ورق استیل طرح دار ، انواع و کاربردها

  • خانه / ورق استیل طرح دار ، انواع و کاربردها

ورق استیل طرح دار ، انواع و کاربردها

ورق استیل طرح دار ، استنلس استیل ها معمولا در قالب ورق، لوله، تیوب، میلگرد، پروفیل و …. روانه بازار می شوند. در بین مقاطع تولیدی از این فولادها، استنلس استیل به شکل ورق یکی از اصلی ترین نیاز روز واحدهای صنعتی است . بخش عظیمی از تولید فولادهای زنگ نزن را به خود اختصاص داده است. ورق های استنلس استیل در عرف بازار به ورق استیل معروف هستند. با توجه به گستردگی و بکارگیری روز افزون ورق استیل در صنایع مختلف، بسته به نوع کاربرد، این ورق ها با سطوح مختلفی تحویل مشتری می شوند.

ورق استیل طرح دار

رایج ترین سطح پرداخت پایانی در ورق استیل عبارتند از:
دوپولیش مات (2B)
براق (BA)
خشدار روکش دار (No.4)
مات تک پولیش (No.1)
آینه ای (mirror or No.8)
طرح دار (Patterned)

ورق استیل طرح دار

در بین سطوح معرفی شده، ورق استیل با سطح طرح دار (Patterned) به وفور در صنایع تزئینی و ساختمانی استفاده شده است. قدمت بکارگیری این ورق ها به بیش از 40 سال می رسد. بکارگیری این محصول علاوه بر زیبایی و جذابیت ظاهری، هزینه های تعمیر و نگهداری را نیز کاهش می دهد.

ورق استیل طرح دار

این ورق ها در طرح ها و رنگ های مختلفی ارائه می گردند. ورق استیل دانه گندمی، آجدار، طلایی طرح دار، نقره ای طرح دار و… تنها نمونه هایی از گونه های متفاوت ورق استیل با سطح طرح دار می باشند.اما در بین انواع ورق های استیل طرح دار، ورق استیل دانه گندمی یکی از معروفترین و پرکاربرد ترین ورق های طرح دار است . در بسیاری از کاربردهای تزئیناتی و دکوراسیونی نظر طراحان و تولید کنندگان این صنف را به خود جلب کرده است .

ورق استیل طرح دار

تولید ورق استیل دانه گندمی

پروسه تولید ورق استیل دانه گندمی همانند دیگر ورق ها می باشد مضاف بر اینکه یک سری فرایندهای مکانیکی توسط دستگاه هایی خاص جهت ایجاد برجستگی و طرح روی سطح این ورق ها اعمال می شود. این دستگاه معمولا با اعمال فشار مکانیکی طرح و الگوی مورد نظر را روی سطح ورق استیل پدید می آورند.

ورق استیل طرح دار

مزایای بکارگیری ورق استیل دانه گندمی

علاوه بر زیبایی ظاهری، ایجاد برجستگی و طرح روی سطح این ورق ها، افزایش مقاومت به خراشیدگی را نیز به دنبال دارد. در نتیجه سطح ظاهری ورق استیل دانه گندمی در مقایسه با دیگر ورق های استیل با سطوح غیر طرح دار، بیشتر از آسیب مصون مانده و عمر طولانی تری خواهد داشت. همچنین همانطورکه پیش تر نیز اشاره شد با بکارگیری این ورق ها، هزینه های تعمیر و نگهداری نیز کاهش می یابد.

ورق استیل طرح دار

یکی دیگر از مزایای ایجاد طرح و الگو روی سطح ورق استیل افزایش مقاومت به سایش است . زیرا با ایجاد برجستگی روی سطح این ورق ها عملا، سطح تماس کاهش می یابد. به تبع آن امکان لغزش و سایش نیز کاهش می یابد. همین ویژگی منجر به توسعه ی بکارگیری این محصول در تولید بعضی از ماشین آلات مورد مصرف در صنایع غذایی و نوشیدنی گردیده است.

ورق استیل طرح دار

ورق استیل طرح دار در ایران

ورق استیل دانه گندمی و دیگر انواع این محصول موجود در ایران وارداتی هستند و در کشور تولید نمی شوند. کشورهای مختلفی در سرتاسر دنیا هستند که این ورق ها را تولید می کنند. به عنوان مثال کمپانی آسرینوکس در اسپانیا یکی از برترین تولید کنندگان استنلس استیل در دنیا می باشد که ورق استیل دانه گندمی و دیگر انواع این محصول نیز جزء محصولات تولیدی این کارخانه می باشد.

ورق استیل طرح دار

کاربرد ورق استیل طرح دار

به طور کلی با پیشرفت روز افزون صنعت، بکارگیری ورق های استیل طرح دار نیز افزایش می یاید. اما همانطورکه پیش تر نیز اشاره شد عمده ترین کاربردهای ورق استیل دانه گندمی مربوط به مصارف دکوراسیونی و تزئیناتی همچون فضای داخل ساختمان ها و ادارات می باشد. لمسه کاری های مبل نیز نمونه ای از کاربردهای ورق استیل دانه گندمی در امور تزئیناتی است.

ورق استیل طرح دار

در بین واحدهای صنعتی، تولیدکنندگان اجزای آسانسور همچون بخش داخلی کابین و سقف آسانسور یکی از عمده ترین مشتری ها و مصرف کننده های ورق استیل دانه گندمی هستند. اجزای آسانسور در حین سرویس دهی در معرض تماس بسیار زیاد می باشد. بنابراین، این تجهیزات باید از جنسی ساخته شوند که نیاز به نگهداری و مراقبت کمتری دارند. به همین دلیل بکارگیری ورق استیل دانه گندمی در بین تولیدکنندگان این صنف توسعه یافته است.

انواع ورق استیل طرح دار

گریدهای آلیاژی مختلف در بین استنلس استیل ها می توانند با سطوح مختلف تولید شوند. اما در بین این رده های آلیاژی، ورق استیل 304 (ورق استیل نگیر) و ورق استیل 430 (ورق استیل بگیر) با سطح دانه گندمی بیشترین توجه را به خود جلب کرده اند. معمولا یکی از مقاطع و سطوح پایانی رایج در تولیدات مرتبط با این دو گرید، ورق استیل دانه گندمی می باشد.

قیمت ورق استیل طرح دار

قیمت ورق استیل با سطوح مختلف در یک گرید خاص بنابر اعمال پرداختکاری که روی این ورق ها انجام گرفته است تعیین می گردد. از آنجایی ایجاد سطوح طرح دار همچون سطح دانه گندمی روی ورق استیل در مقایسه با دیگر سطوح پرداخت پایانی همچون مات یا دوپولیش (2B)، براق (BA)، خشدار روکش دار (No.4) به کار بیشتری نیاز دارد، به همین جهت ورق استیل دانه گندمی نسبت به موارد نام برده بهای بالاتری دارد.

آرتا استیل تهران متخصص واردات و توزیع انواع ورق های آلیاژی، استنلس استیل و فولاد ضد زنگ، میلگردهای استنلس استیل، لوله و پروفیل و ورقهای فنری، آمادگی خود را جهت همکاری و تأمین کلیه مقاطع فولادی و استنلس استیل به صنعتگران محترم اعلام می دارد. همچنین شما به راحتی می‌ توانید با کارشناسان ما تماس و نسبت به ثبت سفارش خود اقدام نمایید .

نظر دهید

Phone icon
Call Now Button