فولاد قالب پلاستیک ، خواص و کاربردها

  • خانه / فولاد قالب پلاستیک ، خواص و کاربردها

فولاد قالب پلاستیک ، خواص و کاربردها

فولاد قالب پلاستیک

فولاد قالب پلاستیک برای ساخت قالب وسایل پلاستیکی یکی از پر مصرف ترین فولادها می باشد . امروزه پلاستیک با وجود مضرات بسیار خود ، برای محیط زیست ، متاسفانه جایگاه ویژه ای در حوزه کاربرد برای ما انسان ها پیدا کرده است.

فولاد قالب پلاستیک

وسایل اطراف ما بیشتر از جنس پلاستیک و یا ملامین هستند. جالب است که تنوع شکل در وسایلی از این جنس بسیار زیاد است. این تنوع شکل حاصل تنوع قالب هایی است که در این راستا به کار گرفته می شوند. جالب است بدانید که این قالب ها از جنس فولاد هستند .

فولاد قالب پلاستیک

اما این فولاد چیست و چه ویژگی هایی دارد ؟

معرفی فولاد قالب پلاستیک

در ساخت قالب پلاستیکی انتخاب نوع و عناصر آلیاژی فولاد نقش تاثیر گذاری در عمر، عملکرد و هزینه قالب دارد.هزینه های و قیمت تولید قالب پلاستیکی به صورت غیر مستقیم وابسته به فولاد است که در صورت عدم انتخاب فولاد الیاژی مناسب، هزینه های اضافی را به قالب تحمیل می کند.

فولاد قالب پلاستیک

خصوصیات قطعه که برای ساخت قالب پلاستیکی و انتخاب فولاد آلیاژی مربوطه مؤثر است عبارتند از:

  • صافی سطح
  • گرین کاری
  • خورنده بودن یا ساینده بودن جنس قطعه
  • دقت ابعادی
  • تیراژ تولیدی
  • زمان ساخت
فولاد قالب پلاستیک

دسته بندی فولادهای قالب های پلاستیک

فولادهای قالب های پلاستیک با توجه چقرمگی آنها (نوع عملیات حرارتی) به چهار دسته تقسیم می شوند:

پیش سخت (Pre Hardened)
آنیل (Annealed)
پیر سخت شونده (Age Hardening)
فولاد های پیش سخت (Pre Hardened)

این فولادها به صورت سخت کاری شده و باز پخت شده به بازار ارائه می شوند و می توان نقش قالب مورد نظر را روی آنها به صورت مستقیم اجرا و بهره برداری کرد .از مهمترین مزایای این فولاد ها میتوان به کوتاه شدن فرایندهای ساخت و عدم ایجاد ترک های ریز در اثر عملیات حرارتی اشاره نمود.

فولاد قالب پلاستیک

این فولاد ها معایبی هم دارند ازجمله: زمان ماشین کاری این فولادها با توجه به سختی آنها بیشتر از فولادهای آنیل شده است و باتوجه به اینکه سختی اینگونه فولادها به تدریج از سطح به عمق کم میشود ، قالب هایی که توسط اینگونه فولادها تهیه میشوند دارای سختی یکنواخت نیستند . همچنین برای رزین هایی که بسیار ساینده یا دارای دمای پروسه بسیار بالا هستند ، مناسب نیستند .

فولاد قالب تزریق پلاستیک P20- یا بدونP20

فولادهای مورد استفاده در قالب تنها انتخاب و روش در قالب های تزریق پلاستیک به حساب نمی آیند ، اما روش قابل اطمینان در پروسه تولید قالب پلاستیکی است. ترجیح اکثریت قالب سازان در انتخاب فولاد برای قالب P20 است . p20 تقریبا با فولادهایی که با ریختگری تولید میشوند یکسان می باشند.

فولاد قالب پلاستیک

فولاد P20 چیست؟

فولادی محبوب است که از لحاظ ترکیب به فولاد کروم دار ۴۱xx که در کاربردهای فضایی استفاده می شود شباهت دارد . با توجه به ۰٫۴ درصد کربنی که در داخل این فولاد موجود است ، نمی بایست انتظار داشت که آلیاژ p20 از نوع فولاد سخت شونده در روغن باشد ، پدیده کوئنچ کردن نیز بعد از رسیدن به دمای ۸۳۰ درجه سلسیوس انجام می شود .

p20 به علت چکش خوار بودن دارای کاربردهای زیادی می باشد:در دمای ۷۸۰۰ درجه به حالت خمیری میرسد و به واسطه خنک کاری توسط هوا می تواند در دماهای پایین نیز نرم باشد.زمانی که مقدار ثبت شده برای فولاد پایه ۵۰ HRC می باشد ، p20 می تواند مقداری بیش از ۵۰ HRC سخت شود ، حتی اگر مقدار سختی بیشتر و مقاومت شیمیایی بالاتر از این آلیاژ انتظار رود می توان با نیترید کردن آن سختی را تا ۶۰ HRC افزایش داد .

