همه چیز در مورد استیل۳۲۱

  • خانه / همه چیز در مورد استیل۳۲۱

همه چیز در مورد استیل۳۲۱

آلیاژ استیل ۳۲۱ از دسته استنلس استیل ها میباشد،جنس فولاد ضد زنگ نگیر میباشد یعنی جذب آهنربا نمیشود، آلیاژ ۳۲۱همانند آلیاژ۳۰۴ میباشد که خواص آن بهبود یافته است فولاد۳۲۱ دارای مقادیر بالتری از عنصر تیتانیوم است این عنصر خواص آلیاژ۳۲۱ را بهبود بخشیده و از تشکیل کاربید در انجام عملیات جوشکاری در دماهای بالا محافظت میکند. این آلیاژدرصنایع مختلفی کاربرد دارد.

همچنین آلیاژ۳۲۱ از مقاومت به خوردگی خوبی برخوردار است همانند آلیاژ۳۰۴ این آلیاژدر برابر اسیدهای آلی و اسید های عیر عالی مقاومت بسیار خوبی را دارا میباشد. این آلیاژقابلیت عملیات حرارتی یا سخت کاری را نداشته وبه علت وجود تیتانیوم قابل توجهی در این محصول از شکل پذیری و کشش خوبی برخوردار است.همچنین این آلیاژ از جوش پذیری خوبی برخوردار میباشد.تیتانیوم مانع از تشکیل کاربید کروم در عملیات جوشکاری در آلیاژ۳۲۱ میشود.

استاندارد استیل ۳۲۱

این آلیاژدر استاندارد Din به ۱٫۴۵۴۱ نیز شناخته میشود،همچنین این آلیاژ در استانداردهای AMS 5510 و ASTM A240 تولید می‌شود.

استیل321
لوله استیل ۳۲۱
ترکیبات شیمیایی استیل ۳۲۱

استیل ۳۲۱ در ترکیب خود حدودا ۱۸ درصد کروم و تا ۱۲ درصد نیکل دارد. ترکیب شیمیایی این فولاد با درصد کروم و نیکل بالا موجب ایجاد خواص عالی مانند مقاومت به خوردگی خوب در این نوع استیل شده است، در فلزات آلیاژی عناصر کروم و نیکل نقش اساسی در محصول داشته وتاثیر مستقیم روی قیمت محصولات را دارند.

کاربرد و خواص استیل۳۲۱

از کاربرد های این آلیاژ استفاده از آن در محیط های با دمای بالا و محیط های خورنده میباشد این آلیلژ تا دمای ۹۵۰ درجه سانتی گراد مقاومت خوبی را از خود نشان میدهد این آلیاژ درمصارف  دکوراتیوکاربرد خاصی ندارد این به دلیل پولیش نشدن آلیاژ ۳۲۱ میباشد. این آلیاژ معمولا درصنایع هوا فضا، صنایع پتروشیمی و شیمیایی انواع هیترها،و … کاربرد دارد. آلیاژ۳۲۱ درجاهایی که نیاز به مقاومت حرارتی مورد توجه است هم کاربرد دارند. این آلیاژ دارای خواص مقاومت خزشی در ماهای بالا میباشد.

آرتا استیل
مقاطع استیل ۳۲۱
جوشکاری آلیاژ۳۲۱

به طور کلی آلیاژ استنلس استیل ۳۲۱ قابلیت جوشکاری قابل مقایسه‌ای با فولادهای زنگ نزن ۳۰۴ دارد. تفاوت اصلی جوشکاری  این آلیاژهای در این است که  افزایش  تیتانیوم به آلیاژ ۱۳۲ موجب کاهش و یا جلوگیری از رسوب کاربید در حین جوشکاری می‌شود و این امر قطعا بر روی قیمت استیل نیز تاثیر گذار است.

عملیات حرارتی ۳۲۱

عملیات حرارتی استیل ۳۲۱  شامل عملیات حرارتی حل سازی (آنیل) است. به اینصورت که این فولاد تا محدوده دمایی ۹۵۰ تا ۱۱۲۰ درجه سانتیگراد گرم می‌شود و سپس به منظور دستیابی به حداکثر مقاومت در برابر خوردگی به سرعت سرد می شود.

فولادهای کم کربن در ساختار خود مقدار کربن کافی برای مصرف کروم موجود در آلیاژ را ندارند. بنابراین مقداری کروم در ساختار باقی می‌ماند که می‌تواند مقاومت به خوردگی را بهبود دهد. از طرفی در فولادهای پایدار شده با تیتانیوم،  به دلیل اینکه تیتانیوم  نسبت به کروم تمایل بیشتری به ترکیب شدن با کربن دارد، به عنوان یک پایدار کننده عمل می‌کند و کاربید تیتانیوم به جای کاربید کروم تشکیل می‌شود. بنابراین کروم باقیمانده در ساختار، به بهبود خاصیت خوردگی فولاد کمک می‌کند.

قیمت آلیاژ استیل۳۲۱

قیمت این آلیاژ ارتباط مستقیم با قیمت ارز داشته  و عناصر مهمی مثل نیکل و کروم هم نقش بسیار مهمی را در قیمت گذاری این محصول ایفا میکنند  با توجه به شرایط کشورمان که قیمت ارز مدام در حال تغییرات میباشد به دلیل وارد شدن این آلیازها از کشورهای دیگر مثل چین،کره،تایوان قیمت این فولادها در حال تغییرالت میباشند. شما میتوانید قیمت روزانه این محصولات را از کارشناسان مجموعه آرتا استیل استعلام نمایید.ما بر آنیم که محصولات فولادی استنلس استیل را بصورت مستقیم و بدون واسطه همراه با بهترین کیفیت به دست شما مصرف کنندگان وهمکاران محترم برسانیم.

استیل321
مخازن استیل۳۲۱

( آلیاژ ۳۲۱ به صورت ورق،لوله،میلگرد،مفتول تولید میشود.)

نظر دهید

Phone icon
Call Now Button