انواع نبشی براساس تولید ، اندازه بال‌ها و جنس

  • خانه / انواع نبشی براساس تولید ، اندازه بال‌ها و جنس

انواع نبشی براساس تولید ، اندازه بال‌ها و جنس

انواع نبشی ، نوعی پروفیل باز هستند که دو ضلع تشکیل می‌شوند که با هم زاویه 90 یا 45 درجه دارند. از نظر هندسی شکل این پروفیل‌ها شبیه به حرف V یا L انگلیسی است. دو ضلع این محصول را اصطلاحا بال می‌نامند. ضخامت و اندازۀ این بال‌ها از مهم‌ترین مشخصات فنی انواع نبشی به شمار می‌رود. چرا که با قیمت نبشی رابطه‌ی مستقیمی دارد.

می‌توان این پروفیل را یکی از پرمصرف‌ترین Profile های باز دانست که به ویژه در صنعت ساختمان‌سازی به صورت تکی یا دوبل مورد استفاده‌های فراوانی قرار می‌گیرد. این پروفیل ریز نقش ، اما مهم فولادی را می‌توان براساس معیارهای مختلفی دسته‌بندی کرد که در ادامه با انواع نبشی آشنا خواهیم شد.

انواع نبشی

انواع نبشی براساس تولید

برای تولید angle bar از دو روش مختلف استفاده می‌شود که بر همین اساس می‌توان این محصول را در دو دستۀ پرسی و فابریک تقسیم بندی کرد. هر کدام از انواع نبشی مراحل تولید کاملا متفاوتی دارند.

فابریک

برای تولید انواع نبشی فابریک از شمش فولادی به عنوان ماده اولیه استفاده می‌شود. در این روش ابتدا شمش فولادی در کوره‌های مخصوص حرارت می‌بیند تا جایی‌که کاملا فرم‌پذیر شود. سپس شمش گداخته با عبور از زیر دستگاه‌های نورد به پروفیل‌هایی با سطح مقطع V یا L شکل تبدیل می‌شود. در این روش انواع نبشی با دقت و کیفیت بالاتری در مقایسه با روش دیگر، یعنی پرسی تولید می‌شوند و در نتیجه قیمت بالاتری هم پیدا می‌کنند.

پرسی

مواد اولیه که برای تولید این محصول پرسی مورد استفاده قرار می‌گیرد، ورق سیاه فولادی است. در این روش ابتدا ورق فولادی را که معمولا دارای گرید ST37 و ضخامت زیر 6 میلی‌متر است، در اندازه‌های مشخصی برش خواهند داد. سپس این ورق‌های برش خورده را توسط دستگاه‌های مخصوصی به نام رول فرمینگ به شکل نهایی پروفیل درمی‌آورند. در واقع می‌توان گفت که در این روش با خم کردن قطعات ورق از وسط انواع نبشی تولید می‌شود. مشخص است که سرعت تولید در این روش بالاتر از روش فابریک است. اما محصولات حاصل از آن، کیفیت پایین‌تری دارند. به علاوه، تولید پروفیل‌های بال نامساوی به این روش دشوارتر است.

انواع نبشی بر اساس اندازه بال‌ها

همان‌طور که قبلا هم اشاره کردیم، یکی از مهم‌ترین مشخصات فنی پروفیل‌های angle bar اندازه بال آن‌ها است و بر همین مبنا می‌توان آن‌ها را در دو دستۀ بال مساوی و بال نامساوی تقسیم‌بندی کرد. در ادامه بیشتر با این انواع نبشی براساس اندازه آشنا خواهیم شد.

بال مساوی

در انواع نبشی بال مساوی اندازه دو بال کاملاً یکسان و برابر است. این نوع پروفیل‌ها را در نقشه‌های صنعتی با حرف انگلیسی L  مشخص  می‌کنند. به علاوه، در کنار حرفL  از یک عدد هم به منظور نشان دادن اندازه بال استفاده خواهد شد.

