تفاوت عمده فولاد و استیل

 • خانه / تفاوت عمده فولاد و استیل

تفاوت عمده فولاد و استیل

تفاوت عمده فولاد و استیل ، بشر مدتی بعد از سال ۲۰۰۰ قبل از میلاد مسیح ، با جایگزینی برنز برای ساخت سلاح و ابزار ، شروع به استفاده از آهن کرد. آهن برتری خود را برای سه هزار سال آینده در اروپا ، آسیا و آفریقا ادامه داد ، اما وقتی هنری بسمر ، در اواسط دهه ۱۸۵۰ آن را اختراع کرد ، جای خود را به فولاد داد.فولاد بر پایه آهن است و حاوی کربن ، سیلیسیم و منگنز است. این ماده از طریق اکسیداسیون انتخابی ناخالصی ها در فلز گرم ، ضایعات یا DRI ساخته می شود.

تفاوت عمده فولاد و استیل

فولاد با توجه به کیفیت و مشخصات نوع آن ، زیرمجموعه های زیادی دارد و از جمله این خصوصیات می توان به مقاومت ، شکل پذیری ، سختی ، هزینه و غیره اشاره کرد. تعدادی از این نوع مانند نیکل به هیچ وجه مغناطیسی نیستند. به معنای عام ، فولاد از نظر محتوای کربن طبقه بندی می شود. ضد خوردگی ، انعطاف پذیری و سختی آن است. به منظور افزایش خواص ، فولاد با کروم ، نیکل ، مولیبدن و سایر عناصر آلیاژ می شود. به دلیل استحکام ، سختی و کشش ، از فولاد کروم در ساخت اتومبیل و قطعات هواپیما استفاده می شود. بزرگترین صنعت در جهان فولاد است که بالغ بر ۱.۳ میلیارد تن در سال است.

تفاوت عمده فولاد و استیل

تفاوت عمده فولاد و استیل ، کروم در استیل

دست کم میزان درصد کروم برای ایجاد لایه مستحفظ ۱۰.۵٪ است که در این حالت این فولاد شناخته شده و پرکاربرد فقط در برابر اتمسفر معمولی پایدار است. هنگامی که درصد کروم به ۲۵ تا ۳۰درصد بالا رود خاصیت عمده این محصول یعنی استقامت به زنگ زدگی ، بالا رفته و استقامت به اکسیداسیون به بیشترین حد ممکن خود می رسد. غیر فعال شدن در برابر زنگ زدگی حالتی ناپایدار از استنلس استیل است که ثبات و مقاومت آن افزون بر تلفیق فولاد به مواردی مانند نوع، غلظت پیرامون خورنده،دما و… بستگی دارد.

تفاوت عمده فولاد و استیل

با آنکه اکثراً مصارف این ورق به دلیل خاصیت استقامت به زنگ زدگی آن ها در پیرامون انواع گوناگون شیمیایی است، ولی مصارف عمده دیگر آنها در دما های بسیار به اسم آلیاژهای پایدار به دما می باشد که همواره به آن دقت کمتری می شود.به عقیده عموم و در میان مردم استیل تحت عنوان فلز شناسایی شده است در صورتی که این محصول نوعی آلیاژ می باشد. آلیاژی از جنس آهن با درصدی از تلفیق کربن می باشد که درصد این عنصر ویژگی های منحصر به فردی این آلیاژ را نیز دگرگون می سازد. آلیاژ آن دارای استقامت و منعطف پذیری است که برای مصارف ها و موارد متنوع بسیاری به کار برده می شود. در ادامه مطلب با ما باشید تا شما را با مشخصه هایی از این محصول و موارد استفاده از آن آشنا سازیم.

تفاوت عمده فولاد و استیل

تفاوت عمده فولاد و استیل ، آیا استیل زنگ می زند؟

باید گفت استیل نوع آلیاژ از آهن و درصدی از دیگر عنصرها است. عنصر کروم چنانچه به آهن اضافه شود آلیاژ خیلی مستحکم با خواص بی مانندی صورت می گیرد. ولی این فراورده نقص هایی را نیز دار  من جمله زنگ زدگی در مقابل نم خیلی زیاد، چنانچه این محصول در وضعیت اقلیمی با رطوبت اندک قرار گیرد صدمه ای به آن وارد نمی شود ولی اگر رطوبت زیاد باشد خوردگی صورت می گیرد که برای این حالت بایستی این محصول را ضد زنگ نمود.

