ورق پانچ

ورق پانچ

ورق پانچ ورقی است که توسط دستگاهای خاصی مانند لیزر سوراخ شده است، این ورقها از جنسهای مختلف ودر ضخامت وابعاد مختلف تولید میشوند. پانچ کردن یک فرایند شکل دهی میباشد که با استفاده از دستگاه های پرس بافشار نیرو ی وارده سوراخهایی ایجاد میشوند ، این ورقها را معمولا از ورقهای ضد زنگ استنلس استیل،فولادهای نورد سرد آلومینیوم،برنج و… تولید میکنند،پیشینه استفاده از این ورق ها به حدود ۱۵۰ سال پیش برمیگردد که قبلا با میخ وبا نیروی دست این سوراخها را ایجاد میکردند که به مرور زمان با پیشرفت تکنولوزی این کار را با دستگاهای مخصوص انجام میدهند.

دستگاه تولید ورق پانچ (cnc)

دستگاه های cnc  توانایی بانچ ورق در ضخامت های مختلف تا ۱۲ میل را دارا میباشند در این دستگاهها از یک مینی کامپیوتر استفاده شده است که کنترل و فرمان پذیری را  این دستگاه ممکن میسازد. وظیفه این دستگاه ارسال برنامه های لازم برای حکاکی وبرش فلزات میباشد.علاوه بر آهن میتوان مواد دیگر را با دستگاه cnc برش داد.

تولید ورق پانچ
دستگاه cnc

(ورق های پانچ در انواع مدلاهای گوناگون تولید میشوند. در زیربه انواع این ورق ها اشاره شده است.)

  انواع مختلف ورقهای مشبک که با دستگاه های CNC تولید میشوند:
  1. قالب های گرد از قطر ۳ میلی مترالی ۸۰ میلی متر
  2. قالب های لوبیایی از ۲ در ۲۵ میلی متر الی ۴۰ در ۱۰۰ میلی متر
  3. قالب های چهارگوش از ۵ در ۵ میلی متر الی ۸۰ در ۸۰ میلی متر
  4. قالب های شش ضلعی از ضلع ۶ میلی متر الی ۶۰ میلی متر
  5. دایره ای ، مربعی ، گشنیزی ، کشویی ،ستاره ای ، مستطیلی ، مثلثی ، لوزی ، لوبیایی ، ذوزنقه ای ، لانه زنبوری ، یا ترکیبی از چند نوع شکل یا شکل های ریز و درشت می باشد.

(ورق پانچ از فلزات مختلف برای کاربرد خاصی در صنعت استفاده میشود، به عنوان مثال از ورق های پانچ استیل در صنعت مواد غذایی وساخت ماشین آلات صنایع غذایی استفاده فراوانی میشود دستگاه هایی همچون خشکن ها جدا سازی حبوبات و…)
عمل پانچ را می توان با لیزر مقایسه کرد که پانچ بهتر از لیزر می باشد زیرا پانچ علاوه بر قابلیت فرم دهی پیچیده، سرعت بالاتر و هزینه کمتر نیز دارد. از دیگر مزیت های پانچ نیز می توان به دقت بالا در اشکال پیچیده، فرم دهی قوی و ایجاد اشکال دلخواه روی ورق های فلزی و غیر فلزی، ایجاد حفره ها و شیارهای ریز با توجه به جنس و ضخامت فلز، امکان حکاکی روی ورق و … اشاره کرد.

نکته: به سوراخهای موجود روی ورق های پانچ چشمه میگویند

فروشگاه آرتا استیل
ورق استیل پانچ شده

کاربرد ورق های پانچ

ساخت دکل های انواع  مخابراتی ، ساخت مبلمان ، صندلی،نیمکت ودیواره های ایستگاه تاکسی و اتوبوس ، محافظت و زیبایی چراغ های روشنایی ، ساخت سطلهای زباله و …

برای سکوهای نفتی ، حفاظ دکل های مخابراتی ، نیروهای برق ، هواکش ها ، ساخت قطعات لوازم خانه و آشپزخانه ، صندلی ها مثل صندلی ایستگاه های اتوبوس ، تولید صنایع فلزی ، صنایع دکوراسیون ، سقف و دیواره های آسانسور ، درب ورودی ، پارکینگ و انباری ها و … استفاده و بکار میرود.

:
برای ساختن قطعات انواع ماشین های سبک و سنگین ، ماشین آلات راه سازی و کشاورزی ، برای ساخت فیلترهای روغن و هوا ، شبکه های خنک کن ، اگزوز سازی ، جلو پنجره و …
استفاده برای ساختن ماشین های خشک کن سبزی ،حبوبات ، میوه ها ، غربالگری (دانه بندی) مواد خوراکی ، ساخت صفحه هایی برای بودادن با توجه به محافظ ایجاد شده برای دانه های قهوه ، صنعت پرورش انواع آبزیان و ماهی ، ساختن محافظ کندو زنبور و …

قیمت ورقهای پانچ:

قیمت این ورق ها نسبت به جنس ، ضخامت و چشمه های ورق ، ابعاد ورق تغییر میکند مپلا ورق استیل زنگ نزن با ورق پانچ آهنی تفاوت قیمت فراوانی را دارد. همچنین یک ورق هر چه تعداد سوراخهای بیشتری داشته باشد یعنی چشمه های ریز تری داشته باشد قیمت آن هم بالاتر میرود. شما میتوانید استعلام روزانه قیمت انواع ورقهای پانچ را از مجموعه آرتا استیل دریافت نمایید. شما میتوانید با شماره های قسمت بالا وپایین صفحه با ما کارشناسان بخش فروش در ارتباط باشید.

فروشگاه آرتا استیل
arta steel 0912_610 1522

نظر دهید

Phone icon
Call Now Button