ورق روغنی ، انواع ، خواص و کاربرد این محصول

  • خانه / ورق روغنی ، انواع ، خواص و کاربرد این محصول

ورق روغنی ، انواع ، خواص و کاربرد این محصول

ورق روغنی از مهمترین انوع ورق سرد می‌باشد . برای تولید ورق نیاز به استفاده از روش نورد پرفشار است این فرآیند در دو حالت دما بالا و دما پایین انجام می‌شود.محصولات تولید شده به روش ورق سرد معمولا از ضخامت نهایی کمتری برخوردارند .

ورق روغنی

همچنین شکل ظاهری آن‌ها به دلیل اکسیداسیون بسیار کم سطح و اسید شویی، براق‌ تر و زیبا تر می‌باشد.محصول خروجی نورد سرد بدون اعمال پوشش به “ورق روغنی” معروف است. ورق روغنی در واقع پایه ساخت ورق های پوشش داده شده مثل ورق گالوانیزه، ورق قلع اندود، ورق رنگی و .. می‌باشد. 

ورق روغنی

انواع استاندارد و کاربرد ورق های روغنی

این محصول در استانداردهای مختلفی تولید می‌شود، استاندارد ST12 معرف ورق های روغنی معمولی می‌باشد که در ساخت قطعات معمولی خودرو و قطعات الکترونیکی کاربرد دارد. ST13 که قابلیت کشش دارد برای ساخت قسمت‌هایی از بدنه خودرو و گلگیر که در مراحل تولید نیاز به شکل دهی دارد استفاده می‌شود. 

ورق روغنی

ST14 با نام ورق روغنی فوق کشش شناخته می‌شود و قابلیت کشش آن بیشتر از سری ST13 است و در ساخت قطعات با روش تولید تغییر شکل شدید کاربرد دارد.  از استانداردهای دیگری هم برای تولید ورق روغنی استفاده می‌شود مثل استاندارد EK2 که نشان دهنده ورق روغنی لعاب پذیر است و در ساخت بدنه یخچال و اجاق گاز که نیاز به اعمال لعاب دارد استفاده می‌شود. 

ورق روغنی

همچنین ورق QSTE هم در صنعت پرکاربرد است و ویژگی ضد سایشی مناسبی دارد، برای مثال در ساخت قطعات زیرین خودرو که در معرض برخورد با زمین و سایش قرار دارند ازاین نوع ورق استفاده می‌گردد.

ورق روغنی

ابعاد قابل عرضه

این محصول در ضخامت های ۰/۳ تا ۳ میلیمتر تولید می‌شود و مهمترین مشخصه حین خرید ضخامت آن می‌باشد. همچنین عرض ورق های تولیدی ۱۰۰ یا ۱۲۵ سانتی متر می‌باشد. محصول خروجی کارخانه به شکل رول می‌باشد و خرید و فروش و قیمت ورق روغنی در بازار آهن آلات بر حسب کیلوگرم انجام می‌شود.

ورق روغنی

تفاوت ورق روغنی و ورق سیاه

روش تولید ورق سیاه نورد گرم و روش تولید ورق روغنی نورد دما پایین می‌باشد . ورق روغنی از لحاظ شکل ظاهری در مقایسه با ورق سیاه، روشن تر و براق تر می‌باشد .به واسطه خواص شکل پذیری و استحکام مناسب و همچنین شکل ظاهری در ساخت قسمت های مختلف خودرو مثل بدنه، اگزوز، گلگیر، قسمت های زیرین بدنه خودرو و همچنین ساخت بدنه لوازم خانگی مثل اجاق گاز و یخچال، کاربرد دارد.

ورق روغنی

ورق هایی هستند که معمولا بخاطر ظاهر صاف و شفافشان مورد استفاده قرار می گیرند چرا که ورق سیاه بعد از انجام فرآیند نورد سرد زبری سطح خود را از دست می دهد و کاملا یک ‎دست می گردد.از تفاوت های دیگر میتوان به استحکام آن اشاره نمود چرا که فرآیند نورد خود باعث افزایش استحکام سطحی ورق می‎ شود.

