حداقل ۱۱٫۵  درصد کروم را دارا میباشند.

کشورعزیزمان  ایران  دارای معادن و کارخانجات بزرگ تولید فولاد نظیر فولاد مبارکه اصفهان، فولاد اکسین خوزستان و فولاد هرمزگان با تولید ۲۵ میلیون تن فولاد رتبه سیزدهم جهان را به خود اختصاص داده است.کشورمان در سالهای اخیر رشد قابل توجهی در تولید فولاد را داشته است.

فروشگاه آرتا استیل_ تامین کننده کلیه مقاطع فولادی وفولادهای آلیاژی از قبیل ورق، لوله، میلگرد،ازکارخانجات معتبر داخلی وخارجی با ارائه شناسنامه کیفی کالا وسرتیفیکت میباشد.درصورت نیاز به محصولات فوق با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

 

 

نظر دهید

Phone icon
Call Now Button