فولادها و فلزات ، طبقه بندی کلی انواع فولادها و فلزات

  • خانه / فولادها و فلزات ، طبقه بندی کلی انواع فولادها و فلزات

فولادها و فلزات ، طبقه بندی کلی انواع فولادها و فلزات

فولادها و فلزات ، براساس دسته‌بندی موسسه آهن و فولاد آمریکا (AISI)، فولاد را می‌توان به چهار گروه اصلی، براساس ترکیبات شیمیایی طبقه‌بندی کرد .انواع طبقه بندی فولاد شامل:  فولاد کربن، فولاد آلیاژی، فولاد ضد زنگ و فولاد ابزار می‌باشد. انواع مختلف فولاد وجود دارد که خواص متنوعی را شامل می شوند .

فولادها و فلزات

این خواص می تواند فیزیکی، شیمیایی و زیست محیطی باشد. از مهم ترین این خواص می‌توان به چگالی فولاد کم کربن نیز اشاره کرد. به عنوان مثال، خواص ویژه ای که فولاد ابزارها دارند سبب می شود کاربرد متفاوتی داشته باشند.تمام فولاد از آهن و کربن تشکیل شده است.  مقدار کربن و آلیاژهای اضافی است که خواص هر گرید را تعیین می کنند.

فولادها و فلزات

عوامل مختلف موثر در طبقه بندی فولادها و فلزات

فولادها و فلزات می توانند با عوامل مختلفی طبقه بندی ‌شوند.از نظر ترکیب، فولادها و فلزات از نقطه نظر روش تولید، روش پوشش دهی، شکل، فرایند دی اکسید، ریز ساختار، استحکام فیزیکی، عملیات حرارتی

  •  ترکیب: محدوده کربن، آلیاژ، فولاد ضد زنگ.
  • روش تولید: ریختگی پیوسته، کوره الکتریکی، و غیره
  • روش پوشش دهی استفاده شده: نورد سرد، نورد گرم، خرد شده (سرد و غیره)، و غیره
  • فرم یا شکل: میله، شمش، لوله، ورق، صفحه، سازه، و غیره
  • فرایند اکسید زدایی
  • ریزساختار: فریتی، پرلیتی، مارنزیتی، و غیره
  • استحکام فیزیکی : بر اساس استانداردهای (ASTM)
  • عملیات حرارتی:در فولادها و فلزات آنیل شده، آبدیده شده، و غیره
  • کیفیت نامگذاری: کیفیت تجاری، کیفیت نقشه کشی، کیفیت مخازن فشار، و غیره
فولادها و فلزات

فولاد کربنی

این محصول رادر سه دسته اصلی تقسیم می کنند: فولاد کربن کم (گاهی اوقات به عنوان فولاد سبک شناخته می شود) ، فولاد کربنی متوسط ، و فولاد با کربن بالا.

فولادها و فلزات

فولاد کم کربن (فولاد سبک)

به طور معمول شامل ۰٫۰۴٪ تا ۰٫۳۰٪ کربن است. این فولاد، یکی از بزرگترین گروه های فولاد کربن است. این دسته، تنوع بزرگی از اشکال را پوشش می دهد.درفولادها و فلزات از ورق مسطح تا آهن ساختمانی. بسته به خواص مورد نیاز، عناصر دیگر اضافه می‌شوند و یا افزایش می یابد. به عنوان مثال: در کیفیت نقشه کشی(DQ) سطح کربن پایین نگه داشته شده و آلومینیوم اضافه شده است. برای فولاد سازه محتوای کربن بالاتر است و محتوای منگنز اضافه شده است.

فولادها و فلزات

فولاد کربن متوسط

به طور معمول یک کربن ۰٫۳۱٪ تا ۰٫۶۰٪ و منگنز بین ۶۰٫۰٪ تا ۱٫۶۵٪ است. این محصول قویتر از فولاد کربن کم است و شکل، جوش و برش سخت تر است. فولادهای کربنی متوسط معمولا با استفاده از عملیات حرارتی سخت و تمپرمی شوند.

فولادها و فلزات

فولاد کربن بالا

به طور معمول به عنوان “فولاد ابزار کربنی” شناخته می‌شود، دارای محتوای کربن بین ۰٫۶۱٪ و ۱٫۵۰٪ است. فولاد کربن بالا برای برش، خم و جوش بسیار سخت است. هنگامی که عملیات حرارتی انجام می‌شود، بسیار سخت و شکننده می شود.

