ورق استیل ۴۳۰ ، خواص و ویژگیهای مهم ورق استیل ۴۳۰

 • خانه / ورق استیل ۴۳۰ ، خواص و ویژگیهای مهم ورق استیل ۴۳۰

ورق استیل ۴۳۰ ، خواص و ویژگیهای مهم ورق استیل ۴۳۰

ورق استیل ۴۳۰ یکی از پرمصرف ترین انواع استنلس استیل فریتی است که قابلیت سخت شدن ندارد. با وجود ۱۶ درصد کروم در ترکیب شیمیایی، مقاومت در برابر خوردگی، حرارت و اکسیداسیون تا دمای حدود ۸۱۶ درجه سانتی گراد با خواص مکانیکی خوب پدید می آید. این آلیاژ نوعی از ورق استیل غیر تثبیت شده می باشد که برای همه روش های جوشکاری مناسب نیست.

ورق استیل ۴۳۰

این آلیاژها به ورق استیل بگیر یا همان مغناطیسی مشهور هستند که علت آن ساختار فریتی شان می باشد. فریت، فاز اصلی آلیاژهای آهن و دارای شبکه BCC می باشد. برای بدست آوردن ساختار فریتی باید عناصر فریت زا مانند کروم، آلومینیم، تیتانیم، نئوبیم و مولیبدن در حد بالا و عناصر آستنیت زا مانند نیکل، کربن و نیتروژن را در حد پایین نگاه داشت که در این بین کروم نقش مهمی دارد.

ورق استیل ۴۳۰

با افزایش کروم دمای محیط منطقه آستنیت (گاما) به شدت محدود شده و ساختار غالب فریت (آلفا) می گردد. از آنجا که کروم دارای ساختمان بلوری مشابه با ساختمان بلوری فریت است لذا این فلز ناحیه فازی فریت را گسترش می دهد و منطقه فازی آستنیت را محدود می کند .

ورق استیل ۴۳۰

ترکیب شیمیایی این محصول

۰٫۱۲کربن
۱٫۰۰منگنز
۰٫۰۴فسفر
۰٫۰۳۰گوگرد
۱٫۰۰سیلیسیم
۱۸٫۰-۱۶٫۰کروم
۰٫۷۵نیکل
ورق استیل ۴۳۰

آنالیز استاندارد ورق استیل ۴۳۰

این محصول با توجه به استانداردهای زیر آنالیز می شوند.

۵۵۰۳AMS – ۲۴۰A ASTM

خواص مکانیکی این محصول

خواص مکانیکی ورق استیل ۴۳۰ در دمای اتاق به شرح ذیل است.

سختی راکولE % in 50.8mm0.2% YSKsi (Mpa)UTSKsi (MPa) 
B7828(310) 4570(483)430

مقاومت در برابر خوردگی ورق استیل ۴۳۰

فولادهای زنگ نزن فریتی همچون ورق استیل ۴۳۰ دارای مقاومت به خوردگی فوق العاده ای در برابر خوردگی تنشی (SCC) هستند. اما استیل ۴۳۰ و دیگر فولادهای زنگ نزن فریتی عموما در مقایسه با استنلس استیل های آستنیتی مقاومت به خوردگی ضعیفتری دارند .

ورق استیل ۴۳۰

با این حال ورق استیل ۴۳۰ مقاومت خوبی در برابر نیتریک اسید، گازهای سولفور و بسیاری اسیدهاب ارگانیک و غذایی دارد به طوری که مقاومت به خوردگی این فولاد در برابر نیتریک اسید منجر به کاربرد آن در صنایع شیمیایی شده است. معمولا پولیش ورق استیل ۴۳۰ منجر به بهبود افزایش مقاومت به خوردگی این رده آلیاژی می شود. رفتار این آلیاژ در برابر خوردگی های حفره ای و شکافی نیز مشابه با ورق استیل ۳۰۴ می باشد .

ورق استیل ۴۳۰

ورق استیل ۴۳۰ مقاومت به خوردگی عالی دارد، که شامل مقاومت در برابر نیتریک اسید، مقاومت در برابر گازهای گوگرد و بسیاری از اسید های ارگانیک و غذایی است. این آلیاژ مقاومت در برابر خوردگی حفره ای را فراهم نمی کند. به علت وجود کروم بالا در ترکیب شیمیایی، این آلیاژ در مقابل اکسیداسیون از مقاومت بسیار بالایی برخوردار است.

