فولاد v‌‌c‌‌n دارای خواص ویژه و مصارف وسیع

  • خانه / فولاد v‌‌c‌‌n دارای خواص ویژه و مصارف وسیع

فولاد v‌‌c‌‌n دارای خواص ویژه و مصارف وسیع

فولاد v‌‌c‌‌n

فولاد v‌‌c‌‌n که مخفف فولاد  “vanadium carbide nitride” می‌باشد . چون یکی از ویژگی‌های این فولاد ، قابلیت عملیات حرارتی بسیار خوب آن است . فولاد v‌‌c‌‌n در برابر گرما مقاوم می باشد و بنابراین ، در ساخت قطعات و دستگاه‌هایی که در معرض بارهای کششی ، خمشی و پیچشی قرار دارند کاربرد دارد . از دیگر ویژگی‌های این فولاد به مقاومت بالا دربرابر شکست می‌توان اشاره کرد .

فولاد v‌‌c‌‌n

از گروه های اصلی فولاد vcn100 ،vcn150  و vcn200 می‌باشند . هرکدام در صنعت کاربردهای خاص خود را دارند . کاربرد فولاد vcn150 در مقایسه با سایر انواع فولاد vcn گسترده تر است .

فولاد v‌‌c‌‌n

 فولاد vcn150، مقاومت کمتری نسبت به فولاد vcn200 دارد و از فولادهای v‌‌c‌‌n ، در ساخت قطعات بلند ماشین آلاتی که به استحکام کششی و مقاومت به ضربه بالایی احتیاج دارند مورد استفاده قرار می گیرد . از این محصولات در مصارفی چون میل لنگ‌ها ، صفحه دیسک، محورهای غیرمرکز، میل سوپاپ، قطعات دندانه‌دار و شاسی خودرو نیز استفاده می‌شوند.

فولاد v‌‌c‌‌n

این فولاد آلیاژی از استحکام بسیار بالایی در برابر ضربه ، ساییدگی ، پوسته پوسته شدن ، حرارت برخوردار است . این محصول یکی از پر کاربرد ترین فولادها در صنعت می باشد . این محصول از ترکیبات شیمیایی چون کربن ، سیلیسیم ، منگنز و نیکل تشکیل شده است .

فولاد v‌‌c‌‌n

فولاد vcn150

فولاد vcn150 ، که به آن فولاد 6580 نیز گفته می‌شود ، عملیات حرارتی پذیر ، کم آلیاژ و حاوی نیکل، کروم و مولیبدن است. این فولاد بدلیل چقرمگی و توانایی ایجاد مقاومت بالا هنگام عملیات حرارتی و حفظ مقاومت به خستگی ، فولادی شناخته شده است . 

فولاد v‌‌c‌‌n

فولاد vcn150، بسیار محبوب و متنوع می‌باشد چون این فولاد ها را می‌توان از طریق عملیات حرارتی به استحکام کششی مطلوب رساند . سختی فولاد vcn 150 بسیار زیاد است . این فولاد در مواردی که قطعه مورد نظر نیاز به افزایش سختی و آبکاری دارد کاربرد دارد. این فولاد یکی از پر کاربرد ترین فولاد در صنعت می باشد .

فولاد v‌‌c‌‌n

در DIN آلمان بر اساس استاندارد ها ، با شماره ۱٫۶۵۸۲ شناخته می شود . با توجه به قیمت ارزان تر آن ، بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. این فولاد برای قطعاتی که تحت فشار های شدید کششی ، خمشی و پیچشی می باشند استفاده می گردد .

فولاد v‌‌c‌‌n

ترکیب شمیایی فولاد vcn150 (برحسب درصد وزنی)

سیلیکون: حداکثر ۰٫۴ درصد

منگنز:۰٫۶۵ درصد

کروم: ۱٫۵ درصد

مولیبدن: ۰٫۲۳ درصد

نیکل: ۱٫۵ درصد

فولاد v‌‌c‌‌n

خواص مکانیکی و فیزیکی فولاد vcn150

 جدول خواص فیزیکی و مکانیکی 

۲۲۱۰ × ۱۰۳  x N/mmمدول الاستیسیته
۳۷٫۸۴g/cm3  vcn150 چگالی فولاد 
37.7W/m‌‌‌‌‌‌‌‌. ‌K   هدایت حرارتی
۰٫۴۶J/g.‌‌K  ظرفیت گرمایی ویژه
۸۲۰C -850Cدمای سخت شدن
 روغنشرایط سردسازی (کوئنچ)
۲۲۰-۲۵۰BHN vcn150 سختی فولاد
۲۰mm – ۳۰۰mm‌ اندازه های موجود
فولاد v‌‌c‌‌n

مقاومت فولاد vcn150، در برابر محیط‌ های مختلف

اشتعال پذیری: مقاومت بسیار خوب

آب شیرین: مقاومت خوب

حلال آلی: مقاومت بسیار خوب

اکسیداسیون در 500˚C: مقاومت خوب

آب دریا: مقاومت متوسط

اسید قوی: مقاومت ضعیف

قلیاهای قوی: مقاومت ضعیف

پوشش ضعیف: مقاومت خیلی خوب

اسید ضعیف: مقاومت متوسط

قلیا ضعیف: مقاومت خوب

حداقل دمای مورد نیاز: 43.2-73.2 ˚C

حداکثر دمای مورد نیاز: 613-653 ˚C

فولاد v‌‌c‌‌n

شرایط عملیات حرارتی فولاد vcn

شرایط عملیات حرارتی فولاد شامل چند مرحله است .