فولادها و فلزات

فولادها و فلزات آلیاژی

فولادها و فلزات آلیاژی  محصولاتی هستند که دارای مقادیر کمی از یک یا چند عنصر آلیاژ (به غیر از کربن) مانند منگنز، سیلیکون، نیکل، تیتانیوم، مس، کروم و آلومینیوم است.این عناصر، خواصی را به وجود می آورند  که در فولاد کربنی معمولی یافت نمی شوند.

فولادها و فلزات

به علت هزینه اقتصادی، دسترسی گسترده، سهولت پردازش و خواص مکانیکی خوب، فولادهای آلیاژی در صنعت بسیار پرکاربرد می‌باشند. فولادهای آلیاژی نسبت به فولادهای کربنی عمدتا به عملیات حرارتی و مکانیکی واکنش نشان می دهند.

فولادها و فلزات

فولادها و فلزات ضد زنگ

عنصر اصلی در فولادها و فلزات ضد زنگ، کروم (معمولا بین ۱۰ تا ۲۰ درصد) است. فولاد ضد زنگ به علت مقاومت در برابر خوردگی بالا ارزشمند است. فولاد ضد زنگ، نسبت به فولاد سبک حدود ۲۰۰ برابر در برابر خوردگی مقاوم تر است .

فولادها و فلزات ضد زنگ را می توان به پنج گروه تقسیم کرد

آستنیتی – فریتی – مارنزیتی – داپلکس – رسوب سخت شونده

فولادها و فلزات
آستنیتی

فولادها و فلزات آستنیتی بزرگترین بخش از بازار جهانی فولاد ضد زنگ را تشکیل می دهند. برخی از کاربردهای متنوع آن عبارتند از تجهیزات پردازش مواد غذایی، وسایل آشپزخانه و تجهیزات پزشکی. فولاد ضد زنگ آستنیتی بیشتر از سایر گریدهای فولاد ضد زنگ جوش پذیر است .

استنلس استیل آستنیتی به سه گروه تقسیم می‌شود

کروم نیکل معمولی (۳۰۰ سری)،

منگنز کروم

نیکل نیتروژن (۲۰۰ سری) و آلیاژهای خاص

این فلزات غیر مغناطیسی هستند و عملیات حرارتی روی آن‌ها قابل انجام نیست.

فریتی

فولادها و فلزات فریتی حاوی مقدار کمی نیکل، کروم ۱۲-۱۷٪، کمتر از ۰٫۱٪ کربن و سایر عناصر آلیاژی مانند مولیبدن، آلومینیوم یا تیتانیوم هستند. فولادهای فریتی انعطاف پذیری و شکل پذیری خوبی دارند.در مقایسه با گریدهای آستنیتی، در دماهای بالا استحکام نسبتا ضعیفی دارند.

برخی از گریدهای ضدزنگ فریتی (مانند انواع ۴۰۹ و ۴۰۵) ارزانتر از سایر فولادهای ضد زنگ هستند. این فلزات مغناطیسی هستند، اما عملیات حرارتی روی آن‌ها قابل انجام نیست. آنها توسط سرد کاری تقویت می‌شوند.

فولادها و فلزات
مارنزیتی

فولاد مارنزیتی حاوی ۱۱-۱۷٪ کروم، کمتر از ۰٫۴% درصد نیکل و تا ۱٫۲% کربن است. محتوای کربن این فولاد بر روی تشکیل و جوشکاری تاثیر می گذارد. برای به دست آوردن خواص مفید و جلوگیری از ترک خوردن، پیش گرم کردن و عملیات حرارتی پس از جوشکاری، مورد نیاز است.

فولاد ضد زنگ مارنزیتی مانند انواع ۴۰۳، ۴۱۰، ۴۱۰NiMo و ۴۲۰ مغناطیسی هستند. روی این فولادها می‌توان عملیات حرارتی انجام داد. این فولادهای ضد زنگ در چاقو، ابزار برش، و تجهیزات دندانپزشکی و جراحی استفاده می شود.