تفاوت عمده فولاد و استیل

برای ایجاد توان ضد زنگ بودن در این محصول بایستی به آلیاژ استیل مقداری کروم را تقریباً ۱۰.۵ درصد بالا برد بدین گونه با تلفیق شدن آهن با اکسیژن هوا هم به تعامل شیمیایی وارد شده و اکسید کروم را به وجود می آورند. اکسید کروم بر روی آن به شکل یک کاور نارسانا قرار می گیرد با این وجود این توانایی مشاهده نمی شود ولی کار اساسی را اعمال می کند و آن مراقبت آلیاژ مربوطه در مقابل زنگ زدگی و خوردگی می باشد. می توان برای افزایش استقامت این ورق کاربردی درصدی از دیگر عناصر نظیر منگنز، نیکل و…  را هم به کار برد‌.

تفاوت عمده فولاد و استیل

آشنایی با ویژگی های استیل اصل

استیل اصل دارای خصوصیات مناسب زیادی است که به مصارف بسیط آن در تولید قطعات و بخش های تولید کننده در خیلی از دپارتمان های صنعتی کمک می کند. همچنین  شناسایی این خصوصیات می تواند در  به کار بردن روش های تشخیص استیل اصل کمک شایانی کند.  عمده ترین ویژگی این ورق به علت دارا بودن کروم در مقابل زنگ زدگی مقاوم است.دست کم ۱۰.۵ درصد کروم سبب می شود فولاد حدود ۲۰۰ برابر در مقابل زنگ زدگی نسبت به فولادهای بدون کروم  استقامت داشته باشد.

از دیگر ویژگی آن برای مصرف کنندگان می توان به استقامت و ماندگاری بسیار آن، استقامت در مقابل دمای بالا یا پایین، بالا رفتن فرم پذیری و تولید راحت، مراقبت کم هزینه، دوام بالا و شکلی زیبا اشاره نمود و از لحاظ محیطی  مساعد و قابلیت بازیافت را دارد. مسئله عمده ی دیگر در خصوص این آلیاژ این است که بعد از پایان تولید احتیاجی به کاور یا رنگ آمیزی ندارد.سری ورق استیل ۳۰۰ ورق استیل نگیر هستند و سری ورق استیل ۴۰۰ بگیر هستند.

آشنایی  با نحوه تشخیص استیل اصل

از استیل با خواص ضد زنگ بودن در تأسیسات، ترابر ها، محصولات برقی و… استفاده می شود. این فراورده آلیاژی از جنس آهن است که همان گونه که قبلاً بیان شد بر مبنای عنصر  کروم است.   عناصری نظیر ازت، سیلیکون، نیکل، مس، تیتانیوم ، آلومینیوم و کربن در  جز عناصری هستند که در استیل های ضد زنگ یافت می شوند. همچنین نحوه تشخیص نوع اصل بر پایه خصوصیات فیزیکی و شیمیایی آن هستند. این آلیاژ در مقابل زنگ زدگی ، فرسودگی و اصطکاک استقامت دارد و نیز منعطف پذیر بوده و دارای خواص مغناطیسی است و یقیناً جریان الکتریکی هم نمی باشد.

تفاوت عمده فولاد و استیل

هنگامی که به اصل بودن این فراورده اطمینان ندارید روش های گوناگونی برای شناسایی آن وجود دارد که در زیر به ۲ مورد آن خواهیم پرداخت:

 • یکی از رایج ترین روش های تشخیص استیل اصل به کارگیری از آهن ربا است. برای به کارگیری این شیوه آهن ربا را روی تکه ای که می خواهید تست را بر روی آن انجام دهید بچسبانید اگر آهن ربا را نگه داشت یعنی اصل است در غیر این صورت احتمالاً فلزی دیگر نظیر آلومینیوم است.
 • بایستی در این روش بخشی از قطعه که صدمه دیدن زیاد مهم نیست را تعیین نمایید و با قطره چکان مقداری اسید هیدروکلریک اسید را بر روی قطعه مد نظر بچکانید و تقریباً ۳۰ دقیقه آن را به حال خود بگذارید. سپس آن بخش را تمیز نماید اگر تغییر رنگ نداده باشد جنس ورق مربوطه کاملاً اصل است.

