پروفیل سبک و سنگین ، مشخصات و کاربردها

 • خانه / پروفیل سبک و سنگین ، مشخصات و کاربردها

پروفیل سبک و سنگین ، مشخصات و کاربردها

پروفیل سبک و سنگین در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند. از جمله این صنایع می‌توان به ساخت درب و پنجره و راه سازی اشاره کرد. در حالت کلی، این محصولات به دو دسته بسته و باز تقسیم می‌شوند. از جمله پروفیل های بسته می توان به قوطی، درب و پنجره، لوله و پروفیل پی وی سی اشاره کرد.

پروفیل سبک و سنگین

مقاطعی چون میلگرد، ناودانی، نبشی و تیر آهن نیز در دسته محصولات باز قرار می گیرند . دو اصطلاح دیگر تحت عنوان پروفیل سبک و سنگین در رابطه با این محصولات به کار می روند که در ادامه آن ها را مورد بررسی قرار می دهیم و در این مقاله با تفاوت این دو محصول سبک و سنگین بیشتر آشنا می شویم .

پروفیل سبک و سنگین

پروفیل

این محصولات در دو دسته ساختمانی و صنعتی وجود دارد که نوع ساختمانی آن جهت ساخت محصولاتی مانند در و پنجره آلومینیومی و فلزی به کار می رود و از نوع صنعتی نیز جهت تولید محصولاتی از قبیل قطعات خودرو استفاده می کنند. حال این محصول با توجه به برخی ویژگی ها به دو دسته پروفیل سبک صنعتی و پروفیل سنگین صنعتی تقسیم بندی می شود.

ویژگی های پروفیل سنگین

این محصول در دو نوع صنعتی و ساختمانی وجود دارد. این قطعات ظاهری مستطیلی و مربعی شکل دارند و برای ساخت آن ها از ورق های سیاه با ضخامتی یک و نیم میلی متر به بالا استفاده می شود.

کاربرد انواع سنگین این محصولات

از جمله کاربردهای محصول فوق می توان به موارد زیر اشاره کرد

 • ساخت دستگاه های صنعتی
 • تولید ستون های پنجره در مصارف ساختمانی
 • ساخت شاسی ماشین آلات سنگین

محصولات سنگین تحمل وزن بالایی دارند، به همین جهت از آن ها در کارهایی که به قطعات نیروی زیادی وارد می گردد استفاده می کنند. قیمت این قطعه به وزن و ابعاد آن بستگی دارد.

خصوصیات محصولات سنگین

از بارزترین خصوصیات این محصول می توان به مقاومت پیچشی، مقاومت خمشی و جوش پذیری عالی آن اشاره کرد.

پروفیل سبک و سنگین

پروفیل سبک

برای ساخت پروفیل سبک از ورق های سرد با ضخامت کمتر از یک و نیم میلی متر استفاده می شود. این قطعات را تحت عنوان پروفیل های مبلی نیز می شناسند. از جمله مقاطع این محصولات می توان به قوطی مبلی اشاره کرد که در صنایع مختلفی کاربرد دارد.

کاربرد انواع پروفیل های سبک

از بارزترین موارد کاربرد این قطعه فولادی می توان به موارد زیر اشاره کرد

 • دوچرخه سازی
 • خودروسازی
 • اگزوز
 • مبلمان و صندلی
پروفیل سبک و سنگین

خصوصیات پروفیل سبک

 • قابلیت آبکاری شدن
 • فرم پذیری مناسب
 • کیفیت عالی سطح
 • تنوع وزنی

فاکتورهای تفاوت این محصولات

برای ساخت پروفیل های سنگین از ورق سیاه و برای ساخت نوع سبک آن از ورق سرد استفاده می شود.
پروفیل های سنگین در ضخامت بالای یک و نیم میلی متر ساخته می‌شوند اما ضخامت پروفیل های سبک کمتر از یک ونیم میلی متر است.از نوع سنگین این پروفیل ها در در مواقعی استفاده می شود که لازم باشد سازه‌ها وزن زیادی را تحمل کنند.

پروفیل سبک و سنگین

انواع پروفیل های ساختمانی

این محصولات ساختمانی به سه دسته تقسیم می‌شوند که در ادامه آن ها را معرفی می کنیم

1- محصولات نوع یک که ظاهری مانند قوطی دارند . طی فرآیند نورد گرم شمش فولادی تولید می شوند.
2- محصولات نوع دوم که به شکل ناودانی هستند . از طریق شکل دادن ورق های فولادی تولید می شوند.
3- محصولات نوع سوم نیز پروفیل های مرکب هستند . از اتصال قطعات فولادی سرد و گرم تولید می شوند.

پروفیل سبک و سنگین

روش های تولید این محصولات

به طور کلی، این قطعات طی سه مرحله تهیه مواد اولیه، برش کلاف به نوار و تبدیل آن به لوله پروفیل ساخته می شوند. محصولات فوق را به دو روش مستقیم و غیر مستقیم تولید می کنند.

تولید به روش مستقیم

در روش مستقیم، نوار های فولادی از بین قالب های مختلفی عبور می‌کنند و لبه های آن ها به یکدیگر متصل می‌شود. در ادامه محصول مورد نظر به طول های معینی بریده شده و آن را به واحد کنترل کیفی انتقال می دهند. معمولا پروفیل هایی که به روش مستقیم تولید می شوند، کیفیت بالاتر و ابعاد دقیق تری دارند.

تولید به روش غیر مستقیم

در روش غیر مستقیم، ابتدا محصول طی فرآیند نورد به لوله تبدیل می شود. در ادامه برای ساخت شکل های مورد نظر، لبه ها به یکدیگر متصل می شوند. میزان دقت در این روش نسبت به روش مستقیم پایین تر است.

پروفیل سبک و سنگین

با توجه به نوع روش تولید و ویژگی های محصول نهایی نسبت به کارایی که مورد نظر ماست به انتخاب محصول مبادرت می نماییم . تا این محصول به بهترین حالت بتواند پاسخ گوی نیاز ما باشد . گروه آرتا استیل تهران با کادر عالی و مشاوران ویژه آماده پاسخگویی به شما عزیزان می باشد .

پروفیل سبک و سنگین

آرتا استیل تهران متخصص واردات و توزیع انواع ورق های آلیاژی، استنلس استیل و فولاد ضد زنگ، میلگردهای استنلس استیل، لوله و پروفیل و ورقهای فنری، آمادگی خود را جهت همکاری و تأمین کلیه مقاطع فولادی و استنلس استیل به صنعتگران محترم اعلام می دارد. همچنین شما به راحتی می‌ توانید با کارشناسان ما تماس و نسبت به ثبت سفارش خود اقدام نمایید .

دسترسی سریع به محصولات

میلگرد استیل | لوله استیل | استیل ضد زنگ | ورق نسوز | استیل ۳۰۴

نظرات اخیر

نظر دهید

Phone icon
Call Now Button