میلگردهای ضد زنگ داپلکس ، خواص و کاربردها

 • خانه / میلگردهای ضد زنگ داپلکس ، خواص و کاربردها

میلگردهای ضد زنگ داپلکس ، خواص و کاربردها

میلگردهای ضد زنگ داپلکس یا دوبلکس، از دو نوع ساختار آستنیتی و فریتی تشکیل شده‌اند. میلگرد‌های ضد زنگ دوبلکس، عملکرد بهتری در برابر فشارهای ناشی از خورده شدن توسط مواد و فعالیت‌های مکانیکی نسبت به فولادهای ضد زنگ استنلس استیل از خود نشان می‌دهند.

میلگردهای ضد زنگ داپلکس

آلیاژی از فولاد که اصلی‌ترین عنصرهای تشکیل‌دهنده در ساختار آن، آهن، نیکل و کروم است، فولاد ضد زنگ یا زنگ نزن و یا استنلس استیل (Stainless Steel) می‌نامند.

میلگردهای ضد زنگ داپلکس

ویژگی‌های فولاد ضد زنگ

به طور کلی می‌توان گفت 57 نوع آلیاژ با ترکیبات شیمیایی گوناگون، در گروه فولاد‌های ضد زنگ قرار می گیرند. در این فولادها، حداقل درصد جرمی کروم 10.5 درصد و حداکثر درصد جرمی کربن برابر 1.2 درصد است.

میلگردهای ضد زنگ داپلکس

فولادهای زنگ نزن، مقاومت بالایی در برابر خوردگی دارند و دلیل آن خاصیت غیر فعال شدن آن‌ها است. در واقع یک لایه‌ی غیر فعال روی سطح این فولادها تشکیل می‌شود. این لایه با ماده‌ی زیرین بسیار پیوند دارد و از تماس و برخورد بیشتر ماده با محیط اطراف آن جلوگیری می‌کند. همین امر سبب خاصیت غیر فعال شدن در فولادهای ضد زنگ می‌شود.

میلگردهای ضد زنگ داپلکس

نکته قابل توجه این است که باید گرید فولاد متناسب با محیط کار انتخاب شود، در این صورت لایه غیر فعال مجددا تشکیل می گردد و  در غیر این صورت، شکست غیر فعالی اتفاق می افتد و فولاد ضد زنگ، زنگ زده شده و خوردگی ایجاد می‌شود.با افزایش میزان کروم در فولادهای ضد زنگ، خاصیت مقاومت در مقابل خوردگی آن‌ها بالاتر میرود. همچنین اضافه کردن عنصر مولیبدن سبب افزایش خاصیت مقاومت در برابر خوردگی در مواجهه با اسیدهای کاهنده و خوردگی در محلول کلرایدی می‌گردد.

میلگردهای ضد زنگ داپلکس

بر همین اساس انواع گوناگونی از فولادهای ضد زنگ با درصدهای متفاوتی از کروم و مولیبدن وجود دارد. هر کدام متناسب با محیطی که آلیاژ باید آن را تحمل کند ساخته شده و بکار گرفته می‌شوند.فولاد های ضد زنگ به دلیل خصوصیات شیمیایی و فیزیکی بسیار عالی و همچنین دارا بودن ویژگی‌هایی از قبیل مقاومت در برابر زنگ زدگی و خوردگی، عدم نیاز به توجه زیاد در نگهداری و درخشندگی بالا، به یک ماده‌ی مورد توجه و ایده‌آل در بسیاری از محیط‌ها شده است.

میلگردهای ضد زنگ داپلکس

آلیاژهای مهم فولادهای ضد زنگ، بر طبق عناصر آلیاژی که به آن افزوده می‌شود به صورت آلیاژهای آهن-کروم، آلیاژهای آهن-کروم-کربن و در نهایت آلیاژهای آهن-کروم-نیکل-کربن تقسیم‌بندی می‌شوند.فولادهای زنگ نزن، به دلیل آلیاژ بودن، دمای ذوب و انجماد ثابتی ندارند. این پارامترها بر اساس ترکیب شمیایی فولاد در محدوده‌ای از دما تعریف می‌شوند.

میلگردهای ضد زنگ داپلکس

مزایای استنلس استیل

از مزایای فولاد زنگ نزن، می‌توان به مواردی چون

 • خاصیت جوش‌پذیری،
 • مقاوم در برابر حرارت و دما،
 • مقاوم در برابر سایش و خوردگی،
 • کارکرد خیلی خوب،
 • ظاهر زیبا،
 • رسانا و بهداشتی بودن،
 • ماندگاری و طول عمر بالا،
 • مقرون به صرفه و
 • قابل بازیافت

اشاره کرد.

