تیرآهن IPB چیست ؟

تیرآهن IPB چیست ؟

تیرآهن IPB ، به طور کلی دو نوع تیرآهن I و H شکل در دسته تیرآهن ها وجود دارد. این تیرآهن ها بسته به بال و عرض و استانداردهای اروپا در دسته های مختلفی قرار میگیرند. از استانداردهای تیرآهن می توان به تیرآهن‌های IPE، INP و IPB اشاره کرد. تیرآهن های IPE و INP در دسته تیرآهن‌های I شکل قرار می گیرند.

تیرآهن IPB

تیرآهن IPB در دسته تیرآهن‌های H شکل، که به آن تیرآهن هاش نیز می‌گویند قرار می گیرند. هرکدام از این تیرآهن‌ها بسته به خصوصیاتشان، کاربردهای مختلفی دارند. از آنجایی که تیرهای IPE و INP در صنعت ساختمان سازی از یک جهت می توانند کشش را تحمل کنند، این تیرها روانه بازار شدند. در نهایت هم تیرآهن استاندارد IPB به دلیل تحمل کشش از دوجهت، مزایای بسیاری دارد. همین مساله باعث تفاوت قیمت تیرآهن IPB با سایر تیرآهن ها را دارد.

تیرآهن IPB

 تیرآهن IPB

این مقطع فولادی متعلق به یکی از بخش‌های استاندارد فولادی اروپا است که دارای بال گسترده ای است. همچنین به عنوان تیرآهن با بال پهن شناخته می شود که ازسه بخش تشکیل شده است. دو بال موازی که دو انتهای تیرآهن را تشکیل می دهد. یک تکه آهنی ضخیم، بین این دوبال و به صورت عمودی قرار دارد که به آن جان تیرآهن میگوییم. طول این بخش‌ها (جان و بال) می‌تواند نیروهای فشاری را تحمل کند.

تیرآهن IPB

همچنین این طول‌ها به این مقاطع فولادی، این اجازه را می دهد که تحمل قابل توجهی در خم شدن داشته باشند. اندازه تیرآهن، مقاومت کلی آن را دربرابر نیروهای خمش توصیف می کند. این مقدار(اندازه تیرآهن)، لختی اینرسی مساحت تیرآهن، حاصل ابعاد تیرآهن IPB است.عموما طول تیرآهن IPB، 12 متر است. تیرآهن بال پهن اروپایی عمدتا برای تحمل بار در سازه های فولادی، در ساختارهای صنعتی، ستون فولادی و ساختن تکیه گاه در مناطق زیرزمینی استفاده می شود.

تیرآهن IPB

تیرآهن موردنظر باتوجه به خصوصیاتی که در ظاهرش دارد، آن را در استفاده در مصارف بسیاری کاربردی می کند.

تیرآهن IPB

طبقه بندی بر اساس تکیه گاه ها

در مهندسی ، تیرها چند نوع هستند:

 •     تکیه گاه ساده – تیر در هر دو طرف تکیه‌گاه دارد و می‌تواند آزادانه بچرخد و هیچ مقاومت خمشی ندارد.
 •      ثابت – تیر که در هر دو طرف تکیه‌گاه دارد و نمی‌تواند آزادانه بچرخد.
 •      آویزان – یک تیر ساده که یک طرف آن جلوتر از تکیه‌گاه ادامه پیدا کرده‌ است.
 •     آویزان از دو طرف – یک تیر ساده که هر دو انتها فراتر از تکیه‌گاه های آن در هر دو طرف است.
 •     پیوسته – تیری که بیش از دو تکیه‌گاه دارد.
 •      تیر یک سر گیردار  – یک تیر که فقط یک طرف آن تکیه‌گاه دارد.
 •     خرپا – تیر تقویت شده با اضافه کردن کابل یا میله برای تشکیل خرپا

کاربرد تیرآهن IPB

با توجه به خصوصیات تیرآهن IPB، این تیر بهترین مقطع فولادی نوردی برای ساخت ستون است. این تیرآهن در مرحله ساخت و ساز نیز به دلیل ظاهری که دارد به راحتی قابل جوش به تیرهای دیگر است. این مساله نصب این نوع تیرآهن را در صنعت ساختمان، سدسازی و پل سازی رایج می کند. دلیل استفاده از این تیرآهن در این صنایع، مقاومت بالای آنها می‌باشد.

تیرآهن IPB

مزایای استفاده از تیرآهن IPB

تیرآهن IPB، در مقایسه با انواع مختلفی از تیرآهن‌های I شکل، دارای مزایای بسیاری است که آن را در استفاده در ساخت و سازها بسیار کاربردی می سازد. بخش عمده‌ی مزایای آن عبارتند از :

 • اولین تفاوت این تیرآهن با سایر تیرآهن‌ها، بال آن است. مساله دوم در تفاوت این تیرآهن‌ها، این است که در داخل بال، هیچ شیبی وجود ندارد و سطوح بالا و پایین هم موازی هستند.
 • خصوصیات سطح مقطع این تیرآهن، بهتر از تیرآهن H شکل است. این باعث می شود جوشکاری تیرآهن IPB راحتتر از تیرهای I شکل باشد.
 • این تیر داراي خواص مکانیکی خوبی است که در هزینه و زمان ساخت و ساز صرفه جویی شود.
 • مقطع تیر I شکل، در تحمل فشار و کشش مستقیم خوب است. اما اندازه مقطع آن برای مقاومت در برابر چرخش بسیار ضعیف است. از این لحاظ، کاملا مخالف مشخصات تیرآهن IPB است.
 • از مزایای تیرآهن بال پهن یا تیرآهن هاش، این است که این تیرآهن تا طول 100 متر نیز مورد استفاده است. اما تیرآهن های I شکل تا ارتفاع 30 متر کاربرد دارد.
 • مقاومت جان تیرآهن بال پهن، در برابر نیروی برشی و مقاومت بالهای این تیرآهن در برابر نیروی خمشی بسیار مشهود است. این مقاومت به دلیل برابر بودن ارتفاع تیرآهن IPB با پهنا (عرض) آن است. لازم به ذکر است که این ویژگی در تیرآهن‌های I شکل به دلیل کمتر بودن اندازه پهنای تیرآهن نسبت به ارتفاع آن است.

آرتا استیل تهران متخصص واردات و توزیع انواع ورق های آلیاژی، استنلس استیل و فولاد ضد زنگ، میلگردهای استنلس استیل، لوله و پروفیل و ورقهای فنری، آمادگی خود را جهت همکاری و تأمین کلیه مقاطع فولادی و استنلس استیل به صنعتگران محترم اعلام می دارد. همچنین شما به راحتی می‌ توانید با کارشناسان ما تماس و نسبت به ثبت سفارش خود اقدام نمایید .

نظر دهید

Phone icon
Call Now Button