ورق استیل ۴۳۰

مقاومت در برابر اکسیداسیون

استنلس استیل های فریتی معمولا مقاومت خوبی در برابر اکسیداسیون و پوسته شدن در دمای بالا دارند. ورق استیل ۴۳۰ در سرویس دهی های پیوسته تا دمای ۸۱۵ درجه سانتی گراد و در سرویس دهای متناوب تا دمای ۸۷۰ درجه سانتی گراد مقاومت به اکسیداسیون خوبی از خود نشان می دهد. این فولاد زمانی که به مدت طولانی در معرض حرارت در محدوده دمایی ۶۰۰ – ۴۰۰ درجه سانتی گراد قرار گیرد خواص مکانیکی آن در دمای اتاق به شدت افت می کند. البته می توان با انجام عملیات آنیل بر این معضل غلبه کرد.

عملیات حرارتی ورق استیل ۴۳۰

عملیات حرارتی آنیل: گرم کردن تا ۸۲۹ درجه سانتی گراد. سپس در هوا خنک یا در آب کوئنچ می گردد .

ورق استیل ۴۳۰

استنلس استیل ۴۳۰ نیز بواسطه عملیات حرارتی سخت نمی شود. سیکل عملیات آنیل استیل ۴۳۰ شامل حرارت دهی در محدوده دمایی ۸۴۵ – ۸۱۵ درجه سانتی گراد ، سپس سرمایش آهسته (سرد در کوره) تا دمای ۶۰۰ درجه سانتی گراد و در آخر سرد کردن در هوا می باشد. اگر نرخ سرمایش در مرحله آخر مخصوصا در محدوده دمایی ۵۴۰ – ۴۰۰ درجه سانتی گراد آهسته باشد آلیاژ تمایل به تردی پیدا می کند .

ورق استیل ۴۳۰

شکل پذیری ورق استیل ۴۳۰

ورق استیل ۴۳۰ به راحتی شکل پذیر بوده و تحت کشش قرار می گیرد. خواص کششی آن بیشتر شبیه به انواع استیل کم کربن می باشد، اگرچه در شرایط آنیل مستحکم تر بوده و کشش قویتر و افزایش قدرت را می طلبد. همچنین با اکثر عملیات شکل دهی گرم سازگار است .

جوش پذیری ورق استیل ۴۳۰

آلیاژهای استنلس استیل فریتی، عموماً با هر دو روش نفوذی و مقاومتی جوش پذیر هستند، اما به میزان محدود.

ورق استیل ۴۳۰ قابلیت جوش پذیری خوبی بوسیله انواع روش های جوشکاری ذوبی دارد. معمولا قبل از جوشکاری تحت عملیات پیش گرم در محدوده دمایی ۲۰۰ – ۱۵۰ درجه سانتی گراد قرار می گیرد. به منظور جلوگیری از تردی و شکنندگی نیز پس از جوشکاری، آنیل (حرارتی دهی در محدوده دمایی ۸۱۵ – ۷۹ درجه سانتی گراد ) می شود.

کاربردهای ورق استیل ۴۳۰

استفاده در صنعت خودرو، تولید محفظه های احتراق کوره، تولید سینک ظرفشویی استیل، هود آشپزخانه، ساخت واحدهای گرمایشی و گازسوز، ساخت زه کش، ناودانی، تجهیزات پالایش نفت، سقف، تجهیزات سلف و رستوران

از جمله رایج ترین کاربردهای گرید ۴۳۰ میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

 • روکش ماشین ظرفشویی
 • آستر دودکش
 • پانل های کابین یخچال
 • صنعت خودرو سازی
 • محفظه های احتراق کوره،
 • حلقه های اجاق گاز
 • اتصال دهنده ها
 • پنل های سقفی
 • تجهیزات پالایش نفت
 • دستگاه های حمل و نقل برای صنعت قند و شکر
.

اصلی ترین کاربرد گرید ۴۳۰F عبارت است از استفاده مکرر در قطعات ماشینکاری

اگر قصد خرید ورق استیل برای موارد مصرف خود را دارید، می‌توانید از برند معتبر و حرفه‌ای آرتا استیل که تجربه کافی در زمینه ارائه محصولات استنلس استیل دارد، محصول مورد نظر خود را سفارش دهید. همچنین شما به راحتی می‌ توانید با کارشناسان ما تماس و نسبت به ثبت سفارش خود اقدام نمایید .

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

صفحه فیسبوک | صفحه اینستاگرام | لینکدین | مای‌اسپیس | پینترست | یوتیوب | ویکی‌پدیا |

نظر دهید

Phone icon
Call Now Button