ورق روغنی

از نظر ضخامت، ضخامت ورق‎های سیاه بیشتر از ورق‎های روغنی می‎باشد. همین امر باعث افزایش قیمت ورق‌های روغنی می‌گردد.ورق‎های روغنی معمولا برای کاربرد‎هایی که شکل ‎دهی زیادی دارند و یا نیازمند کشش هستند مورد استفاده قرار می گیرند. چرا که این ورق ‎ها بسیار نرم هستند. ورق‎های روغنی خود دارای ۳ استاندارد st12 و st13 و st14 هستند ودر بین این سه استاندارد st14 نرم تر از دو استاندارد دیگر است و حتی به نام ورق‎ های فوق کششی شناخته می ‎شود.

ورق روغنی

مدت مناسب برای نگهداری

یکی از مسائلی که باید برای این محصول در نظر گرفت، مدت زمانی است که از تولید ورق می‎ گذرد. یعنی اگر زمان زیادی از تولید گذشته باشد امکان دارد هنگام استفاده از ورق روغنی روی سطح آن شیارهای ریزی ببینیم که دیگر نتوان از آنها استفاده کنیم .

ورق روغنی

معمولا زمانی حدود ۸ تا ۱۰ ماه حداکثر زمان نگهداری قبل از شکل‎‌دهی آن‌ها می باشد. ورق روغنی نیز قابلیت خم کاری و برش‎کاری و جوش‏کاری را دارد و به همین خاطر از پرکاربرد‎ترین ورق های فولادی به حساب می آید.

ورق روغنی

تولید و عملیات حرارتی

روند تولیدی ورق روغنی یا همان نورد سرد همانند تولید ورق سیاه می ‎باشد. با این تفاوت که بعد از تولید ورق سیاه وارد مرحله‎ ی نورد سرد می‎ شویم.

برای تولید ورق‎‌های روغنی ابتدا باید ورق سیاه تولید شود . سپس فرآیندهای بعدی را روی ورق سیاه اعمال کنیم . هنگامی‎ که اسلب‌های حاصل از ریخته ‎گری آلیاژ مورد نظر تولید شدند آن‌ها را گرم کرده و تا دمای حدود ۱۲۸۰ رسانده تا بتوانند تحت فرآیند نورد گرم قرار گیرند .

سپس به صورت کلاف‌هایی با ضخامت۱٫۲ تا ۱۲ میلی متر درمی آیند در حین انجام این کار پوسته ‎زدایی نیز انجام می ‎شود. حال ورق سیاه تولیدی را اسید‎ شویی کرده تا لایه های اکسیدی سطح به طور کامل از بین روند . در ادامه روی آن‌ها نورد سرد انجام می ‎دهیم تا تمام زبری‌ها صاف و یک‌دست شوند و به ضخامت‏‎ مورد نظر برسیم .

سپس آن‌ها را آنیل می ‎کنیم . تا ساختار دانه بندی به شکل اولیه بازگردد . زیرا در حین فرآیند نورد این ساختارها بهم ریخته است.برخی از کارخانه‎ های تولید ورق روغنی سطح آن‌ها روغن اندود می کنند تا مقاومت بیشتری در برابر خوردگی داشته باشند و زمان بیشتری بتوان از آن‌ها نگهداری کرد.

دسته بندی ورق روغنی بر اساس ظاهر

ورق های سرد نورد دیده از نظر شکل ظاهری خود به دو دسته تقسیم می‎شوند.
دسته ی ای که دارای ترک های بسیار ریزی هستند اما به گونه‎ای که بتوان از آنها استفاده کرد اما اینها برای مواردی استفاده می‌‎شوند که ظاهر سطح در درجه‎ ی اول اهمیت نداشته باشد.

و دسته‌ی دوم که کاملا عاری از هرگونه ترک هستند و برای سطوحی استفاده می‎شوند که در معرض دید قرار دارند.

خواص مکانیکیترکیب شیمیایی 
تنش تسلیمتنش کششpmaxsmaxcmaxاستاندارد
۲۸-۴۲۰٫۰۵۰٫۰۵۰٫۱۰St12
2728-400.040.040.10St13
2428-380.030.030.10st14

اگر قصد خرید محصولات استیل برای مصارف خود را دارید ، می‌توانید از برند معتبر و حرفه‌ای آرتا استیل که تجربه کافی در زمینه ارائه محصولات استنلس استیل دارد ، محصول مورد نظر خود را سفارش دهید. همچنین شما به راحتی می‌ توانید با کارشناسان ما تماس و نسبت به ثبت سفارش خود اقدام نمایید .

نظر دهید

Phone icon
Call Now Button