نیلینگ و انکراژ چیست ؟

 • خانه / نیلینگ و انکراژ چیست ؟

نیلینگ و انکراژ چیست ؟

نیلینگ و انکراژ دو روش متفاوت برای تثبیت خاک و پشتیبانی از سازه ها و سطح ها هستند. با این حال، هر دو روش به تثبیت خاک منجر می‌شوند تا ساختمان یا سازه قابل استفاده و ایمن باشد.

نیلینگ (Nailing) یک روش است که در آن ستون‌های فولادی یا چوبی به عمق خاک فرو می‌شوند، در نقاط استراتژیک قرار می‌گیرند و با استفاده از ناخن‌ها یا مهره‌ها به خاک متصل می‌شوند. سپس در صورت نیاز، ریز خاک سازه بر روی آن‌ها تزریق می‌شود تا تثبیت بیشتری ایجاد شود. این روش اغلب در مناطق خاکی با مقاومت کم و خاک‌های لجنی به‌کار می‌رود.

انکراژ (Anchoring) یک روش است که در آن المان‌های فولادی یا پلیمری به عمق خاک نصب می‌شوند و با استفاده از نیروی کششی تثبیت می‌شوند. انکراژ از طریق سوراخ‌های عمودی در خاک حفر شده و سپس المان‌های انکر به طور عمودی یا گوناگون درون سوراخ‌ها قرار می‌گیرند. سپس خاک ترکیبی از سیمان و آب به سوراخ‌ها تزریق میشود که با خشک شدن تثبیت فوق العاده قوی ایجاد میکند. این روش معمولا در خاک‌های پر کربنات برای تثبیت سطح‌ های زاگرسی یا سرد و مه سازمان یافته استفاده می‌شود.

به طور خلاصه، نیلینگ و انکراژ از روش‌های متفاوت استفاده می‌کنند، اما هر دو به تثبیت خاک و پشتیبانی از سازه ها منجر می‌شوند. انتخاب بین این دو روش به عواملی نظیر خصوصیات خاک، نیازهای سازه و کاربرد مورد نظر بستگی دارد.

نیلینگ Nailing 

نیلینگ (میخ کوبی خاک) روشی است برای تقویت و تثبیت شیب یا زمین‌های سست که در صنعت مهندسی عمران و در هنگام ساخت و ساز مورد استفاده قرار می گیرد. در این روش، از میله‌های فولادی که معمولاً از جنس استیل ضد زنگ، فولاد یا فیبر شیشه‌ای هستند و معمولا در برابر خوردگی مقاوم هستند، به کار گرفته می‌‍شوند.

این عملیات با خاک‌برداری تا ۱ یا ۲ متر شروع می‌شود. عمق خاک‌برداری باید به اندازه کافی کوچک باشد تا خاک برای ۲۴ ساعت آینده پایدار بماند و دامنه حفاری باید به اندازه ای بزرگ باشد تا فضای کافی برای تجهیزات ماشین‌آلات فراهم شود.

همچنین تیم گودبرداری باید مراقب باشد که حفره‌ها را بیش از حد سوراخ نکنند، چون ممکن است قطر و طول هر میله فولادی با دیگری متفاوت باشد. هنگامی که سوراخ‌ها حفر شدند، میخ‌ها را در امتداد خط مرکزی سوراخ‌ها نصب می‌کنند.  در این مرحله باید از فاصله‌هایی در کنار میله‌های فولادی که تعبیه شده است.  برای تزریق صحیح دوغاب سیمانی، با وارد کردن تدریجی یک لوله تزریق، سوراخ‌ها تحت فشار خاصی از دوغاب پُر می‌‍شوند.

دیواره خاکی توسط یک لایه از شاتکریت (بتن پاشی روی سطح) پوشیده می‌شود تا یک تکیه‌گاه موقت را فراهم کند.  اگر میله‌های فولادی محافظت نشوند، فشار خاک ممکن است باعث برش پانچ شود. در نتیجه باید فشار پلیت را تحمل کرده تا تنش را کاهش داد و از نیروی پانچ جلوگیری کرد. سرانجام، پوشش ۱۰ سانتی‌متر از بتن ایده خوبی برای پوشاندن صفحه و ایجاد سطحی بسیار بادوام است.