میتوان سخت کاری عمقی نزدیک به نیم میلی متردر قطعه ایجاد کرد .روشی دیگر استفاده از روکش کروم است که به شرط دمای متوسط مشخص از ترد شدن به واسطه هیدروژن جلوگیری می کند.هرچند استفاده از مواد سخت کاری شده فشار و زحمت بیشتری را به قالب سازتحمیل می کند اما وجود حفره های عمیق نیاز به بخش های ساختاری بیشتری دارد .

فولاد قالب پلاستیک

اگر عملیات حرارتی به خوبی انجام نشود ، پدیده ایجاد شده را تأثیر به سزایی در کور و کویتی core and cavity قالب خواهد داشت . اگر در مرحله ماشین کاری لایه بیرونی کاملا برداشته شود ، تنش باقیمانده باعث تغیر شکل بلوک خواهد شد ، که در اینجا نیاز به انجام یک یا دو مرحله کاهش تنش باقیمانده در ماده خواهیم داشت .

نکات حائز اهمیت در ساخت قالب فولادی

المان ها و عناصر مختلف موجود در یک آلیاژ برای استحکام ساختاری فلز حائز اهمیت است اما روش و چگونگی قالب گییری نیز دارای اهمیت بالایی می باشد .روش های تولید پیشرفته مانند ذوب مجدد در خلاء و متالوژی پودری میتوانند موجب شکل گیری ساختاری بسیار پیوسته از فولاد شوند ، اما طبیعی است که هزینه این روش ها نیز بیشتر خواهد بود.

انواع فولاد قالب پلاستیک

فولاد ۱٫۲۳۱۲ (M200)

فولاد ۲۳۱۲ قالب پلاستیک را در اندازه های متوسط و بزرگ با کیفیت سطح آینه ای و قابلیت براده برداری مناسب برای ساخت قالب های پلاستیک مورد استفاده قرار می دهند. در ساخت کلیه ابزار هایی که جهت فرایند تولید پلاستیک مصنوعی به کار می روند از فولاد ۱٫۲۳۱۲ بهره می برند.

فولاد قالب پلاستیک ۱٫۲۳۱۲ هم چنین در قالب های مورد استفاده در صنایع غذایی و بهداشتی استفاده می شوند. چهارچوب قالب ها برای قالب های پلاستیک تزریقی، یکی دیگر از مصنوعات ساخته شده با فولاد قالب پلاستیک ۱٫۲۳۱۲ هستند.

کاربردهای فولاد ۲۳۱۲ در صنایع مختلف

قالبهای پلاستیک با سایز متوسط و بزرگ
ابزار جهت فرایند پلاستیک مصنوعی
قالب های پلاستیک ضربه ای
دمای فرجینگ ( Forging) :1050-850
درجه آنیلینگ ( Annealing) : 740-720
دمای سختی پذیری( Hardening) : 880-860 ، ۸۶۰-۸۴۰
محیط خنک کردن (Quench) : روغن – هوا
دمای برگشت ( Tempering) : 650-600
* دماها برحسب سانتی گراد می باشد.

فولاد ۱٫۲۰۸۳ (M310)

کاربردهای فولاد ۲۰۸۳ در صنایع مختلف :

قالب پلاستیک برای شرایط شیمیایی و سایش

دمای فرجینگ ( Forging) :1050-850
درجه آنیلینگ ( Annealing) : 780-730
دمای سختی پذیری( Hardening) :1000 – 1050
محیط خنک کردن (Quench) : روغن
دمای برگشت ( Tempering) : 100 – 200
*دماها برحسب سانتی گراد می باشد.

انواع دیگر از فولاد قالب پلاستیک:

فولاد ۱٫۲۳۱۱ (M201)
فولاد ۱٫۲۷۳۸ (M238)

اگر قصد خرید محصولات استیل برای مصارف خود را دارید ، می‌توانید از برند معتبر و حرفه‌ای آرتا استیل تهران که تجربه کافی در زمینه ارائه محصولات استنلس استیل دارد ، محصول مورد نظر خود را سفارش دهید. همچنین شما به راحتی می‌ توانید با کارشناسان ما تماس و نسبت به ثبت سفارش خود اقدام نمایید .

نظر دهید

Phone icon
Call Now Button