مصالح فلزی در معماری ساختمان

 • خانه / مصالح فلزی در معماری ساختمان

مصالح فلزی در معماری ساختمان

مصالح فلزی در معماری ساختمان ، برخی تصور می کنند فلزات به علت ساختار سختی که دارند ارتباطی با هنر که دارای روح لطیف است ، ندارند که از دید منطق این موضوع کاملا اشتباه است. فلزات حضور پر رنگی در ساختمان های سنتی و مدرن دارند همچنین نقش فلزات در دکوراسیون داخلی و معماری بسیار برجسته است.

هنگامی که از معماری و فلزات صحبت می شود، در ذهن نقش مصالح ساختمانی از جمله آهن و فولاد تصور می شود. از دید معماری و طراحی داخلی، جایگاه فلزات در ساختمان‌ها بایستی محترم شمرد.

نقش مصالح فلزی در معماری ساختمان

فلز دارای انواع بسیاری می باشد که در زمینه طراحی داخلی و دکوراسیون کاربرد گسترده ای دارد. از نمونه فلزاتی که در زمینه طراحی دکوراسیون کاربرد بسیاری دارند می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • اکسسوری های نقره
 • طراحی های بازتاب دهنده رنگ طلا
 • فرفورژه
 • مقاطعی چون آلومینیوم، آهن، فولاد، استیل

البته استفاده از طلا و نقره به علت گرانی کمیاب تر می باشند و نسبت به سایر فلزات دیگر از آن ها بسیار اندک استفاده می شود. برای طراحی دکوراسیون می توانید از ترکیب فلز با چوب یا پارچه استفاده کنید زیرا چشم انداز زیبا و ویژه ای به فضای ساختمان می دهد.

مصالح فلزی در معماری ساختمان ، دکوراسیون فلزی

استفاده از فولاد یکی از جدیدترین تحولات ساختمانی در تاریخ معماری می باشد که باعث پیشرفت آن شده است. فولاد دارای خصوصیاتی چون دوام و استحکام کششی می باشد. به دلیل دارا بودن فولاد از این خصوصیات، برای عناصر تزئینی، روشنایی، نمای ساختمان‌ها، از فولاد استفاده می کنند.مدت هاست که از فلز با طرح های گوناگون به عنوان پوشش نمای ساختمان استفاده می شود.

استفاده از فلز و شیشه در معماری، کاربرد بسیاری داشته که باعث ایجاد نمایی زیبا و سبک در مکان‌های اداری و تجاری می باشد.برای ساخت ساختار پشتیبانی نمای ساختمان‌هایی که سبک وزن هستند از فولاد، چوب و آلومینیوم استفاده می شود. معمولا برای ساخت اجزای سازنده پشتیبانی از آلومینیوم اکسترود شده نیز استفاده می شود زیرا در مقایسه با آهن وزن کم تری داشته و مقاومت بالایی در برابر شرایط جوی دارد.

مصالح فلزی در معماری ساختمان ، کاربرد فلز در طراحی داخلی

برخی از فضاهای داخلی و خارجی ساختمان که استفاده از فلزات در آن ها جلوه و زیبایی خاصی برای آن به وجود می آورد. به عنوان مثال از فلزات برای ساخت سالن، اتاق خواب، فضاهای درونی و بیرونی، سرویس بهداشتی، آشپزخانه و غیره استفاده می شود.

مصالح فلزی در معماری ساختمان

۱.تولید و ساخت درب ها و چارچوب ها ۲. نرده های محافظ و پله های مارپیچ ۳.ساخت پیشخوان و کابینت آشپزخانه ۴.ساخت انواع آباژورها ۵.تولید پایه های میز ۶.طاقچه های دیوارکوب

مصالح فلزی در معماری ساختمان

مصالح فلزی در طراحی داخلی

استفاده از انواع فلزات برای طراحی داخلی زیبایی خاصی به نمای محیط می دهد. در واقع فلزات کاربرد بسیاری در طراحی دکوراسیون داخلی دارد که مهم ترین آن ها شامل موارد زیر می باشد:

 • ساخت درب‌‌ها و چارچوب‌ها
 • تولید نرده‌های محافظ و پله‌های مارپیچ
 • ساخت پیشخوان و کابینت آشپزخانه‌ها
 • تولیدانواع آباژورها
 • ساخت پایه‌های میز
 • طاقچه‌های دیوارکوب
 • ساخت صندلی و مبل

در میان انواع فلزات بیشترین طرفدار و آلیاژهای پرکاربرد برای ساخت دکوراسیون خانگی شامل چدن، آلومینیوم، برنج، استیل (فولاد ضد زنگ)، مس می باشد.

مزایای استفاده از سطوح فلزی در دکوراسیون داخلی

استفاده از سطوح فولادی برای طراحی میز پیشخوان در آشپزخانه، قفسه و غیره می باشد. استفاده از سطوح فولادی دارای سه مزیت زیر می باشد:

 • در آشپزخانه به علت دام بالا بهداشتی می باشد.
 • به دلیل انعکاس نور، فضا را بزرگ تر نشان می دهد.
 • سطوح فولادی دارای انعطاف پذیری بوده که به همین جهت قابلیت ترکیب با رنگ های مختلف را داشته و در هر سبکی قابل استفاده می باشد.
مصالح فلزی در معماری ساختمان

معایب استفاده از سطوح فلزی در دکوراسیون داخلی

سطح فولادی برای استفاده به عنوان اپن آشپزخانه مناسب نمی باشد چون در معرض سایش قرار دارد ولی به علت اصطکاک کم تری که دارد برای قفسه آشپزخانه مناسب می باشد.سطح فولادی جزو مصالح سرد می باشد . به همین علت حس صمیمیت خصوصا در دکوراسیون داخلی آشپزخانه که عموما محل گردهم آمدن خانواده برای صرف غذا می باشد، به وجود نمی آورد.

مصالح فلزی در معماری ساختمان

ارتباط مابین رنگ فلزات و طراحی داخلی

برای طراحی داخلی به طور معمول استفاده از ترکیب چندین فلز توصیه می شود اما بایستی که هنگام انتخاب رنگ فلزات رنگ‌ های فضا و محیط مدنظر گرفته شود.برای طراحی داخلی از فلزاتی که دارای رنگ گرم هستن مثل رنگ های زرد، قرمز و نارنجی با رنگ های سرد مثل سبز، بنفش و آبی استفاده شود.

البته در فضاهایی که از ترکیب رنگی خنثی استفاده شده بایستی از فلزاتی که رنگ، بافت و گرما را افزایش می دهند استفاده شود.هنگام استفاده از آهن در طراحی داخلی اگر همراه با فلزاتی که دارای رنگ گرم می باشد مثل طلایی، تاثیر رنگی بیشتری در فضا خواهد داشت. برای ایجاد فضایی که دارای بافتی زیبا و غنی باشد استفاده از فلرات براق، فلزات با روکش مات، و فلزات چکش خورده باشد مناسب می باشد.

مصالح فلزی در معماری ساختمان

آرتا استیل تهران متخصص واردات و توزیع انواع ورق های آلیاژی، استنلس استیل و فولاد ضد زنگ، میلگردهای استنلس استیل، لوله و پروفیل و ورقهای فنری، آمادگی خود را جهت همکاری و تأمین کلیه مقاطع فولادی و استنلس استیل به صنعتگران محترم اعلام می دارد. همچنین شما به راحتی می‌ توانید با کارشناسان ما تماس و نسبت به ثبت سفارش خود اقدام نمایید .

نظر دهید

Phone icon
Call Now Button