آشنایی با کاربرد استیل

از ورق استیل در صنایع خودرو سازی،تولید دستگیره های جذاب و زیبا برای درهای ساختمان و فروشگاهی، لوازم آشپزخانه، آسانسور و… به کار برده می شود. در این بین استفاده از آن به عنوان رایج ترین ورق مرغوب و بادوام در آشپزخانه بسیار حائز اهمیت است. این فراورده دارای استقامت خیلی بالایی است که به آسانی با اکسیژن موجود در هوا تلفیق نمی شود و به همین دلیل زنگ زدگی در این آلیاژ انجام نمی گیرد. این  امر باعث شده تا این محصول ‌طرفداران بسیاری را در نواحی نمناک و شرجی به خود جذب نماید.

تفاوت عمده فولاد و استیل

از دیگر کاربردهای رایج این محصول می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • کاربرد آن در تولید مبلمان
 • ایجاد برق
 • ساخت لوازم آشپزخانه
 • استفاده از آن در تولید ابزارآلات بیمارستانی
 • ساخت تجهیزات کشاورزی

فولاد و استیل برای زندگی بهتر

رشد روزافزون جمعیت جهانی و سبک های زندگی کنونی گویای اکوسیستم های جهان است. در نتیجه انتشار زیاد CO2 و مشکلات دفع زباله تهدیدهای بی نظیری برای تمدن کنونی است. و تا حد زیادی پاسخگویی به نیازهای جهان  به عنوان زیرساخت می‌باشد.به کمک فولاد شهرها را مطابق با آب و هوا می سازد و تأثیرات بلایای طبیعی را به حداقل می رساند.

ماهیت قابل بازیافت فولاد و محصولات جانبی آن یک مزیت است ، زیرا این مواد اولیه است که اقتصاد جهانی را برای پیشبرد توسعه پایدار ادغام می کند.کربن به فولاد اضافه می شود ، به فولاد کربنی تبدیل می شود. استیل و فولاد کربن در تولید انواع مختلف کاربردهای تجاری و مصرفی استفاده می شود. تفاوت بین آنها برای تأمین اهداف مورد نظر بستگی ترکیبات آن دارد .

تفاوت عمده فولاد و استیل

فولاد (فولاد کربن)

طبق فرهنگ لغت Merriam-Webster ، “فولاد آهن تجاری است که حاوی کربن در هر مقدار تا حدود ۱.۷ درصد به عنوان یک ماده سازنده آلیاژی ضروری است ، در شرایط مناسب قابل انعطاف است و به دلیل قابلیت انعطاف پذیری و میزان کربن کمتر از چدن متمایز می شود. ” به فولاد کربن گاهی اوقات “فولاد ساده کربن” گفته می شود. موسسه آهن و فولاد آمریکا ، فولاد کربن را به این معنی که کمتر از ۲٪ کربن دارد و هیچ عنصر آلیاژی قابل توجه دیگری ندارد. سهم عمده تولید فولاد به فولاد کربن اختصاص دارد.

تفاوت عمده فولاد و استیل ، فولاد چگونه آلیاژی است ؟

فولاد آلیاژی است که از آهن و کربن ساخته شده است.  نوع ضد زنگ دارای مقدار زیادی کروم است که برای جلوگیری از خوردگی و لکه گیری ، یک لایه نامرئی بر روی فولاد تشکیل می دهد. فولاد کربن دارای محتوای کربن بالاتری است که به این ترتیب نقطه ذوب کمتری ، قابلیت انعطاف پذیری و دوام بیشتر و توزیع بهتر گرما به فولاد می دهد.