نرماله کردن

یکی از روش‌های عملیات حرارتی، نرماله کردن می‌باشد. دمای نرماله کردن فولاد vcn150 بین 850-880  درجه سانتی گراد تعیین شده است.

تنش زدایی

برای از بین بردن تنش‌های ماشینکاری، عملیات تنش زدایی از طریق حرارت دادن و گرم کردن فولاد vcn150 انجام می‌شود. برای این منظور، فولاد vcn150 را به مدت 1-2 ساعت در دمای 650 درجه˚C نگه داشته، و سپس در هوا خنک می‌کنند. این فرایند به منظور کاهش انحرافات و تغییر شکل در طول عملیات حرارتی انجام می‌شود .

سخت شدن

فولاد vcn150 در محدوده دمایی 830-860 درجه ˚C سخت می‌شود . پس از آن در روغن سردسازی می‌شود . دمای کوئنچ براساس آزمون جامینی (تست میزان سختی پذیری فولاد) 850˚C است.

تمپر کردن

یکی دیگر از روش‌های عملیات حرارتی که می‌توان روی فولاد vcn150 انجام داد تمپرینگ می‌باشد. دمای تمپر کردن فولاد vcn150، حدود 540-660 درجه˚C است.

آهنگری یا فورج

یکی از روش‌های شکل دهی فولاد، آهنگری یا فورجینگ می‌باشد. آهنگری فولاد vcn150، در محدوده دمای 900-1100درجه ˚C انجام می‌شود.

قابلیت ماشینکاری

ماشینکاری فولاد vcn150 ، در حالت‌های آنیل، نرماله و تمپر کردن به بهترین حالت ممکن انجام می‌شود. این فولاد را می‌توان با کلیه روش‌های متداول، ماشینکاری کرد .

مقاومت در برابر خوردگی

فولاد vcn150، یک فولاد کم‌آلیاژ است . در برابر خوردگی مقاوم نمی‌باشد. لازم به ذکر است که برای جلوگیری از خوردگی این فولاد، باید از پوشش محافظ استفاده شود.

جوشکاری فولاد vcn150

فولاد v‌‌c‌‌n، می‌توانند از طریق روش‌های همجوشی یا مقاومتی، جوش داده شوند. در هنگام جوشکاری این آلیاژ با روش‌های متداول ، باید عملیات پیش گرم و پس گرم در جوشکاری رعایت شود.

کار سرد

آلیاژ VCN MO150، از انعطاف پذیری خوبی برخوردار می‌باشد. این آلیاژ در حالت آنیل شده ، با استفاده از ابزارها و روش‌های مرسوم کارسرد می‌شود .

کاربرد فولاد vcn 150

از فولاد vcn150، برای ساخت چرخ دنده‌های فرود هواپیما، چرخ دنده‌های انتقال نیرو و محورها و سایر قطعات ساختاری، قطعات مهندسی عمومی، چرخ دنده‌های سخت شده، اتصالات میله، پیچ و مهره و لوله تفنگ استفاده می‌شود .

آنالیز فولاد Vcn 150

جدول آنالیز فولاد Vcn150

C%Si%Mn%P%
0.3 – ۰٫۳۷۰٫۶۰٫۶ – ۱۰٫۰۲
S%Cr%Mo%Ni%
0.151.4 – ۱٫۷۰٫۲ – ۰٫۳۱٫۴ – ۱٫۷

فولاد ۱٫۶۵۸۲

فولاد Vcn150 با شماره متریال ۱٫۶۵۸۲ شناخته می شود. این فولاد نیز با نام پلدی b.o.z و آساب ۷۰۵ نیز بین فروشندگان معروف است.

استاندارد های دیگر میلگرد Vcn150

DINAISIASSAB
34CrNiMo64340705
PoldiBohlerMaat. No
B.O.ZV1551.6582

اگر قصد خرید محصولات استیل برای مصارف خود را دارید ، می‌توانید از برند معتبر و حرفه‌ای آرتا استیل که تجربه کافی در زمینه ارائه محصولات استنلس استیل دارد ، محصول مورد نظر خود را سفارش دهید. همچنین شما به راحتی می‌ توانید با کارشناسان ما تماس و نسبت به ثبت سفارش خود اقدام نمایید .

نظر دهید

Phone icon
Call Now Button