مراحل تولید ورق استیل

  • خانه / مراحل تولید ورق استیل

مراحل تولید ورق استیل

ورق استیل چگونه تولید می شود؟

مراحل تولید ورق استیل ، ممکن است قبلاً با خواص و ویژگی های انواع مختلف ورق استیل آشنا باشید . مثل اینکه چگونه گرید ۳۰۴ مقاومت به خوردگی عالی دارد . چگونه استنلس استیل آنیل می گردد . و ۴۳۰ سختی فوق العاده زیادی دارد .چگونه می توان آنها را اصلاح و بهینه کرد؟

مراحل تولید ورق استیل

ورق استیل چیست؟

اساسی ترین تعریف این است که: ورق استیل آلیاژی است حاوی آهن و عناصر متعدد دیگری چون نیکل، کروم، مولیبدن و کربن. این آلیاژ نسبت به آهن خالص یا فولاد ساده -که عبارت است از آهن و کربن به طور ساده- در برابر خوردگی مقاوم تر است.

مراحل تولید ورق استیل

توسط عنصر های موجود در ورق استیل یعنی نیکل و کروم و دیگر افزودنی ها، یک لایه اکسیدی غیر فعال در این آلیاژ ایجاد می گردد. که باعث مقاومت در برابر زنگ زدگی می گردد و سطح براق و آینه ای (منعکس کننده) پدید می آورد. سطح براق و درخشان ورق استیل نسبت به استیل یا فولاد ساده، در برابر کدورت (کدر شدن) بسیار مقاوم است و به همین دلیل آن را ورق استیل یا فولاد زنگ نزن می نامیم.

مراحل تولید ورق استیل

مواد خام

مراحل تولید ورق استیل ، استنلس استیل زمانی شکل می گیرد که مواد خام نیکل، سنگ آهن، کروم، سیلیسیوم، مولیبدن و عناصر دیگر با هم ذوب شوند. این آلیاژ حاوی طیف متنوعی از عناصر شیمیایی اصلی است که وقتی با هم ترکیب می شوند، آلیاژی قدرتمند پدید می آورند. نسبت های مختلف عناصر تشکیل دهنده ی استنلس استیل یعنی آهن، نیکل، کروم، مولیبدن و کربن تعیین کننده ی نوع استنلس استیل است.

مراحل تولید ورق استیل

نسبت آهن به عناصر دیگر نشان می دهد که 1-لایه اکسیدی محافظ کننده محافظت کننده تا چه حد مقاوم است؟ 2-فلز (استنلس استیل) در برابر مواد و محیط های خورنده ی خاص تا چه میزان مقاومت دارد؟ 3-برخی خواص و ویژگی های مکانیکی دیگر نظیر سختی، نقطه ذوب، ضریب برشی و غیره به چه صورت هستند؟

مراحل تولید ورق استیل

نسبت های متغیر اجزاء استنلس استیل، انواع مختلف آلیاژ استنلس استیل را به وجود می آورد. هر ترکیب واحد معرف یک گرید استنلس استیل است، مثلاً ورق استیل ۳۰۴، استنلس گرید ۳۱۶ یا استنلس استیل گرید ۴۲۰.

مراحل تولید ورق استیل

ورق استیل چگونه تولید می گردد

مراحل تولید ورق استیل ، سازنده قبل از هر چیز و پیش از تولید استنلس استیل می بایست دقیقاً تعیین کند چه نوع استنلس استیل می خواهد تولید نماید. عناصری نظیر آهن، کربن، نیکل و غیره. این نسبت ها همیشه دقیق نیستند و گاهی اوقات دارای محدوده ای هستند . زیرا خطر اجتناب ناپذیر انحراف یا واریانس در زمینه خلوص هر یک از عناصر در مخلوط (آلیاژ) وجود دارد.

مراحل تولید ورق استیل

فرآیند تولید: چگونگی ساخت ورق استیل

به محض اینکه مواد خام جمع آوری شوند ادامه فرآیند ساخت استنلس استیل می تواند شروع شود. مراحل اساسی این فرآیند به شرح ذیل می باشد

1-ذوب مواد اولیه خام

مواد مختلف استنلس استیل در یک کوره قرار می گیرد و تا نقطه ذوب شان حرارت می بینند. برای ساخت مدرن استنلس استیل، نوعاً از یک کوره الکتریکی استفاده می شود. این فرآیند در هر جایی بین ۸ تا ۱۲ ساعت به طول می انجامد. پس از ذوب مواد، فرآیند ساخت استنلس استیل می تواند وارد مرحله بعدی شود.

2-حذف کربن اضافی (کربن زدایی)

مواد ذوب گردیده به منظور حذف کربن اضافی وارد سیستم خلاء-اکسیژن-دی کربوریزاسیون (VOD) یا سیستم آرگون-اکسیژن-دی کربوریزاسیون (AOD) می شود. این مرحله بسته به اینکه چه میزان کربن حذف گردیده منجر به گونه ای آلیاژ استاندارد یا گونه ای کم کربن شود، مثلاً آلیاژ ۳۰۴ در مقابل آلیاژ L 304 . فرآیند این مرحله می تواند بر استحکام کششی و سختی محصول نهایی تاثیر بگذارد.

