استنلس استیل نسوز

استنلس استیل نسوز

 

فولاد نسوز

(استنلس استیل نسوز)

آرتا استیل-فولاد نسوزفولادی است که مقاومت در برابر حرارت آن بالا بوده و در مصارفی که نیاز به مقاومت در برابرحرارت دارد مورد استفاده قرار میگیرد این فولادها در گروه استنلس استیل ها میباشند.این فولاد ها با آلیاژهای مختلف در بازار وجود دارد. این استنلس استیل های نسوز به علت داشتن عناصری مثل نیکل وکروم به مقدار بالاتر مقاومت به خوردگی وحرارت بالایی از خود نشان میدهند.این فولاد ها خاصیت غیر مغناطیسی داشته وجذب آهنربا نمیشود.

این فولادها به صورت ورق،لوله،میلگرد،سیم جوش،وجود دارند.این فولادها در۴ آلیاژ اصلی تولید میشوند:

۱-استیل ۳۲۱

۲-استیل ۳۰۹

۳-استیل ۳۱۰

۴-استیل ۳۱۰s

(در مقاله های دیگر بصورت جداگانه به ۴ آلیاژی که در بالا اشاره شد پرداخته ایم)

 

انواع فولاد نسوز

  • فولادهای زنگ نزن یا استنلس استیل های نسوز ، دارای عنصر نیکل بالاتر از بقیه هستند. از جمله ویژگی‌های آن می‌توان به انعطاف‌پذیری بالا، استحکام کششی بالا،مقاومت در برابر حرارت تا دمای ۱۱۰۰ درجه سانتی گراد و خاصیت مقاومت به خوردگی بالاتر از بقیه نوع‌ها اشاره کرد. این آلیاژها استحکام حرارتی بالاتری نسبت به سری‌های ۲۰۰ و ۴۰۰ در درجه حرارت‌های بالای ۵۵۰ درجه سانتی‌گراد را دارند.
استیل نسوز
نمایی از میلگرد استنلس استیل نسوز

 

  • آلیاژهای سری ۴۰۰ و۲۰۰ در دماهای بالا نمی‌توانند همانند فولادهای سری ۳۰۰ مقاومت به حرارت نشان دهند و مناسب نیستند؛ چون در دماهای بالا، حالت نرمی یا پیرشدگی به علت تشکیل فاز آستنیتی استحاله یافته یا باقی‌مانده رخ می‌دهد،این امر به دلیل کمبود عنصر کروم در این آلیاژها میباشد.

انواع فولاد نسوز

به علت مقاوم بودن در مقابل حرارت تا دمای ۱۱۰۰ درجه سانتی‌گراد مقاومت در برابر اکسایش و استحکام حرارتی . با وجود کروم، فولادهای نسوز در برابر اکسایش در دمای بالا، مقاومت بسیار خوبی دارند؛ به همین دلیل در جعبه‌های سمانتاسیون،آتشخانه انواع کوره، اجزای کوره‌هایی که در دمای بالا کار می‌کنند، بویلر صنعت نفت و،صنایع پالایشگاهی، لوله‌های بخار کاربرد دارند. بنابراین کروم و نیکل اساسی‌ترین و موثرترن عنصر در این فولادها به شمار می‌روند و باعث جذابیت این فولادها در صنایع با دمای بالا شده است.
با این حال، در برخی مصارف به خصوص، برای دستیابی به استحکام بالا و مقاوم ساختن این فولادها مقادیر کمی از عناصری مانند وانادیوم تا ۰/۷ درصد، آلومینیوم تا کمتر از ۰/۳۵ درصد و تنگستن تا ۰/۶ درصد نیز به ترکیب اصلی اضافه شده تا بتواند مقاومت در دمای بالا این ترکیب را بهبود ببخشد؛ ولی اصلی‌ترین ترکیب برای مقاومت در برابر حرارت، عنصر کروم و نیکل با نسبت تعیین شده است، به کاربرد های دیگراین محصولات میتوان به ازقبیل ساخت دیگه های بخار، پیچ ومهره های نسوز،ساخت راکتور،جدار داخلی کوره ها، مشعل ها،قطعلت موشک وموتور،تجهیزلت هوایی و هواپیما،سیم جوش،و… میتوان اشاره کرد.

 

استیل نسوز
ورق استیل نسوز
قیمت فولادهای نسوز

این فولادها به دلیل وجود درصد بالاتر عنصر کروم ونیکل قیمت نسبتا بالاتریی به استنلس استیل های گروه۲۰۰ و۴۰۰و۳۰۰ دارند،این محصولات بصورت وارداتی از کشورهای چین،تایوان،هند،و کشورهای اروپایی وارد میشوند به همین دلیل قیمت ارز یکی از فاکتور های مهم تعیین قیمت محصولات میباشد.

*برای استعلام قیمت وخرید محصولات فولادی یا استنلس استیل های نسوز در انواع آلیاژ ها همراه با مناسبترین قیمت بازار و مشاوره رایگان با ما در ارتباط باشید.*

آرتا استیل
تجهیزات نسوز استیل

 

نظر دهید

Phone icon
Call Now Button