داپلکس

 ابتدا در کارخانه های شیمیایی و کاربردهای لوله کشی استفاده می شد. فولاد ضدزنگ داپلکس معمولا حاوی ۲۲-۲۵٪ کروم و ۵٪ نیکل با مولیبدن و نیتروژن است. داپلکس نسبت به فولاد ضد زنگ آستنیتی مقاومت بیشتری دربرابر خوردگی کلرید دارند .

رسوب سخت شونده

 این یک فولاد ضد زنگ کروم نیکل است که حاوی ترکیبات آلیاژی مانند آلومینیوم، مس یا تیتانیوم است.

فولاد ابزار

فولاد ابزار دارای مقادیر مختلف تنگستن، مولیبدن، کبالت و وانادیم برای افزایش مقاومت در برابر حرارت و دوام فلز است. این باعث می شود استفاده از آن‌ها برای برش و حفاری ایده آل باشد.فولاد ابزار نوعی از فولاد آلیاژی کربن است که برای تولید ابزار دستی یا ماشینی مناسب است. سختی آن، مقاومت در برابر سایش و توانایی در حفظ شکل با افزایش دما، از خواص کلیدی این مواد است.

فولاد ابزار به طور معمول در شرایطی که عملیات حرارتی باعث افزایش سختی می شود، کاربرد دارد.عملیات حرارتی انجام شده روی فولاد ابزار، مشابه عملیات حرارتی انجام شده روی فولادهای غیرآلیاژی ویا کم آلیاژی است.

فولاد ابزار به شش گروه تقسیم می شوند

سخت کاری شده در آب (گرید W)، سخت کاری شده در روغن (گرید O)،  نوع D، مقاوم در برابر ضربه (نوع S)، سرد کار(نوع C) و گرم کار(نوع H). انتخاب یک مورد از این گروه به عوامل مختلفی بستگی دارد؛ اثربخشی هزینه، دمای کار، سختی سطح مورد نیاز، استحکام، مقاومت در برابر ضربه و سختی مورد نیاز است.

دسته سخت کاری شده در آب

این گرید از گریدهای مختلف فولاد ابزار اساسا فولاد با کربن بالا است. این معمولا به دلیل کم هزینه آن استفاده می شود.

دسته سخت کاری شده در روغن

این فولاد دارای سختی و مقاومت خوب دربرابر سایش برای طیف گسترده ای از کاربردها است کاربردهای معمول فولاد ابزار گرم کاری در ساخت ابزار آلات صنعتی است.

دسته نوع D

این یک فولاد ابزار با کروم بالا (سخت کاری با هوا) است. برای ترکیب هر دو خصوصیت مقاومت در برابر سایش وسخت کاری با هوا تنظیم شده است.

دسته های سرد کاری شده 

شامل ۳ گروه از فولاد ابزاری است ، سختکاری شده در روغن، سختکاری شده در هوا و کربن و کروم بالا. فولادهای این گروه دارای سختی بالا و مقاوم در برابر سایش با سختی متوسط می باشند. بطور معمول در تولید قطعات بزرگتر یا قطعاتی که نیاز به حداقل تخریب در هنگام سخت شدن دارند، استفاده می‌شود.

دسته فولادها و فلزات مقاوم در برابر ضربه

این دسته دارای مقاومت در برابر ضربه و سختی خوب است. این نوع برای مقاومت در برابر ضربه در هر دو دمای پایین و بالا طراحی شده است. همچنین دارای چقرمگی بسیار بالا و مقاومت کم دربرابر سایش است.

دسته فولادها و فلزات گرمکار

فولادها وف لزات ابزار این گروه، برای حفظ استحکام و سختی در شرایط با دمای بالا استفاده می‌شود.

فروشگاه آرتا استیل تهران متخصص واردات و توزیع انواع ورقهای آلیاژی، استنلس استیل و فولاد ضد زنگ، میلگردهای استنلس استیل، لوله و پروفیل ورقهای فنری، آمادگی خود را جهت همکاری و تأمین کلیه مقاطع فولادی و استنلس استیل به صنعتگران محترم را اعلام می دارد. همچنین شما به راحتی می‌ توانید با کارشناسان ما تماس و نسبت به ثبت سفارش خود اقدام نمایید .

نظر دهید

Phone icon
Call Now Button