اسپیرال

angle bar اسپیرال یا گرم نورد دیده، از انواع نبشی بال مساوی سبک به شمار می‌رود که از فرایند نورد گرم به دست می‌آید. این محصول در سایزهای مشخص 20*20*2 تا 50*50*5 تولید می‌شود و از کیفیت‌های بسیار بالایی برخوردار است. استفاده از مرغوب‌ترین شمش‌های فولادی در کنار روش‌های تولید دقیق از جمله دلایلی است که موجب کیفیت بالای انواع نبشی اسپیرال خواهد شد. از اسپیرال‌ها به صورت گسترده در ساخت دستگاه‌های صنعتی استفاده می‌کنند. چرا که در عین مقاومت بالایی که دارند، فرم‌دهی و سوراخکاری انواع نبشی اسپیرال هم به راحتی امکان‌پذیر است.

بال نامساوی

برخلاف انواع نبشی بال مساوی، این دسته از angle bar بال‌هایی با اندازه‌های نامساوی دارند. در نقشه‌های صنعتی بال نامساوی‌ها را با حرف v نشان می‌دهند. از دو عدد برای نمایش اندازۀ متفاوت هر کدام از بال‌ها استفاده شود. برای مثال، از علامت اختصاری L200*100 برای نشان دادن انواع نبشی با بال‌های 100 و 200 میلیمتری کمک می‌گیرند.

انواع نبشی

انواع نبشی بر اساس وزن

مشخصات فنی مقاطع فولادی از جمله: ضخامت، طول، عرض و وزن آن‌ها باید مطابق با استانداردهای جهانی باشد. در غیر این صورت استفاده از آن‌ها با محدودیت همراه خواهد بود. در میان این مشخصات شاید بتوان گفت که وزن مهم‌ترین مشخصه به شمار می‌رود. چرا که روی قیمت گذاری مقاطع فولادی به صورت مستقیم اثر می‌گذارد.

سبک

اگر این پروفیل با ابعادی کمتر از آن‌چه به عنوان مشخصات فنی در استانداردها مشخص شده، تولید شود، به طور مسلم وزن نهایی کمتری هم پیدا خواهد کرد. به پروفیل‌هایی که وزنی کمتر از استانداردها دارند، انواع نبشی سبک گفته می‌شود. این دسته از پروفیل‌ها قیمت به مراتب پایین‌تری نسبت به محصولات سنگین دارند. اما باید تنها در موقعیت‌هایی از پروژه مورد استفاده قرار گیرند که تحت فشار و نیروی زیادی نیستند.

 سنگین

در صورتی که پروفیل مورد نظر کاملا مطابق با ابعاد مشخص شده در استانداردهای اروپایی تولید شود، وزن استاندارد پیدا می‌کند و به آن پروفیل سنگین گفته می‌شود. انواع نبشی سنگین قیمت بالاتری دارند. اما در عوض می‌توان از آن با خیالی آسوده در موقعیت‌های حساس و سنگین پروژه استفاده کرد.

انواع نبشی

براساس استاندارد

تولیدکنندگان از استانداردهای مختلفی برای ساخت مقاطع فولادی و از جمله angle bar استفاده می‌کنند. در هر کدام از استانداردها معیارها و فاکتورهای متفاوتی ملاک قرار می‌گیرد. در ادامه به معرفی انواع نبشی که براساس دو استاندارد اصلی تولید می‌شوند، می‌پردازیم:

اروپایی

در صورتی که برای تولید این مقطع فولادی استاندارد BS EN 10056 ملاک قرار گیرد، به محصولات حاصل انواع نبشی اروپایی گفته می‌شود. استاندارد مذکور در کشورهای اروپایی تدوین شده است و فقط به منظور تولید انواع نبشی فابریک مورد استفاده قرار می‌گیرد. به علاوه، این استاندارد تنها شامل مقاطع از جنس آهن و فولاد خواهد شد.شایان ذکر است در این استاندارد کلیه ابعاد این محصولات براساس میلی‌متر مشخص می‌شوند و تنها طول شاخه مقطع فولادی است که بر اساس متر اندازه‌گیری خواهد شد.

روسی

تنها تفاوت این مقاطع فولادی در مقایسه با انواع نبشی اروپایی این است که براساس استاندارد GOST 8510-86 تولید می‌شوند. استاندارد مذکور در کشور روسیه تدوین شده است و تنها برای تولید مقاطع فولادی تولید شده به روش نورد گرم کاربرد دارد.