3-تنظیم یا همزدن

به منظور کمک به تنظیم عالی کیفیت محصول نهایی فولاد ذوب می گردد و به منظور کمک به توزیع و یا حذف و اجزای خاص استنلس استیل از مخلوط مذاب، می بایست همزده شود. با این عمل، اطمینان حاصل می شود که استنلس استیل تولیدی کیفیت یکدست و یکنواخت خواهد داشت .

4-فرم دهی فلز

زمانی که استنلس استیل شروع به سرد شدن می کند یک سری عملیات فرم دهی، آن هم با نورد داغ آغاز می شود. این در حالی است که در دمای فولاد هنوز بیش از دمای کریستال شدن است (هنوز به کریستال شدن نرسیده). نورد داغ باعث می شود استیل زبر و زمخت گردد و اغلب برای تولید فلز بیلت (شمشال) یا شمشه (بلوم) به کار رود. برای ایجاد شمشه ها و شمشال ها در ابعاد و اندازه های دقیق، استنلس استیل می بایست تحت عمل نورد سرد قرار گیرد.

۵ عملیات حرارتی یا آنیلینگ

به منظور از میان بردن تنش های داخلی و تغییر و اصلاح خواص مکانیکی استنلس استیل این آلیاژ آنیل می گردد . در صورتی که آلیاژ آنیل شده باشد ممکن است نیاز به رسوب زدایی پیدا کند. بنابراین لایه اکسیدی محافظ به خطر نیفتاده است.

6-عملیات برش و شکل دهی

پس از آنیلینگ استنلس استیل از یکسری مراحل گوناگون برش و شکل دهی عبور می کند تا محصول نهایی ایده آل جهت کاربردهای مورد نظر پدید آید. عملیات خاصی که جهت برش استنلس استیل استفاده می گردد بنا بر شکل و اندازه شمشال یا شش محصول نهایی مورد نظر متفاوت خواهد بود. مثلاً چنانچه ساخت صفحات ضخیم فلز مدنظر است، استیل بایست به طور مکانیکی به وسیله قیچی های فلزی بزرگ بریده شود. ضمناً جهت برش صفحات نازک تر و ایجاد شکل های مختلف می بایست از دستگاه های پانچ سی ان سی و دستگاه های برش لیزری استفاده شود.

7-سازندگان استنلس استیل

 قبل از ارسال شمش ها، شمشال ها و یا مفتول های استنلس استیل به کارخانه های دیگر می بایست بر روی آنها عملیات کار سطحی انجام دهند. اما یکی از عمومی ترین این عملیات (کارسطحی) عبارت است از سنگ زنی سطح به منظور برداشتن ناخالصی ها از روی آن و ایجاد سطحی به مراتب صاف تر.

کنترل کیفیت

قبل از اتمام یک سبد یا یک محصول استنلس استیل، مهندسین کارخانه آنالیزهای محدود و خاصی را بر روی تک تک هر یک از محصولات انجام می دهند. به منظور حفظ و پایداری بحث کنترل کیفیت در کارخانه، نرم افزار آنلاین FEA به کار گرفته می شود . زیرا این نرم افزار قادر به شبیه سازی های به طور باورنکردنی و دقیق در ذرات و جزئیات محض می باشد . این موضوع موجب صرفه جویی قابل ملاحظه ای در زمان، نیروی کار و مواد مصرفی به کار گرفته در مقایسه با دیگر فرآیندهای آزمون ها به طور دستی می گردد.

در این روش آنالیز FEA، مهندسین کارخانه می توانند نرم افزار مزبور را بر حسب توزیع های وزنی گوناگون برای سبد (محصولات تولیدی) در دماهای مختلف و پس از ظهور مواد شیمیایی خاص، شبیه سازی نمایند.تیم متخصص کارخانه به کمک آزمون و تحلیل این داده ها و تاثیرات موارد بالقوه و مستعد را پیش از اتمام فرآیند مشخص می سازند . تا بدین وسیله اطمینان یابند که مشتری با کیفیت ترین سبد استنلس استیل را دریافت می کند.

فروشگاه آرتا استیل تهران متخصص واردات و توزیع انواع ورق های آلیاژی، استنلس استیل و فولاد ضد زنگ، میلگردهای استنلس استیل، لوله و پروفیل و ورقهای فنری، آمادگی خود را جهت همکاری و تأمین کلیه مقاطع فولادی و استنلس استیل به صنعتگران محترم اعلام می دارد. همچنین شما به راحتی می‌ توانید با کارشناسان ما تماس و نسبت به ثبت سفارش خود اقدام نمایید .

نظر دهید

Phone icon
Call Now Button