همه چیز درباره استنلس استیل (استیل چیست؟ چه انواعی دارد؟)

 • خانه / همه چیز درباره استنلس استیل (استیل چیست؟ چه انواعی دارد؟)

همه چیز درباره استنلس استیل (استیل چیست؟ چه انواعی دارد؟)

 • توسط حمزه صالحی |
 • دیدگاه ها غیر فعال

«آرتا استیل»- استیل درواقع نوعی از آلیاژ است که  پایه آن را آهن تشکیل می دهد  و کربن آن کمتر از ۲% است که فولاد نیز نامیده می شود.

این مقاله به موضوع استیل چیست و چگونه ساخته می شود می پردازد. استیل ضد زنگ که اصطلاح عامیانه فولاد ضد زنگ می باشد در ابتدا در ساخت قاشق و جنگال به کار گرفته شد. این نوع استیل که مهم ترین خاصیت آن ضد زنگ بودن است از آلیاژهای آهن با حداقل ۱۰٫۵٪ کروم ساخته شده است که در برابر اکسیداسیون مقاوم شده است.

خواص مکانیکی و سختی و شکل پذیری آن به میزان و مقدار عناصر دیگری که در آن از جمله نیکل ، مولیبدنیوم ، تیتانیوم و فلز مس بستگی دارد.

سه دسته استیل وجود دارد:

 1. آستینیتی
 2. فریتی
 3. مارتنزیتی

سری ۲۰۰ آستینیتی می باشد و سری ۳۰۰ همگی آلیاژهای آستینیتی کروم و نیکل می باشند.

انواع ساده ، ارزان و متداول ۴۰۵ تا انواعی با مقدار کروم بالاتر نظیر ۴۴۶ را شامل می شود.

استیل های آستینیتی شامل پنج دسته می باشد :

 1. پر آلیاژ
 2. معمولی
 3. کم کربن
 4. ترکیب پایدار
 5. پر ازت

تعریف = استیل استنلس نوعی فولاد آلیاژی است که درصد عناصر نیکل و کروم آن نسبت به بقیه عناصر تشکیل دهنده آن بالاتر است به طور کلی اگر میزان کروم فولاد از ۱۰/۵ درصد بیشتر باشد آن رااستیل استنلس می نامند. این مقدار کروم باعث می شود که هنگام خوردگی لایه نازکی روی فولاد تشکیل شود و همین لایه باعث جلوگیری از خوردگی های بعدی می شود و عملا باعث ترمیم خوردگی می شود ضمنا کربن آن کمتر از ۱/۵ درصد می باشد که در پنج نوع ۳۰۰ – ۳۰۴ – ۴۰۰ – ۴۱۰ – ۴۳۰ – ۳۱۶ می باشد.

۳۰۰ = استیل نگیر یا غیرمغناطیسی = آلیاژ آهن .کروم ، نیکل با کربن کمتر از ۰/۱ درصد

۴۰۰ = استنلس بگیر(مغناطسی):آلیاژآهنء کروم با کربن کمتراز ۰/۱ درصد

۳۰۴= استیل استنلس رایجترین گرید که همان ۱۸/۸ کلاسیک می باشد.

۳۱۶ بعد از ۳۰۴ رایجترین گرید و در صنایع غذایی و جراحی کاربرد دارد و همینطور آلیاژمولییدن موجود در آن از فرسایش جلوگیری می کند

۴۰۰ = ۴۱۰ مقاوم در برابر سایش است اما در برابر خوردگی مقاومت کمی دارد

۴۲۰ = گرید مخصوص کارد و چنگال است و قابلیت پولیش خوبی دارد

۴۳۰ = گرید مخصوص دکوراسیون است مثل تزئینات داخلی اتومبیل

فرق استیل ۳۰۴ با ۳۱۶ ؟ استیل ۳۰۴ شامل ۱۸ درصد کروم و ۸ درصد نیکل است استیل ۳۱۶ نیز شامل ۱۶ درصد کروم ، ۱۰ درصد نیکل و ۲ درصد مولییدن بوده که وجود مولییدن مقاومت استیل را در برابر خوردگی ناشی از تماس با آب بیشتر می کند.