نیلینگ و انکراژ

انکراژ Anchorage 

 در این روش تثبیت خاک اغلب از بولت‌هایی به قطر ۳۰ تا ۶۰ میلی‌متر و طول بین ۳ تا ۶ متر استفاده می‌شود. این روش همانند میخ کوبی به روش نیلینگ است، با این تفاوت که در انکراژ نیاز به تزریق دوغاب در سوراخ نیست در عوض جک هیدرولیکی بولت‌ها را می‌کشد تا تنش کششی در داخل آنها ایجاد شود. این تنش عامل اصلی جلوگیری از حرکت خاک است.

با سفت کردن مهره، انتهای هر حفره بسته می‌شود. به جای میله‌های فولادی می‌‌توان از رشته‌های فولادی برای مهار فشار جانبی زیاد خاک استفاده کرد. انکراژ یک سیستم انتقال بار است که برای انتقال نیرو یا وزن یک سازه بر روی یک خاک طراحی شده است. در مقایسه با شیوه نیلینگ، انکراژ یک روش سنتی برای تثبیت خاک است و اغلب برای پروژه‌های تجاری با بودجه کم بسیار مقرون به صرفه هستند.

تفاوت نیلینگ و انکراژ

تفاوت نیلینگ و انکراژ در این است که سیستم انکراژ در برابر تغییر شکل‌های بزرگ مقاوم می‌شود. ولی نیلینگ روشی معمول برای تثبیت دیواره‌های خاک با نصب میلگردها است. در مرحله اول روش میخ‌کوبی (نیلینگ)، سوراخ‌ها حفر می‌شوند. سپس میله‌های فولادی در حفره‌ها قرار می‌گیرند تا با دوغاب‌ریزی ایمن شوند. اما در روش انکراژ به جای تزریق دوغاب، جک هیدرولیکی بولت‌ها را می‌کشد تا تنش کششی در داخل آنها ایجاد شود. در روش نیلینگ نسبت به روش انکراژ فضای کمتری اشغال می شود.

اعمال روش نیلینگ در شرایط زیر

 • برای تثبیت دامنه‌های شیب‌دار
 • برای ایمن‌سازی و جلوگیری از ریزش کوه‌ها یا خاکریزها
 • استفاده در ساخت و ساز جاده
 • مناسب برای نوسازی تونل‌ها، دیوارهای نگهدارنده
 • با استفاده از سیم‌های مهاری، نیروهای کششی را به زمین منتقل کند.
 • حفظ پایداری فونداسیون‌های تحت تنش ناشی از نیروهای گریز از مرکز

اعمال روش انکراژ در شرایط زیر

 • برای نگهداری از دیوارهای خاکریز
 • حفظ پایداری فونداسیون تحت تنش کششی ناشی از نیروهای گریز از مرکز
 • برای تقویت و تثبیت شیب‌ها، دیوارهای سنگی یا بریدگی‌ها
 • برای ایمن‌سازی خاک‌های تحکیم نیافته در پروژه‌های خاکبرداری زیرزمینی
 • پشتیبانی از سازه‌های دریایی مانند دیوارهای لنگرگاه
نتیجه گیری

در این مقاله آموختیم که دو روش نیلینگ و انکراژ عملکردی مشابه هم دارند، زیرا ویژگی‌های مشخص هر دو روش در نهایت به تثبیت خاک منجر می‌شوند. همچنین تفاوت هر دو روش را به تفصیل در مقاله بیان کردیم. دریافتیم که در انکراژ نیاز به تزریق دوغاب در سوراخ نیست در عوض جک هیدرولیکی بولت‌ها را می‌کشد تا تنش کششی در داخل آنها ایجاد شود.

نیلینگ و انکراژ

آرتا استیل تهران متخصص واردات و توزیع انواع ورق های آلیاژی، استنلس استیل و فولاد ضد زنگ، میلگردهای استنلس استیل، لوله و پروفیل و ورقهای فنری، آمادگی خود را جهت همکاری و تأمین کلیه مقاطع فولادی و استنلس استیل به صنعتگران محترم اعلام می دارد. همچنین شما به راحتی می‌ توانید با کارشناسان ما تماس و نسبت به ثبت سفارش خود اقدام نمایید .

دسترسی سریع به محصولات

میلگرد استیل | لوله استیل | استیل ضد زنگ | ورق نسوز | استیل ۳۰۴

نظر دهید

Phone icon
Call Now Button