مزایای استنلس استیل

 1. خواص مقاوم در برابر خوردگی
 2. مقاوم در برابر دمای بالا و پایین
 3. در انواع متنوعی وجود دارد
 4. قوی و بسیار بادوام
 5. نگهداری کم و به راحتی تمیز می شود
 6. ماندگار ، با هزینه نسبتاً کم در طول چرخه عمر
 7. در صورت تمایل به ظاهر آرایشی جذاب ، می توان یک پایان خاص به آن داد ، و به راحتی لکه دار نمی شود
 8. سازگار با محیط زیست و قابل بازیافت است .
تفاوت عمده فولاد و استیل

معایب استنلس استیل

 1. هزینه بالا خصوصاً در هزینه اولیه
 2. بدون ماشین آلات و تکنیک های پیشرفته قابل مصرف نیستد
 3. اغلب  منجر تولید زباله های پرهزینه می‌شود

مزایای فولاد کربن

 1. استحکام بالا
 2. فلز ارزان (به نسبت)
 3. مقاوم در برابر سایش
 4. با دوام و مقاوم در برابر ضربه
 5. کار با آن ایمن است و در مقایسه با سایر فلزات کار می کند
 6. سازگار با محیط زیست و بازیافت آن آسان است

معایب فولاد

 1. به علت مقاومت بالا ، کار با آن دشوار است
 2. شکننده ، به راحتی خم یا قالب گیری نمی شود
 3. بیشتر در معرض زنگ زدگی و خوردگی است
 4. از نظر ظاهر نمی تواند به پایان فولاد ضد زنگ برسد
تفاوت عمده فولاد و استیل

سه تفاوت عمده فولاد و استیل

تفاوت اول

وقتی مقدار کربن در فولاد افزایش یابد ، نقطه ذوب فولاد کاهش یافته و سخت و قویتر می شود ، اما در عین حال کمتر قابل انعطاف و انعطاف پذیر خواهد بود. هنگامی که محتوای کربن آن کاهش می یابد ، فولاد خم می شود. این بدان معناست که این کربن است که باعث استحکام فولاد می شود ، در حالی که خاصیت ارتجاعی را کنار می گذارد. محصولات فولاد کربنی ، مانند تابه ها و قابلمه هایی که برای پخت و پز استفاده می شوند ، به طور مساوی نسبت به سایر فولادها داغ می شوند. معمولا ، فولاد کربن دارای یک پایان بدون درخشش است .

تفاوت دوم

فولاد خفیف نوعی فولاد کربنی است و حاوی ۰۵/۰ – ۲۹/۰ درصد کربن است ، در حالی که نوع متوسط ​​آن ۳۰/۰ – ۵۹ درصد است. در فولاد با کربن بالا ۶۰/۹۹٪ کربن و در فولاد کربنی فوق العاده کربن ۰.۰۰ – ۲.۰۰٪ کربن وجود دارد. فولاد به فولاد کربنی تبدیل می شود ، به شرطی که تا ۲.۱٪ کربن داشته باشد. اگر درصد کربن در فولاد بیش از این باشد ، چنین فولادی چدن محسوب می شود.

تفاوت سوم

فولاد کربن سفت است و آهن ربایی را از خود نشان می دهد. به همین دلیل است که آنها به طور گسترده در اتومبیل ها و وسایل برقی استفاده می شوند. مقاومت در برابر زنگ زدگی ضعیف را نشان می دهد ، بنابراین از آنها در محیط های خورنده بدون استفاده از برخی از پوشش های محافظ استفاده نمی شود.


آرتا استیل تهران
 
متخصص واردات و توزیع انواع ورق های آلیاژی، استنلس استیل و فولاد ضد زنگ، میلگردهای استنلس استیل، لوله و پروفیل و ورقهای فنری، آمادگی خود را جهت همکاری و تأمین کلیه مقاطع فولادی و استنلس استیل به صنعتگران محترم اعلام می دارد. همچنین شما به راحتی می‌ توانید با کارشناسان ما تماس و نسبت به ثبت سفارش خود اقدام نمایید .

نظر دهید

Phone icon
Call Now Button