استاندارد ساختمانی

 مقاطع فولادی که از ورق سیاه با گرید st37 و به روش فرمینگ و پرسی تولید می‌شوند، تحت استاندارد DIN 1022

 به دست می‌آیند. براساس این استاندارد طول بال انواع نبشی باید بین ۲۰ تا ۵۰ میلیمتر باشد.

انواع نبشی

انواع نبشی براساس جنس

تا اینجای مقاله آنچه گفتیم در مورد پروفیل‌های فولادی و آهنی بود ، در صورتی که انواع نبشی از نظر جنس هم با تنوع بسیار بالایی در بازار یافت می‌شود. در ادامه شما را با جنس‌های مختلف این پروفیل آشنا خواهیم کرد.

آهنی

angle bar تولید شده از جنس فولاد و آلیاژ کربن را انواع نبشی آهنی می‌گویند. این نوع angle bar کاربردهای فراوانی دارد و استفاده از آن بسیار رایج است. همان‌طور که گفتیم این پروفیل‌ها به دو روش فابریک و پرسی تولید می‌شوند.

گالوانیزه

این محصولات از گالوانیزاسیون کردن پروفیل‌های آهنی به دست می‌آیند. در این فرایند یک روکش از جنس عنصر روی سطح این محصولات را می‌پوشاند تا آن‌ها را در برابر رطوبت و زنگ‌زدگی مقاوم کند. البته می‌توان انواع نبشی گالوانیزه را از فرمینگ ورق گالوانیزه نیز به دست آورد که تولید به این روش کمتر دیده می‌شود. این محصول به منظور تولید ساپورت یا سینی گالوانیزه برق برای محافظت از انواع کابل کاربرد دارند.

استیل 

برای ساخت انواع نبشی استیل از فولاد ضدزنگ استفاده می‌شود. به دلیل خاص بودن جنس و سخت بودن مراحل تولید، این محصولات قیمت بسیار بالایی دارند. از این رو، تنها در مواردی از جنس استیل استفاده می‌شود که امکان استفاده از سایر متریال‌های مقاوم در برابر رطوبت و زنگ‌زدگی وجود ندارد. ورق استینلس که برای تولید این محصول مورد استفاده قرار می‌گیرد، بسیار ارتجاعی و منعطف است. این موضوع باعث می‌شود که تولید محصول از آن نیاز به دقت و ظرافت بیشتری داشته باشد. به همین دلیل برای ساخت پروفیل‌های استیل تنها از روش فابریک استفاده می‌شود.

پی وی سی

برای ساخت انواع نبشی پی وی سی از مواد پلی اتیلن استفاده می‌شود که تحت عملیات اکستروژن قرار می‌گیرد. از جمله مزایای angle bar پی‌وی‌سی می‌توان به وزن سبک، تنوع زیاد رنگ، ضخامت و اندازه‌ها اشاره کرد که گسترش کاربرد را در پی داشته است.

انواع نبشی

آرتا استیل تهران متخصص واردات و توزیع انواع ورق های آلیاژی، استنلس استیل و فولاد ضد زنگ، میلگردهای استنلس استیل، لوله و پروفیل و ورقهای فنری، آمادگی خود را جهت همکاری و تأمین کلیه مقاطع فولادی و استنلس استیل به صنعتگران محترم اعلام می دارد. همچنین شما به راحتی می‌ توانید با کارشناسان ما تماس و نسبت به ثبت سفارش خود اقدام نمایید .

دسترسی سریع به محصولات

میلگرد استیل | لوله استیل | استیل ضد زنگ | ورق نسوز | استیل ۳۰۴

نظرات اخیر

  • نبشی و ناودانی - کامیار استیل

    • 15 فروردین 1402 @ 2:52 ب.ظ
    • پاسخ

    […] انواع نبشی ، نوعی پروفیل باز هستند که دو ضلع تشکیل می‌شوند که با هم زاویه ۹۰ یا ۴۵ درجه دارند. از نظر هندسی شکل این پروفیل‌ها شبیه به حرف V یا L انگلیسی است. دو ضلع این محصول را اصطلاحا بال می‌نامند. ضخامت و اندازۀ این بال‌ها از مهم‌ترین مشخصات فنی انواع نبشی به شمار می‌رود. چرا که با قیمت نبشی رابطه‌ی مستقیمی دارد. […]

نظر دهید

Phone icon
Call Now Button