انواع میلگردهای ضد زنگ داپلکس

میلگردهای ضد زنگ دوپلکس دارای گرید‌های متعدد و متنوعی هستند، اما پرکاربردترین آلیاژ از استیل‌های دوبلکس را می‌توان گرید‌های S31803/S32205 و استیل سوپر دوبلکس 32760 دانست. استیل ضد زنگ سوپر دوبلکس 32760، به سبب داشتن عناصر خاصی همچون تنگستن و نیتروژن در ترکیب خود نسبت به سایر گرید‌های استیل ضد زنگ داپلکس، دارای سطح بالاتری از تحمل در برابر خوردگی توسط اسید‌ها و مواد شیمیایی در ابعاد وسیع شده، و این گرید معمولا در صنایع نفت و گاز بیشترین بازدهی را به عمل می‌آورد.

مشخصات شیمیایی میلگرد استیل داپلکس

در جدول زیر مشخصات شیمیایی از عناصر تشکیل دهنده، دو گرید S31803 و S32205 با یکدیگر مقایسه شده‌اند.

نام گرید (آلیاژ)عنصرCSiMnSPCrNiMoN
S31803حداکثر درصد0,0301,002,000,0150,03023,06,503,500,22
حداقل درصدـــــ21,04,502,500,10
S32205حداکثر درصد0.0301.002.000.0200.03023.06.53.50.20
حداقل درصدـــــ22.04.53.00.14

میلگرد استیل داپلکس S32205

دوبلکس S31803/S32205 از رایج‌ترین گریدهای دوبلکس در بازار هستند. این دوبلکس‌ها دارای مقاومت بسیار خوبی در برابر خوردگی موضعی و ترک خوردگی تنشی بوده، و در هنگام ترکیب شدن از استحکام مکانیکی بالایی برخوردار هستند. این نوع از میلگرد‌ها، به طور گسترده در صنایع نفت و گاز، برق‌آبی، مخازن تحت فشار، خمیر و کاغذ، اجزای ساختاری و تانکرهای شیمیایی کاربردی هستند. آلیاژهای مختلف دیگری نیز وجود داشته که، به دلیل شکنندگی در دماهای بالاتر از 300 درجه سانتیگراد، مصرف کمتری دارند.

تفاوت استیل سوپر دوبلکس 32760 با دوبلکس S32205

در ترکیبات میلگرد گرید سوپر دوبلکس، عناصری همچون W, Fe, Cu وجود دارد، که در سایر گرید‌های دوپلکس به کار نمی‌رود. از این رو، باعث افزایش چشم‌گیر مقاومت این گرید ضد زنگ در برابر خوردگی نسبت به سایر گرید‌ها شده است. گرید‌های مختلف این نوع میلگرد استیل، در عناصر مشترک دارای درصد تقریبا یکسانی بوده و تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند.

خواص و ویژگی های میلگرد استیل داپلکس

از جمله ویژگی‌های میلگرد داپلکس ضد زنگ استیل، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • قابلیت جوش بالا
 • ضد زنگ و خوردگی توسط مواد اسیدی و شیمیایی
 • مقاومت فیزیکی بالاتر از استنلس استیل ۳۰۴ و ۳۱۶ به سبب وجود نیتروژن و تنگستن
 • وجود سطح مولیبدن، نیتروژن و کروم بالاتری نسبت به سایر استیل‌های ضد زنگ
 • کیفیت ساخت بالا و طول عمر طولانی
 • شکل پذیری و فورمینگ نسبتا سخت توسط ماشین‌آلات خصوصا در عملیات‌های سرد و دما‌های بالاتر از ۳۰۰ درجه سانتیگراد

کاربرد‌های میلگردهای ضد زنگ داپلکس

از این نوع میلگرد استیل، معمولا در محیط‌های بیش از حد در ارتباط با دریا و رطوبت مانند اسکله‌ها و بنادر دریایی بیشترین استفاده را دارند. از دیگر مصارف این میلگرد‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • انتقال مواد شیمیایی همچون نفت و گاز از درون حفره‌های دریایی به خارج از دریا.
 • نقل و انتقال مواد صنعتی تولید شده توسط پالایشگاه‌ها.
 • در تمامی مکان‌هایی که بشدت در معرض خوردگی، واکنش و زنگ زدن قرار دارند می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد.
میلگردهای ضد زنگ داپلکس

آرتا استیل تهران متخصص واردات و توزیع انواع ورق های آلیاژی، استنلس استیل و فولاد ضد زنگ، میلگردهای استنلس استیل، لوله و پروفیل و ورقهای فنری، آمادگی خود را جهت همکاری و تأمین کلیه مقاطع فولادی و استنلس استیل به صنعتگران محترم اعلام می دارد. همچنین شما به راحتی می‌ توانید با کارشناسان ما تماس و نسبت به ثبت سفارش خود اقدام نمایید .

نظر دهید

Phone icon
Call Now Button