آیا استنلس استیل ها جذب آهنربا می شوند؟ استیل ضد زنگ به دلیل دارا بودن نیکل جذب آهن ربا نشده در صورتی که سری ۴۰۰ آن به دلیل عدم وجود نیکل توسط آهنربا جذب خواهد شد.

استیل استلنس ۳۰۴ فولاد زنگ نزن در اشکال مختلف به صورت ورق ، میله ،رولء لوله و … تولید می شود .

مقاومت آن از ۳۱۶ کمتر و قیمت پایین تر است بیشترین کاربرد فولاد در دمای بالا و دمای پایین نیز با ۳۰۴ و ۳۰۲ می باشد و فولاد ۳۰۴ را با دمای ۱۰۱۰ درجه بالا و با ۱۱۲۰ درجه سانتیگراد سرد می کنند و مهمترین مسئله در مورد ۳۰۴ خوردگی فولاد زنگ نزن آستینیتی آن است که مقاومت این فولاد از تمامی فولادهای زنگ نزن بیشتر است . استیل استنلس با افزایش ۱۰/۵ درصد کروم به فولاد معمولی به وجود می آید بنابراین هیچ استیل استنلس با کمتر از این مقیاس وجود ندارد .

 1. خواص استیل استنلس
 2. مقاوم در برابر خوردگی
 3. ظاهر جذاب
 4. مقاومت در برابر حرارت
 5. به صورت کامل قابل بازیافت
 6. عمر طولانی و مفید در مقیاس با هزینه پرداختی

حرف L نشانه Low carbon بوده بیانگر آن است که مقدار آلیاژ به کمتر از ۰٫۰۳% کاهش پیدا کرده است این مقدار کم کربن باعث می شود بعد از عملیات جوشکاری همچنان لایه اکسید محافظتی روی سطح حضور داشته باشد .

نکته : فولاد داپلکس نوعی دیگر از استیل می باشد که بین ۱۹ تا ۲۸ درصد کروم و تا ۵% مولییدن دارد گزینه ی خوبی برای قطعات در معرفی خوردگی ناشی از آب است.


چرا لایه کروم در عملیات حرارتی پاک می شود؟
در این عملیات دمای فولاد ضد زنگ به حدود ۸۵۰-۵۵۰ درجه سانتیگراد می‌رسد. کروم و کربن با یکدیگر وارد واکنش می‌شود و کاربایدکروم (Chromium Carbide) تولید می‌گردد که در امتداد مرز دانه‌ها رسوب می‌کند. به همین دلیل کروم موجود در منطقه اطراف مرزدانه (ناحیه مرزی) تخلیه می‌شود. ناحیه مرزی که کروم آن تخلیه شده (فقیر نسبت به کروم ) نسبت به سایر مناطق سالم سطح فلز که کروم آن مناطق تخلیه نشده‌اند در برابر خوردگی مقاومت کمتری دارد.

فولاد ضد زنگی را که در ساختار بلوری آن کار باید کروم به وجود آمده باشد “حساس شده (Sensitized ) می‌نامند. فولاد‌های حساس شده نسبت به خوردگی مرزدانه‌ای یا فساد جوش بیشتر مستعد می‌شوند.

انواع فولاد استنلس استیل

فولاد ضد زنگ  استنلس استیل   Ferritic 400
فولاد ضدزنگ  استنلس استیل    Austenitic-Ferritic Duplex
فولاد ضد زنگ  استنلس استیل   Austenitic 300
فولاد ضد زنگ استنلس استیلMartensitic

فروشگاه آرتا استیل تامین کننده کلیه محصولات فوق برای مشتریان عزیز است. شما می توانید از طریق تکمیل فرم صفحه اول یا با استفاده از شماره همراه ۰۹۱۲۶۱۰۱۵۲۲ با ما تماس حاصل فرمایید و اجناس مورد نیاز خود را با حداقل قیمت دریافت کنید.

Phone icon
Call Now Button